Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Ryczałt, skala czy podatek liniowy z IP Box? Co wybrać w ,,Nowym Ładzie”?

Materiał powstał przy współpracy z kancelarią Pravna Group.

Autorem artykułu jest Aleksandra Borowska — ekspert ds. ulgi IP Box w Pravna Group.

Ryczałt, skala czy podatek liniowy? Która forma opodatkowania gwarantuje programistom największe oszczędności? Nowy Ład wprowadził wiele zmian w systemie podatkowym. Jakie nowe możliwości podatkowe przyniósł dla świata IT? Sprawdźmy. 

Nie od dziś wiadomo, że na niewiedzy możemy sporo stracić. Dotyczy to szczególnie tematu podatkowego, a im większe masz zyski, tym większe będą Twoje straty. Prowadząc własną działalność gospodarczą, warto więc poznać wszystkie niuanse związane z optymalizacją podatkową, zanim będzie za późno. Problem ten, nie rozwiąże się sam, a im większy będzie Twój biznes, tym bardziej będzie dla Ciebie odczuwalny. 

Artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjny, a podane informacje wynikają z naszych obserwacji i doświadczenia. Pamiętaj, że wszelkie decyzje finansowe, podatkowe czy inwestycyjne podejmujesz na własną odpowiedzialność. W razie wszelkich wątpliwości zachęcamy do indywidualnego kontaktu z naszą kancelarią.

Skala podatkowa dla IT – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od skali podatkowej. Skala podatkowa, inaczej “zasady ogólne”, to forma opodatkowania, której największym atutem jest dostępność dla podatników. Przedsiębiorca nie musi spełniać określonych warunków, by z niej skorzystać. Od 2022 roku dodatkową zachętę do wyboru tej formy rozliczenia stanowi podwyższona do 30 000 zł kwota wolna od podatku. Na zasadach ogólnych płacimy 12% od dochodu, jeśli nie przekracza on 120 000 zł. Po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego stawka wzrasta do 32%. Składka zdrowotna wynosi 9% od osiągniętego w miesiącu poprzednim dochodu.

Skala podatkowa to świetna opcja dla osób, które dopiero zaczynają pracę w branży IT, ale gdy nasze roczne zarobki wzrastają, przestaje się opłacać. Możemy wybrać ją na pół roku lub na cały rok. Wystarczy, że przy okazji składania deklaracji PIT za rok 2022 dodatkowo dołączymy tzw. PIT IP, aby otrzymać zwrot. Na skali podatkowej możesz również skorzystać z ulgi IP Box i obniżyć podatek dochodowy do 5%.

Jeśli jesteś na początku drogi z własną działalności lub zaczynasz pracę na stanowisku juniorskim,  skala podatkowa będzie najlepszym wyborem  na start.

Ryczałt dla branży IT — jakie stawki obowiązują?

Pora przyjrzeć się ryczałtowi. To jedna z form opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie lub w spółce. Podstawę opodatkowania stanowi przychód, który — dla przypomnienia — nie jest pomniejszany o koszty jego uzyskania. Z tego względu ponoszone wydatki nie wpływają na wysokość podatku do zapłaty. 

Stawka ryczałtu zależy od zakresu wykonywanych usług. Nowy Ład obniżył ją z 15% do 12% dla niektórych czynności w branży IT. Co więcej, możesz ją również obniżyć do poziomu 8,5%. Jak to zrobić?

Najważniejszym krokiem do ustalenia, jakiej stawce ryczałtu podlegasz, jest dokładne określenie obszaru prowadzonych przez Ciebie prac. 8,5% stawki ryczałtu dotyczy osób, które bezpośrednio nie zajmują się tworzeniem unikalnego kodu. A są to m.in:

 • tester manualny,
 • product manager,
 • product owner,
 • analityk biznesowy,
 • osoby pracujące przy dokumentacji projektów.

