Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Jak programiści powinni spędzać wolny czas w pracy?

Wpis ma charakter komercyjny.

Jak by nie patrzeć programowanie jest pewnego rodzaju pracą. Wiem, dla niektórych to hobby, stan umysłu itd., generalnie mogli by siedzieć całymi dniami i tylko pisać kod. Nie mniej jednak dla przeciętnej osoby jest to zadanie niewykonalne i bez odpowiednich przerw nie jest w stanie się z nim uporać. Oczywiście przerwa przerwie nie jest równa, istnieje bowiem wiele różnych możliwości spędzenia wolnego czasu, mniej lub bardziej wymagających. Praca intelektualna wymaga dużego skupienia i żeby przyniosła oczekiwane efekty nie możemy tak po prostu przez osiem godzin wpatrywać się w monitor pisząc kod. Aby podnieść swoją efektywność warto od czasu do czasu zrobić sobie krótką lub też dłuższą przerwę, którą co najważniejsze należy dobrze wykorzystać. Dla każdego dobre wykorzystanie tego czasu będzie miało inne znaczenie, ale co jest wspólne dla wszystkich to to, że każdy potrzebuje chwili wytchnienia i „intelektualnego resetu” aby nabrać sił i energii do dalszego rozwiązywania różnych problemów jakich w codziennej pracy programisty jest cała masa.

Fot: Sellon kirjasto, Flickr – CC BY 2.0.

Kultura pracy ma również znaczenie…

Doskonale wiedzą o tym managerowie dużych firm technologicznych takich jak Google, Facebook, Microsoft, LinkedIn… Wszyscy zachwycamy się przestrzeniami biurowymi jakimi dysponują, ale zapominamy o tym, że podstawowym ich celem jest stworzenie miejsca, w którym pracownik może wydajnie pracować oraz w miarę potrzeby, odciąć się od otoczenia maksymalnie wykorzystując czas przerwy od pracy. Wszyscy chyba doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że programista spędzający cały dzień w pracy, przez godzinę może tak naprawdę zrobić tyle ile zrobił przez resztę czasu jaki spędził danego dnia w firmie. Nie ma w tym nic dziwnego, a przede wszystkim nie świadczy to o poziomie zaawansowania danego developera – tym właśnie charakteryzuje się praca twórcza jaką bez wątpienia jest programowanie.

Wychwalana przez pracowników i przedsiębiorców kultura pracy na zachodzie powoli zadomawia się również w naszych rodzimych firmach. Coraz częściej słyszymy o różnych pomysłach polskich przedsiębiorców, których celem jest umilenie czas pracy pracownikom, a co za tym idzie zachęcenie innych specjalistów do zainteresowania się ofertą rekrutacyjną danego przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie ważne w branży IT gdzie strasznie trudno znaleźć wykwalifikowanego pracownika, a jak się szacuje problem ten będzie się z biegiem czasu coraz bardziej pogłębiał.

Jak spędzić wolny czas?

Różne osoby mają różne pomysły na to jak spędzać wolny czas, czy to w pracy czy w domu, jeśli natrafiliśmy na jakiś trudny do rozwiązania problem i poświęciliśmy na to już naprawdę sporo energii, to nic nam raczej nie pomoże jeśli będziemy dalej zastanawiali się nad rozwiązaniem. W takich sytuacjach warto zająć się czymś innym bądź zrobić sobie chwilę przerwy i po niej przystąpić do dalszej pracy. Pamiętajmy jednak o tym, aby efektywnie wykorzystać ten czas. Jak to zrobić?

Jak już wspominałem, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, dla kogoś będzie to przeczytanie rozdziału książki, dla innego oglądnięcie odcinka serialu, przespacerowanie się po firmowym tarasie czy też krótka drzemka (jak wiemy w wielu firmach jest to możliwe – między innymi dzięki urządzeniom takim jak to na zdjęciu tytułowym). Sporo programistów jakich znam lubi od czasu do czasu pograć w jakieś gry komputerowe, sam zresztą tak mam. Niestety większość urządzeń na których pracują programiści za bardzo nie nadaje się aby uruchomić na nich topowe tytuły. W takich sytuacjach warto może zainteresować się mniej wymagającymi pozycjami mobilnymi czy też ich przeglądarkowymi odpowiednikami? Listę gier mmo można znaleźć między innymi w serwisie mmorank.pl gdzie przy okazji możemy zapoznać się ze sporą liczbą opinii na temat poszczególnych tytułów gier mmorpg po polsku. Nie wątpliwie taka chwila odcięcia się od bieżących obowiązków wpłynie pozytywnie na dalszą cześć dnia i końcowy efekt pracy. Czasami trzeba się trochę zatrzymać, żeby właśnie pójść do przodu.

A wy jak spędzacie wolny czas w pracy lub w domu? Zapraszam do podzielenia się swoimi opiniami, spostrzeżeniami i radami…

Wpis ma charakter komercyjny.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (3)

 • totylkokod pisze:

  Dobrą praktyką podczas robienia sobie przerw jest wychodzenie na świeże powietrze bądź spojrzenie za okno, na dalszy horyzont. Gdy mamy jakiś duży problem do rozwiązania i nie jest on bardzo pilny, czasami warto iść do domu, odpocząć, przespać te 7h, niż siedzieć kolejne nadgodziny ;).

  • Maciej Obłaza pisze:

   biegam, jeżdże na rowerze, wykonuje treningi wytrzymałościowe i siłowe. Granie w gry to raczej słaby przykład.

 • King pisze:

  Do pracy dojeżdżam rowerem ok. 20 min. W przerwach gram w ping ponga. Już mnie nie bolą plecy od siedzenia.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest