Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Zamiana domeny, a przekierowania htaccess

Zamiana domeny już wypozycjowanego serwisu internetowego to dla wielu webmasterów bardzo poważny problem. Kiedy nie zastosujemy odpowiednich przekierowań htaccess (na serwerach Apache) to właściwie możemy liczyć się ze stratą czytelników (nie będą znali nowej domeny, więc nie będą mogli trafić na czytany przez siebie wcześniej serwis) oraz dotychczas wypracowanej pozycji w wyszukiwarkach internetowych. Taka migracja może więc skończyć się bardzo źle dla całego projektu bowiem nic nie gwarantuje „odbudowania” wcześniejszej wypracowywanej przez długie lata pozycji i marki. Domena WWW to najważniejszy element wyróżniający stronę internetową choć nie jest ona często zamieniana (lub w ogóle) to jednak czasami z różnych przyczyn musi ona zostać zastąpiona nową. Co więc w takiej sytuacji zrobić, żeby nie ponieść żadnych problemów z tym związanych?

Fot: Cubosh, Flickr | CC.
Fot: Cubosh, Flickr | CC.

Rozwiązanie tego pozornie trudnego problemu sprowadza się do właściwie jednej linijki zapisanej w pliku htaccess. Aby nie utracić pozycji w wyszukiwarkach i naszych czytelników musimy zrobić przekierowanie ze starej na nową domenę. Jeśli chodzi o internautów to nie ma żadnego znaczenia jak to będzie wyglądało od strony technicznej ważne żeby działało, ale dla wyszukiwarki napisany na kolanie kod może nie być wystarczający. Aby nasze linki np. w Google zostały podmienione na nowe należy zastosować tak zwane przekierowanie 301. Dzięki temu „siła” naszej starej domeny zostanie przeniesiona na nową, a my po całej operacji nie stracimy wcześniej wypracowanej pozycji.

Przykład przekierowania 301 z domeny www.staraDomena.pl na www.StrefaKodera.pl:

RewriteEngine On
RewriteRule ^(.*)$ http://www.StrefaKodera.pl/$1 [R=301,L]

lub:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.staraDomena.pl(.*) [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.StrefaKodera.pl/$1 [R=301,L]

Możemy również przed domeną pominąć znaki „www”:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^staraDomena.pl(.*) [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.StrefaKodera.pl/$1 [R=301,L]

Mamy tutaj bardzo wiele możliwości, a ogranicza nas tylko własna inwencja. Oczywiście należy tylko pamiętać o poprawnym zastosowaniu wyrażeń regularnych.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest