Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Polskie Radio: Karty zbliżeniowe będzie można wyłączać

To że karty płatnicze wydawane do rachunków bankowych nie są wystarczająco zabezpieczone wiedzą praktycznie wszyscy klienci banków. W tej sprawie mówiło się od dawna ale do tej pory nikt nie podjął zdecydowanych działań.

Fot: pladys, Flickr | CC.

Fot: pladys, Flickr | CC.

Narodowy Bank Polski w uchwalonej przez siebie rekomendacji w „magiczny” sposób dokonał tego czego nie udawało się bankom w Polsce od ładnych kilku miesięcy. Chodzi oczywiście o odpowiednie zabezpieczenie kart płatniczych umożliwiających tak zwane „szybkie płatności” bez użycia kodu pin. Od teraz to właśnie klient będzie decydował czy chce skorzystać z najnowszych osiągnięć techniki lub zwykłej karty płatniczej. Co ciekawe możliwe jest również zastosowanie specjalnych wyłączników w kartach dzięki którym sensor zbliżeniowy będzie wyłączany. Tego typu rozwiązania ma obowiązek wprowadzić każdy bank w Polsce, a jego brak będzie obciążał daną instytucję finansową całkowitą odpowiedzialnością za nieautoryzowane transakcje, nawet te wykonane przed zastrzeżeniem karty.

Dodatkowo został obniżony próg od którego to właśnie bank pokrywa straty wynikłe z kradzieży karty płatniczej. Obecnie jest to kwota 150 euro, a zostało ona zmniejszona do 50 eruo (ok. 200 zł). Niewątpliwie zmiany te są rewolucyjne i wreszcie w realny sposób zwiększą bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Mam nadzieję, że w przyszłości tego typu decyzje będą podejmowane znacznie szybciej…

Źródło: Polskie Radio.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest