Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Przenoszenie WordPress’a na nową domenę

W życiu każdego blogera, webmastera czy też po prostu programisty nadchodzi czas kiedy należy zmienić domenę serwisu internetowego. Wbrew pozorom zadanie to nie jest takie łatwe, przecież na naszej stronie znajduje się nieskończenie wiele odnośników, które po prostu po zmianie domeny będą nie aktywne, należy więc  wszystkie je zaktualizować ale na pewno nie ręcznie.

Jeśli chodzi o WordPressa to cały procedurę przenoszenia witryny można przedstawić w trzech punktach:

  1. Wykonanie kopii bezpieczeństwa wszystkich plików oraz wyeksportowanie zawartości bazy danych MySQL.
  2. Zgranie plików na nowy serwer oraz postawienie nowej bazy danych (jeżeli stara też została przeniesiona).
  3. Zaktualizowanie odnośników oraz ustawień dostępu do bazy danych.

W mojej ocenie dwa pierwsze kroki nie wymagają jakiegoś tłumaczenia ale jeśli ktoś miał by wątpliwości to proszę pytać ;-) (na dole w komentarzach). Co do punktu trzeciego to tutaj jest trochę zabawy.

Aby zaktualizować wszystkie odnośniki (do starej domeny) na naszym blogu należy wprowadzić drobne modyfikacje w bazie danych. Uruchamiamy więc PhpMyAdmin (lub inne narzędzie do zarządzania bazą danych) i wpisujemy poniższe trzy zapytania SQL (koniecznie w takiej kolejności jaka została podana):

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'http://www.staraDomena.pl', 'http://www.nowaDomena.pl') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';
UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, 'http://www.staraDomena.pl','http://www.nowaDomena.pl');
UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://www.staraDomena.pl', 'http://www.nowaDomena.pl');

Oczywiście frazy staraDomena.pl oraz nowaDomena.pl należy zastąpić swoimi danymi. Tym sposobem zaktualizujemy odnośniki na naszej stronie internetowej. Teraz pozostało tylko zmienić ustawienia dostępu do bazy danych (oczywiście jeśli uległy one zmianie) w panelu administracyjnym WordPressa.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest