Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Recenzja kursu Eduweb: HTML i CSS od Podstaw

Komercyjna recenzja kursu Eduweb: HTML i CSS od Podstaw

Dzięki współpracy z platformą Eduweb.pl w ramach akcji „Czerwony październik” promującej kursy front-endowe miałem okazję przyjrzeć się chyba jednemu z najpopularniejszych kursów związanych z tą tematyką czyli kursowi HTML’a i CSS’a przedstawiającego obie technologie od kompletnych podstaw. Dostęp do wszystkich materiałów z kursu, w wersji video kosztuje 79 zł. W tej cenie otrzymujemy ponad 7H nagrań, co moim zdaniem jest całkiem dobrym wynikiem. Oczywiście o czym warto również wspomnieć, wszystkie poruszane w kursie zagadnienia są zgodne ze specyfikacją HTML 5 i CSS 3. Jakie są więc moje wrażenia po przerobieniu dostępnego materiału?

art

Platforma Eduweb.pl, co to takiego?

Na początek może kilka słów odnośnie samej platformy Eduweb. Jak pewnie większość z was już wie, zajmuje się ona sprzedażą różnych kursów video związanych z programowaniem, tworzeniem stron internetowych, grafiką itd. Znajdziemy tam naprawdę wiele pozycji wyczerpujących poszczególne zagadnienia. Wszystkie kursy nagrywane są w języku polskim więc nie ma problemów z tłumaczeniami. Założenie konta, również przebiega bardzo sprawnie choć muszę przyznać, że w moim przypadku musiałem odczekać ładne kilkadziesiąt minut na emaila z linkiem potwierdzającym. Jedynym mankamentem jest fakt, iż w jednej z wiadomości jakie trafiły na moją skrzynkę pocztową odnalazłem swoje hasło do konta zapisane czystym plain-tekstem (!). Jest to sytuacja absurdalna i mam nadzieję, że zostanie szybko proprawiona – hasła w bazie danych przechowuje się w formie zaszyfrowanej i szyfruje się je zaraz po odczytaniu z formularza. Pomijając jednak te drobne niedociągnięcia, nie mam więcej uwag co do samej platformy oraz jej budowy. (Edit: W wiadomości jaką otrzymałem od administratora portalu Eduweb.pl zostałem poinformowany, że hasła w bazie danych przechowywane są w formie zaszyfrowanej, a mechanizm wysyłania hasła przez e-mail ma działać tylko dla haseł wygenerowanych losowo. Ta usterka zostanie w najbliższym czasie poprawiona.)

Wszystkie kursy jakie zakupujemy mamy przypięte do konta w sekcji „Moje kursy”. Dostęp do nich otrzymujemy zarówno w wersji online – możemy odtwarzać filmiki w przeglądarce jak i offline – po wcześniejszym pobraniu. Warto tutaj zwrócić uwagę, że pobrane materiały są zabezpieczone poprzez „Watermark” czyli gdzieś w plikach po prostu zostają zapisane newralgiczne informacje odnośnie naszej transakcji. Jest to zabezpieczenie najmniej uciążliwe dla użytkownika, a jednocześnie skutecznie zniechęcające do nielegalnego udostępniania plików. Tak na marginesie w ten sposób zabezpieczanych jest znaczna większość e-booków. Poza materiałami video otrzymujemy również paczkę kodów źródłowych z którymi możemy pracować podczas przerabiana poszczególnych zagadnień z kursu.

Jak prezentuje się kurs HTML i CSS?

Sam kurs „HTML i CSS od Podstaw” jest bardzo dobrze zrobiony, filmiki są profesjonalnie nagrane, a głos lektora jest bardzo wyraźny, poza kilkoma drobnymi błędami językowymi w początkowych nagraniach nie znalazłem większych uchybień. Warto również wspomnieć, że całość została podzielona na kilkuminutowe odcinki omawiające po jednym konkretnym problemie związanym z poruszanymi technologiami. W efekcie do naszej dyspozycji jest naprawdę bardzo dużo krótkich filmików podzielonych na poszczególne tematy i kategorie. Możemy przełączać się między nimi w dowolnej kolejności jak i oglądać jeden za drugim zgodnie z tym co zaplanował autor.

W kusie znajdziecie dwie bardzo ciekawe wstawki, jedna odnośnie historii HTML’a, a druga na temat funkcjonowania jednostek miary w CSS. Poza tym dowiecie się gdzie szukać informacji odnośnie dokumentacji HTML’a i CSS’a oraz poznacie inne przydatne narzędzia dostępne w internecie. Wszystkie przykłady omawiane są przy wykorzystaniu darmowego edytora Brackets udostępnionego na licencji open-source. Dzięki temu będziecie mogli bez przeszkód pracować w tym samym środowisku programistycznym w którym pracuje autor kursu.

Co do technicznych mankamentów to mam w zasadzie tylko jedną uwagę mianowicie w jednym z filmików omówione zostały znaczniki <br> oraz <hr> nie było by w tym nic niezwykłego gdyby nie to, że autor odniósł się tutaj do starej specyfikacji (domyślam się, że aktualnej na moment pracy nad kursem), która mówi o tym, że oba te znaczniki należy domykać sleszem „/”, co obecnie nie jest zalecane (www.w3.org/TR/html5/text-level-semantics.html#the-br-element) – warto jednak dodać, że obie formy tak czy owak są akceptowalne przez walidator W3C.

Z takich ciekawostek napiszę jeszcze, że w kursie możemy poznać ciekawe funkcje wykorzystywanego edytora jak na przykład „live preview” (pl. podgląd na żywo) co jest bardzo przydatne w pracy nad front-endem strony internetowej. Widać to szczególnie w różnych praktycznych przykładach, których autor zaprezentował naprawdę całkiem sporo.

Jeśli chodzi o zakres tematyczny to zaczynamy tutaj od naprawdę podstaw, a kończymy na omówieniu technik RWD i praktycznym projekcie wykorzystującym całą zdobyta podczas kursu wiedzę.

Kurs HTML i CSS od Podstaw: www.eduweb.pl/kursy/htmlcss/html-css-od-podstaw.html.

Komercyjna recenzja kursu Eduweb: HTML i CSS od Podstaw

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest