Tworzenie gier na Androida
Do stworzenia gry w systemie Android musimy posiadać bardzo dobre oprogramowanie. Aby stworzyć grę trzeba znać języki takie jakie jak Java, czy inne – są to trudne języki, więc wiele osób się do tego zniechęca.
Wystarczy troszkę bardziej zagłębić się w te dość trudne słowa i to wystarczy, aby wciągnąć się w niezwykły świat tworzenia gier. Technika cały czas posuwa się na przód bo jeszcze parę lat temu nie do pomyślenia byłoby, że będzie można w domowym zaciszu stworzyć własną „komputerówkę”.
Jeżeli chcemy sami stworzyć grę, to musimy zacząć od dokładnego rozplanowania. Musimy zadać sobie pytanie jaka będzie mechanika gry – czasu rzeczywistego czy fantastyczna? Będzie ona 2D, czy 3D? Jak już poznamy odpowiedzi na te pytania to będziemy w stanie zdecydować, czy potrzebny jest system dodatkowy, czy wystarczy to co oferuje system Android. Jeżeli planowana gra jest dynamiczna to z pewnością przydadzą się dodatkowe ulepszenia, ale nie są konieczne do prostych gier.
Drugą bardzo ważną rzeczą jest zdecydowanie co będzie w grze, a mianowicie jakie postacie, przeszkody, umiejętności bohatera i jak będzie zbudowany cały świat gry a jak lepiej sobie to zaprojektujemy i opiszemy tym łatwiej i szybciej ją skończymy. Musimy wyznaczyć sobie dokładne granice gry bo jeżeli tego nie zrobimy, będziemy ulepszać grę w nieskończoność pod wpływem innych opinii czy tego co nam się będzie wciąż nasuwać. Na samym początku lepiej spróbować napisać jakiś mały projekt w prostym dla Androida języku. Na początek musimy napisać coś bardzo prostego, może to być na przykład plansza z jednym kwadratem i kulką, która w prostej linii kieruje się do bazy i kiedy już się z nią zetknie to gra się skończy, a potem dodajemy kolejne elementy, ulepszamy planszę.
Następnym elementem jaki możemy dodać to na przykład prosta figura geometryczna, która po naciśnięciu ekranu będzie niszczyć wrogą i będzie nam służyć jako pocisk. Możemy dalej przyspieszać, zwiększać ilość pocisków itd. Na początku nasza gra będzie o bardzo prostej grafice i dość prostych zasadach. Po nabraniu ,, wprawy’’ w tworzenie gier w systemie Android będziemy stwarzać coraz to trudniejsze przeszkody, plansze, o coraz to nowych możliwościach. Ważne jest to, żeby nie wciągnąć się w ten świat całkowicie i nie planować coraz to trudniejszych plansz i gry w nieskończoność, a umożliwić innym użytkownikom jej przejście. Wszystko zależy od tego, jak szybko wciągniemy się w świat programowania na Androidzie i jak szybko nauczymy się robić proste czynności. Na początku podstawy zajmą około 7 miesięcy. Później stworzenie trudnej gry będzie zajmowało nam tyle czasu. Musimy po stworzeniu naszej gry udać się po opinię do najbliższych znajomych i do osoby całkiem obcej, która w swojej ocenie będzie obiektywna.
Dziękujemy portalowi Programować.pl za współpracę merytoryczną.
Do czego było potrzebne owo wsparcie merytoryczne? Nie potrafię dopatrzeć się żadnej merytorycznej treści w tym tekście…
Artykuł był opracowany przez redaktorów serwisu Programować.pl do nich proszę kierować uwagi. Ja ze swojej strony postaram się w przyszłości bardziej zwracać uwagę na jakość artykułów zewnętrznych.
Oni dziękują za współpracę merytoryczną :)
Artykuł całkowicie nic nie wnosi. Idealnie wypozycjonowany w internecie, totalnie bezużyteczny.
Co to za gra na zdjęciu ktoś podpowie
? Szukam jej od dłuższego czasu i nie mogę zbaleść.