Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Drupal – największe wady i zalety systemu

Materiał sponsorowany, powstał przy współpracy z Pracuj.pl, właścicielem portalu „the:protocol”.

Jednym z podstawowych systemów do zarządzania treścią jest Drupal. Użytkownicy cenią go między innymi ze względu na szereg funkcjonalności i dostęp do dodatkowych wtyczek. Niestety, ma on również wiele wad, wśród których należy wymienić chociażby trudną instalację. Poznaj zatem go lepiej i sprawdź, jakie plusy i minusy ma ten system.

Co to jest Drupal?

Drupal jest kompleksowym systemem CMS, który cieszy się dużą popularnością wśród programistów. Zazwyczaj korzystają z niego osoby posiadające doświadczenie w tworzeniu witryn www. Praca w Drupal polega głównie na zarządzaniu treściami i budową stron internetowych. Cały system opiera się na modułach, które można dowolnie wykorzystywać, aby zapewnić witrynie nowe funkcjonalności. Warto podkreślić, że jest on całkowicie darmowy i ogólnodostępny – Drupal to aplikacja typu open source.

Zalety systemu Drupal

Główną zaletą systemu Drupal jest bardzo szeroki zakres funkcjonalności, dzięki którym można szybko stworzyć na przykład prostą stronę internetową, także w formie bloga lub forum dyskusyjnego. W podstawowej wersji udostępnia takie możliwości jak wprowadzenie systemu rejestracji użytkowników danej witryny, zarządzanie menu czy dowolne zmienianie wyglądu strony. Niewątpliwym atutem systemu jest także możliwość zarządzania treściami różnego typu. Pod tym kątem Drupal w pełni zasługuje na miano uniwersalnego – z jego pomocą można tworzyć zarówno treści tekstowe, jak i wgrywać podcasty, dodawać statystyki, ankiety czy treści video.

Kluczową zaletą jest także samo administrowanie użytkownikami witryny. Dzięki dostępnym funkcjonalnościom można przydzielać im dodatkowe uprawnienia, pozwalające na zarządzanie częścią strony. Warto też wspomnieć o skuteczności systemu w zakresie kategoryzowania treści. Wszystko to przy użyciu przydatnej opcji kategoryzowania według wybranego klucza, na przykład z wykorzystaniem adresów URL. Atutem systemu są również jego liczne wtyczki – aktualnie jest ich ponad kilka tysięcy, co stanowi sporą przewagę rynkową. Ponieważ Drupal jest dostępny w ramach open source, użytkownicy mają do nich łatwy dostęp – wystarczy pobrać je z oficjalnej strony internetowej. Dodatkowo można także tworzyć swoje wtyczki. Na pewno docenisz szereg jego funkcjonalności. Znajomość Drupala może być też często dodatkowym atutem, jeśli zamierzasz podjąć pracę programisty Java.

Wady systemu Drupal

Jedną z kluczowych wad systemu Drupal jest stosunkowo trudna instalacja – szczególnie w porównaniu z innymi systemami zarządzania treścią. Niedoświadczeni użytkownicy mogą mieć problem także na etapie jego modyfikacji – z pewnością nie jest on dobrym wyborem dla osób początkujących. Istotną wadą systemu Drupal jest także jego wydajność. W porównaniu z innymi skryptami, jak chociażby popularny WordPress czy Quick.cms, znacznie bardziej obciąża serwer. Warto podkreślić, że Drupal w wielu przypadkach nie sprawdza się przy obsłudze witryn o dużym codziennym ruchu. Opcjonalnie użytkownicy tego systemu mogą skorzystać z dedykowanych wtyczek, aby zmniejszyć jego obciążenie.

Szukasz nowych wyzwań zawodowych? Praca IT Wałbrzych czeka na Ciebie – poznaj aktualne oferty!

Podsumowanie

Jeśli więc chciałbyś tworzyć atrakcyjne witryny internetowe, powinieneś dobrze poznać systemy zarządzania treścią, takie jak Drupal. Udostępnia on wiele funkcjonalności, dzięki którym uda Ci się wykonać zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane projekty. Znajomość tego systemu z pewnością będzie Twoim atutem w procesie rekrutacyjnym.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest