Przyszły Programista – czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?
Wpis ma charakter komercyjny.
Mamy 2018 rok, czy przy obecnym „boomie” na naukę programowania osoba, która chce być przyszłym programistą, ale nie ma ukończonych studiów kierunkowych, ma szansę na zdobycie pracy jako programista?
Czy ukończenie studiów informatycznych jest niezbędne do zostania programistą? Odpowiedź brzmi “Nie, ale…”. I podam Ci kilka powodów, dla których warto studiować informatykę oraz informację, kiedy takie studia nie są konieczne. A oprócz tego opowiem Ci co w takim razie zrobić, gdy nie możesz w CV wpisać wykształcenia kierunkowego aplikując do pierwszej pracy jako programista – co pokazać w zamian, by zwiększyć swoje szanse.
Czy i kiedy iść na studia informatyczne?
Zacznę od tego kiedy warto iść na stacjonarne (dzienne) studia informatyczne:
- zaraz po maturze,
- kiedy nie masz większych zobowiązań – rodziny na utrzymaniu, kredytu do opłacenia, itd.
- kiedy masz dużo wolnego czasu przez najbliższe 3 do 5-ciu lat,
- kiedy jesteś naprawdę nastawiony na naukę (chcesz chłonąć wiedzę i ciężko pracować, żeby dowiedzieć się jak najwięcej), a nie studiować “dla papierka”.
Jeśli powyższe czynniki są spełnione, jak najbardziej polecam Ci studia informatyczne. Sam jestem po Informatyce na Politechnice Rzeszowskiej i uważam, że był to bardzo dobrze zainwestowany czas.
Dlaczego warto zaraz po szkole średniej studiować Informatykę?
Wówczas masz kilka lat na to, aby na spokojnie przygotować się do nowego zawodu. Poznasz wiele dziedzin takich jak matematyka, fizyka, elektronika, budowa komputera, systemy operacyjne, grafika komputerowa, sieci komputerowe, sztuczna inteligencja, itd. Poznasz wiele różnych języków programowania zaczynając od C++, później przechodząc przez Javę, JavaScript, PHP i wiele innych. Poznasz bazy danych. Uzyskasz wiedzę z zakresu algorytmiki, struktur danych, wzorców projektowych, projektowania i testowania aplikacji.
Uwaga! Mówię tu tylko o studiach dziennych. Na zaocznych większość rzeczy trzeba uczyć się samemu, ponieważ z powodu ograniczeń czasowych każdy temat jest zaledwie lekko poruszony.
Czy ukończenie studiów informatycznych gwarantuje zdobycie pracy programisty?
Od razu zaznaczam, że ukończenie studiów informatycznych nie gwarantuje Ci, że dostaniesz po nich pracę (do Projektu “Przyszły Programista” zgłaszają się również kandydaci, którzy są po informatyce, a pracy takiej nie mają).
Dlatego jeśli masz już za sobą okres studiów na innym kierunku, posiadasz swoje zobowiązania finansowe, masz rodzinę, pracujesz w swoim (lub innym) zawodzie i nie masz możliwości oraz czasu na to, by poświęcić kolejne 3-5 lat na studia dzienne, to głowa do góry. Studia informatyczne nie są niezbędne do tego, abyś zmienił branżę i dostał pracę jako programista.
Jak zostać programistą bez studiów?
Co zatem trzeba zrobić, by (mając studia informatyczne lub nie) pokazać się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony? Najważniejsze to:
- poznać strukturalny i obiektowy język programowania. Na studiach zaczyna się od C++ i ten język też polecam na początek, gdyż wiele nowszych języków, które po nim powstało czerpało z C++ pełnymi garściami. Dlatego po dobrym poznaniu C++ można z łatwością przestawić się na każdy inny język.
- Następnie należy postawić na świetne opanowanie algorytmiki tworząc jak najwięcej algorytmów, np. do sprawdzania czy dana liczba jest poprawnym numerem pesel, program zamieniający liczbę z zapisu cyfrowego na słowny, itd.
- nauczyć się pisać tzw. “czysty kod”, czyli poznać zasady nazywania zmiennych, funkcji, klas, plików, itd.
- zdobyć wiedzę na temat struktur danych i nauczyć się je stosować w praktyce,
- poznać zasady programowania obiektowego – SOLID,
- poznać wzorce projektowe, aby wiedzieć jak należy rozwiązywać najczęściej spotykane problemy,
- poznać bazy danych. Nauczyć się je projektować oraz z nich korzystać,
- nauczyć się korzystać z narzędzi usprawniających programistom pracę w zespole takich jak np. Git,
- dopiero po tym etapie, kiedy opanuje się solidny fundament programistyczny, uniwersalny dla każdego języka programowania, rekomenduję wyspecjalizować się w ulubionej przez nas technologii. Wtedy może to już być dowolnie Front-End, Back-End, tworzenie aplikacji komputerowych, mobilnych, bądź gier. Rekomenduję taką ścieżkę, gdyż jeśli naukę programowania zaczniemy od razu od specjalizacji, to co chwile będziemy odczuwać fundamentalne braki w wiedzy i umiejętności, które spowodują, że stworzenie większego programu będzie bardzo trudne. A kiedy uda się już coś stworzyć, to najczęściej będzie to kod typu spaghetti, ekstremalnie ciężki w utrzymaniu i dalszym rozwijaniu.
- następnie należy przygotować solidne portfolio, które będzie można przedstawić przyszłemu pracodawcy,
- warto również pokazać chęć ciągłego rozwoju – brać udział w projektach Open Source, wydarzeniach, konferencjach, udzielać się na forach programistycznych, itd.
Dzięki wyżej opisanym rzeczom, będziesz mógł spokojnie konkurować z pozostałymi kandydatami na stanowisko Junior Developera. Fakt, że jest tego sporo i może nie być łatwo nauczyć się tego wszystkiego samemu i może to trwać dość długo, aby wybrać najlepsze materiały do nauki, zmobilizować się do regularności i nie poddać się w chwili, kiedy zaczną pojawiać się trudności. Ale warto:)
Chcę sprawnie zmienić branżę i zostać programistą
Osoby, które nie chcą się uczyć same i chcą zaoszczędzić sporo czasu i frustracji (np. kiedy utkną w miejscu podczas tworzenia programu) oraz otrzymać solidne wsparcie w zostaniu programistami, zapraszam do Projektu “Przyszły Programista”. Szkolenie to ma być złotym środkiem pomiędzy kursami uczącymi jednej wybranej technologii, a czasochłonnymi studiami stacjonarnymi poruszającymi obszernie każde zagadnienie Informatyki. Celem, przyświecającym podczas tworzenia Projektu, było zebranie tego, co jest najważniejsze w programowaniu i przedstawienie w jak najbardziej przystępny sposób wykorzystując do tego nowoczesne i efektywne techniki nauki. Dzięki temu nasi absolwenci mają start w branży, porównywalny do absolwentów dobrych uczelni wyższych na kierunku Informatyka.
Aby dostać się do Projektu, trzeba jednak spełnić określone wymagania, które omówione są na stronie: http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl.
Podsumowując. Niezależnie czy wybierzesz naukę na studiach informatycznych, samemu, czy zdecydujesz się spróbować swoich sił podczas rekrutacji do Projektu, trzymam za Ciebie mocno kciuki i życzę Ci mnóstwo wytrwałości, cierpliwości i motywacji na drodze do zostania programistą.
Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski – Założyciel Projektu PrzyszłyProgramista.pl
P.S. Przyszły Programista opinie
Jeśli zainteresował Cię Projekt Przyszły Programista, to poniżej umieszczam opinie jednego z absolwentów:
Podejście autora do przekazywania wiedzy jest niecodzienne, w pozytywnym znaczeniu tego słowa. W Projekcie nie stawia się na naukę wszystkich zagadnień na pamięć, a z materiałem nie działa się „na wariata”. Wszystko jest poukładane, każdy kolejny etap i przekazywaną w nim wiedzę przyswajasz w tempie najodpowiedniejszym dla Ciebie. Projekt nie ma charakteru typowej szkoły programowania – gdzie w ciągu ośmiogodzinnego dnia „pracy” masz szansę nauczyć się (tylko bądź aż) tyle, co reszta grupy. Tu wiedzę przyswajasz samemu, wtedy i w takich porcjach, jakie są dla Ciebie w danym momencie najwygodniejsze. Masz szansę również w praktyce poznać, co to jest „Code Review”, gdyż kod rozwiązywanych zadań i tworzonych podczas Kursu projektów oceniany jest przez Zespół Artura, dzięki czemu od razu wiesz, że coś możesz napisać w przyszłości inaczej, lepiej, bardziej uniwersalnie.
Dalszy ciąg tej opinii przeczytasz na stronie naszego absolwenta pod adresem: oskarbialek.it.
Wpis ma charakter komercyjny.
Sekcja komentarzy została wyłączona.