Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Projekty w IT – jak je wyceniać?

Materiał sponsorowany, powstał przy współpracy z Pracuj.pl, właścicielem portalu „the:protocol”.

Precyzyjne wycenienie projektu z zakresu IT bywa trudne, zwłaszcza przy realizacji bardziej złożonych zadań. Jak zatem określić orientacyjne koszty wykonania zlecenia? Przy wycenie projektu należy wziąć pod uwagę oczekiwania klienta, czas realizacji oraz dokładną specyfikację zadania. Istotne jest także, aby uwzględnić czynniki ryzyka w postaci dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów. Sprawdź, na czym powinna polegać wycena projektów w IT!

Zapoznaj się z oczekiwaniami klienta

Pierwszym etapem przeprowadzania wyceny projektu w IT jest dokładne zapoznanie się z oczekiwaniami klienta. Najlepiej przeprowadzić analizę jego potrzeb, aby dowiedzieć się, jaką aplikację czy stronę chce otrzymać. Należy doprecyzować, jakich funkcjonalności oczekuje zleceniodawca, informując go, w jaki sposób mogą one wpłynąć na ogólną wycenę zlecenia. Warto dodać, że w przypadku dużych firm deweloperskich w spotkaniach z klientem zazwyczaj uczestniczy Product Owner, który doradza mu wprowadzenie ewentualnych zmian czy udoskonaleń, mając na względzie orientacyjny budżet i kluczowe oczekiwania. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy interesuje Cię praca DSS, czy też wolisz sprawdzić się w innych technologiach, zawsze priorytetem powinny być potrzeby klienta.

Przygotuj specyfikację techniczną danego projektu

Niektórzy klienci mają już przygotowaną specyfikację techniczną swojego projektu, co znacznie ułatwia pracę specjalistów IT. Zazwyczaj jednak jej wykonanie będzie należało do zespołu deweloperskiego, który na podstawie oczekiwań zleceniodawcy tworzy dokument uwzględniający dokładne wymagania techniczne danego produktu. Powinny w nim znaleźć się informacje o wykorzystywanych technologiach i narzędziach pracy niezbędnych przy wdrażaniu oczekiwanych przez klienta funkcjonalności. Stanowi on podstawę do przeprowadzenia rzetelnej wyceny projektu.

Interesuje Cię praca programisty PHP, Python lub Java? Zacznij więc karierę w branży IT już teraz, przeglądaj najnowsze ogłoszenia w sieci!

Oszacuj czas realizacji zlecenia

Określenie czasu niezbędnego do zrealizowania projektu ma kluczowe znaczenie przy wycenie zlecenia. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dostępne zasoby pracowników i zastanowić się, którzy specjaliści IT będą brać udział w danym projekcie. Warto dodatkowo zastanowić się nad czynnikami ryzyka, które potencjalnie mogłyby wpłynąć na opóźnienie realizacji w terminie, takimi jak braki kadrowe czy problemy techniczne. Na wypadek nieprzewidzianych okoliczności najbezpieczniej zaproponować zleceniodawcy nieco dłuższy czas wykonania powierzonego projektu.

Przeprowadź wycenę kosztów pracy

Na ostateczną wycenę projektu IT wpływają przede wszystkim koszty pracy. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę zarobki wszystkich pracowników zaangażowanych w realizację danego zlecenia. Można wyliczyć koszty na przykład w oparciu o stawki godzinowe oraz czas ustalony na wykonanie projektu. Trzeba uwzględnić także wydatki związane z zastosowaniem konkretnych technologii. Mogą one dotyczyć konieczności zakupu licencji na oprogramowanie lub inne płatne narzędzia pracy. Nie można też zapominać o kosztach utrzymania infrastruktury IT.

Szukasz pracy IT we Włocławku? Sprawdź online aktualne oferty!

Podsumowanie

Wycena projektów w IT nie musi być problematyczna, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki. Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności określić czas realizacji zlecenia, dzięki czemu łatwiej będzie obliczyć koszty pracy. Wycena musi także uwzględniać wydatki związane z wykorzystywaniem konkretnych technologii. W ustaleniu kosztów pomocna okaże się dokładna specyfikacja techniczna projektu.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest