Definiowanie wskaźników w C++

Wskaźniki to jeden z niewielu elementów w C++ który co prawda nie jest konieczny przy pisaniu aplikacji, ale jego znajomość znacznie ułatwia pracę programistą. Zrozumienie ogólnej idei działania wskaźników nie jest trudne, ale sam temat jest dość rozległy dlatego też poświęcę temu zagadnieniu kilka artykułów. Zaczniemy od rzeczy najistotniejszej czyli wyjaśnienia sposobu działania wskaźników oraz przykłady ich użycia.

Wskaźnik w programowaniu to nic innego jak normalny wskaźnik, który używamy na przykład do wskazania jakiegoś miasta na mapie czy kubka z herbatą stojącego na biurku. Różnica jest tylko taka, że definiując wskaźnik w C++ nie wskazujemy na jakąś rzecz tylko na adres pamięci w którym przechowywane są jakieś dane. Czasami są to informacje przydatne programiście na przykład jakieś stałe, a czasami śmieci. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik zawsze na coś wskazuje.

Wskaźnik w C++ wskazujący na dowolny obiekt definiujemy tak:

A tutaj mamy wskaźnik, którzy wskazuje na obiekt typu int:

Oczywiście wskaźnik może zostać również „ręcznie” przestawiony tak żeby wskazywał to co dokładnie chce programista, można to zrobić przekazując danemu wskaźnikowi referencje do jakiegoś obiektu:

Należy pamiętać, iż wskaźnik nie przechowuje nam jakiejś danej np. wyniku działania 5 * 5 czyli liczby 25 ale adres pamięci, w którym ta liczba się znajduje.

Przeglądnijmy na praktycznym przykładzie w jaki sposób działają wskaźniki w C++:

Przeczytaj również

, , ,