Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Hosting dla programistów PHP

Wpis powstał przy współpracy z serwisem Hostinghouse.pl.

Każdy programista zajmujący się tworzeniem stron internetowych w pewnym momencie swojej pracy dochodzi do etapu w którym musi zdecydować o wyborze odpowiedniego hostingu dla swojego klienta lub po prostu o wyborze serwera do testowania własnego kodu. W przypadku nowych projektów webowych jest to szczególnie ważna decyzja, gdyż może ona zaważyć o sukcesie bądź porażce nowo powstałego serwisu internetowego. Pewnie nie raz każdy z was przeglądając różne portale natrafił na wielkie banery firm hostingowych prześcigających się w różnego rodzaju akcjach promocyjnych polegających na rozdawaniu różnych dodatków czy gratisów. Tutaj mamy darmową licencję na edytor HTML, a tam znowu pakiet 300 kont email w wybranej domenie gdzie indziej zaś bon do wykorzystanie na reklamę. Wiele osób, które nie są za bardzo obeznane w temacie nabiera się na tego typu sztuczki i wiąże się długoletnią umową. Zazwyczaj tacy internauci szybko żałują swojej decyzji gdy po kilku dniach okazuje się, że limit transferu został wyczerpany, brakło miejsca w bazie danych albo okazało się, że po prostu nasz serwer uległ awarii i strona będzie niedostępna przez kilka dni. Co w takim wypadku można zrobić? Chyba najlepszym wyjściem będzie przyznanie się do błędu i ponowny wybór firmy hostingowej. Można też oszczędzić sobie nerwów i wcześniej solidnie zastanowić się nad podjęciem decyzji.

Fot: John Seb Barber, CC BY-SA 2.0.

Fot: John Seb Barber, CC BY-SA 2.0.

Firm oferujących usługi hostingu jak wiadomo jest od groma, w tym artykule wezmę na „tapetę” serwis Hostinghouse.pl kierujący swoją ofertę między innymi do programistów. Przyjrzymy się najważniejszym elementom czyli parametrom poszczególnych kont hostingowych oraz opiniom klientów. Zwrócę również uwagę na różne dodatkowe funkcje oczywiście mające sens i nie będące jakimiś zbędnymi marketingowymi zabiegami. Na początku jednak zastanowimy się nad tym czego w ogóle powinniśmy oczekiwać od firmy oferującej pakiet hostingowy „dla programisty”.

Co warto mieć?

Najważniejszą rzeczą jaką wymaga się od firmy hostingowej jest niezawodność. Nie ma nic gorszego od braku dostępu do przechowywanych na serwerze danych. Takie przerwy często doprowadzają do olbrzymich strat nie tylko finansowych ale również wizerunkowych. Przed wyborem odpowiedniego usługodawcy należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na gwarancje dostępu do przesłanych plików. Oczywiście nie należy zapominać o absolutnym minimum umożliwiającym komfortową pracę. Bez dostępu do serwera FTP, .htaccess, narzędzia do obsługi bazy danych czy dedykowanego konta pocztowego osobiście nie wyobrażam sobie funkcjonowania.  Miłym dodatkiem dla programisty jest również możliwość przetestowania napisanych skryptów PHP pod różnymi wersjami. Polecam też zwrócić uwagę na budowę panelu administracyjnego – ważne żeby był intuicyjny w obsłudze oraz wsparcie techniczne – czasami występują różne problemy, które trzeba szybko rozwiązać. Interesującą opcją jest także automatyczny instalator różnych narzędzi np. systemu CMS.

Reasumując wybierając hosting warto zwrócić uwagę między innymi na takie elementy jak:

  • Czytelny i intuicyjny panel administracyjny,
  • Możliwość podpięcia własnej domeny,
  • Dostęp do bazy danych oraz jej pojemność,
  • Dostęp do narzędzi obsługujących bazę danych (np. phpMyAdmin),
  • Dostęp do pliku .htaccess i mod_rewrite,
  • Bezpośredni dostęp do konta przez FTP,
  • Gwarancję dostępności,
  • Częstotliwość wykonywanych kopi bezpieczeństwa,
  • Pomoc techniczną,
  • Narzucone limity (ważne żeby były one sensowne).

Jaki pakiet wybrać?

Hostinghouse oferuje kilka rodzajów kont różniących się oczywiście parametrami i ceną. Każdy więc może wybrać pakiet dostosowany do swoich własnych wymagań. Należy tutaj zwrócić uwagę między innymi na to, co rzeczywiście potrzebujemy. Nie ma sensu przecież płacić za coś czego i tak nie wykorzystamy, a wybraną opcję zawsze można szybko zaktualizować w miarę rosnących wymagań. Hostinghouse umożliwia wybranie jednego z trzech dostępnych pakietów: brązowego, srebrnego oraz złotego. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo co kryje się pod ową ofertą:

ParametryPakiet brązowyPakiet srebrnyPakiet złoty
Cena25 zł/rok50 zł/rok100 zł/rok
Pojemność konta1 GB5 GB10 GB
Miesięczny limit transferu danych50 GB100 GBBez limitu
Możliwość podpięcia własnej domeny/limit domenTAK/10TAK/40TAK/Bez limitu
Dostęp do bazy danych MySQLTAK (wersja 5.5)TAK (wersja 5.5)TAK (wersja 5.5)
Narzędzie do obsługi bazy danychphpMyAdminphpMyAdminphpMyAdmin
Dostęp do pliku .htaccess i mod_rewriteTAKTAKTAK
Dostęp do konta przez FTPTAKTAKTAK
Gwarancja dostępności99,5% czasu w roku99,5% czasu w roku99,5% czasu w roku
Częstotliwość wykonywanych kopii bezpieczeństwa24H24H24H
Bezpłatny dostęp do pomocy technicznejTAKTAKTAK
Dostęp do różnych wersji PHPTAK (wersje: 5.5, 5.4, 5.3, 5.2)TAK (wersje: 5.5, 5.4, 5.3, 5.2)TAK (wersje: 5.5, 5.4, 5.3, 5.2)
Możliwość zabezpieczenia dostępu do folderów hasłemTAKTAKTAK
Własne strony błędówTAKTAKTAK
Edytor stref DNSTAKTAKTAK
Filtr antyspamowyTAKTAKTAK
Dostęp do statystykTAKTAKTAK
Autorespondery poczty (automatyczne odpowiedzi)TAKTAKTAK

Analizując podane wyżej parametry kont hostingowych nie mam zastrzeżeń co do oferty firmy Hostinghouse. Jak widać za niską cenę otrzymujemy całkiem przystępną konfigurację, która spokojnie spełni wymagania większości web developerów. Przed wyborem typu pakietu należy jednak zwrócić uwagę na pojemność konta, limit transferu danych oraz limit domen. Zakładając, że jedna domena = jeden projekt warto już na samym początku wybrać odpowiednią dla siebie opcję. Cena pakietu złotego czyli 100 zł netto (123 zł brutto) za rok nie jest naprawdę wygórowana, a osoby mające mniejsze wymagania mogą skorzystać ze znacznie tańszej oferty czyli pakietu brązowego. Warto tutaj podkreślić, że niezależnie od wybranej opcji mamy dostęp do 4 wersji PHP, bazy danych MySQL, edytora stref DNS, statystyk czy możliwość definiowania własnych stron błędów. Ciekawie też wygląda gwarancja dostępności: minimum 99,5% czasu w cyklu rocznym (maksymalna łączna przerwa w ciągu roku kalendarzowego to 43 godziny i 40 minut) oraz minimum 99% w cyklu miesięcznym (maksymalna łączna przerwa w ciągu miesiąca kalendarzowego to 7 godzin i 20 minut). Oferta ta znakomicie będzie się nadawać do testowania budowanych stron internetowych oraz jako serwer na którym będziemy mogli pokazać klientowi gotowy projekt.

Podsumowując

Hostinghouse.pl oferuje całkiem ciekawy hosting w rozsądnej cenie. Parametry oferowanych kont spełnią wymagania większości osób, a stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry. Przeglądając różne opinie na forach internetowych można odnieść wrażenie, że jest to solidna firma dbająca o klientów, a większość internautów korzystających z ich usług nie odnotowała problemów. Wiele osób chwali też szybkie odpowiedzi pomocy technicznej co jest wielkim plusem. Warto również wspomnieć, że serwery firmy Hostinghouse rozlokowane są w Polsce. Dla osób mniej obeznanych w technologiach webowych dostępny jest między innymi automatyczny instalator skryptów dzięki czemu za pomocą dwóch kliknięć możemy zainstalować WordPressa i od razu uruchomić stronę internetową.

Wpis powstał przy współpracy z serwisem Hostinghouse.pl.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

Dodaj komentarz

Sekcja komentarzy została wyłączona.

Pin It on Pinterest