Jeśli się do nich zaliczasz, masz możliwość przejść na stawkę 8,5%. Musisz jednak wskazać za pomocą kodów PKWIU i PKD dokładny zakres swoich usług. 

Przepisy wskazują, że stawką 8,5% opodatkowane są te usługi, do których nie została przypisana żadna konkretna stawka. Nie wskazują one jednak wprost, jakiego typu są to usługi. O tym, czy przysługuje nam stawka 8,5%, decydują niuanse w prowadzonej działalności. Dlatego samodzielne przypisanie rodzaju wykonywanych prac do odpowiedniej stawki ryczałtu może stanowić spore wyzwanie.

Na początku, warto zwrócić się do Głównego Urzędu Statystycznego, który określi nasze PKD/PKWIU. Można to zrobić przez formularz elektroniczny. Po prostu wpisujesz swoje dane, obowiązki i gotowe. Nie pozostaje Ci nic innego, jak czekać na oficjalną kwalifikację. 

Po otrzymaniu odpowiedzi z GUS, zwracamy się do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, która ostatecznie rozstrzygnie, z jakiej stawki ryczałtu możemy skorzystać. 

Chcesz przejść na ryczałt 8,5%, ale przerażają Cię formalności? Zgłoś się do pravna.pl, a zajmiemy się obniżeniem Twojego podatku od A do Z i pozyskaniem interpretacji indywidualnej.

Podatek liniowy z ulgą IP Box — jak działa?

Przejdźmy do kolejnej formy: podatek liniowy. Wynosi on 19%. Jest to stała stawka niezależna od wysokości dochodów. Podatek liniowy obliczamy, mnożąc podstawę opodatkowania przez stawkę podatku w wysokości 19%. W tym przypadku podstawę opodatkowania stanowi przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Dopiero zastosowanie ulgi IP Box pozwala obniżyć ją do 5%. IP Box to ulga podatkowa dla programistów oraz osób wytwarzających własność intelektualną. Prace zakwalifikowane do IP Box muszą mieć charakter innowacyjny, polegające na kodowaniu, co prowadzi do wytwarzania nowego oprogramowania — mówi Marek Czyżewski, CEO PRAVNA.pl, która jest liderem w zakresie ulgi IP Box.

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

 • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą na podatku dochodowym,
 • spółki z obszaru IT, 
 • Software house,
 • firmy współpracujące na zasadach B2B, 
 • freelancerzy prowadzący JDG.

O ulgę IP Box nie mogą się ubiegać:

 • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą na ryczałcie,
 • osoby na umowie o pracę,
 • managerowie, zarządzający zespołami IT.

Podstawą opodatkowania w przypadku podatku liniowego jest dochód. Oznacza to, że rozliczając się podatkiem liniowym, możemy, od uzyskanego przychodu, odliczyć koszty jego uzyskania. Dla programistów największą zaletą tej formy opodatkowania jest możliwość skorzystania z ulgi IP Box. Dzięki nowym przepisom połączymy ją także z ulgą B+R (Badania + Rozwój).

Ryczałt a podatek liniowy z IP Box — oszczędności w liczbach

Przejdźmy do konkretów i porównajmy formy podatkowe na konkretnych przykładach i liczbach. Nie wiesz, która opcja podatkowa jest dla Ciebie najlepsza w Nowym-Nowym Ładzie?

Przykład 1 

Wynagrodzenie netto w ujęciu miesięcznym wynosi 25 000 zł, a koszty 300 zł. Jaka będzie wysokość kwoty podatku dochodowego w ujęciu rocznym w zależności od formy opodatkowania?

 • Na 12% ryczałcie kwota ta wyniesie 46 947,54 zł, a rzeczywiste obciążenie podatkowe to tak naprawdę 15,65%.
 • Na skali podatkowej roczna kwota podatku osiągnie aż 92 826,87 zł przy obciążeniu równym 30,94%.
 • Przy podatku liniowym zapłacimy podatek w wysokości 68 535,18 zł przy obciążeniu wynoszącym 22,85%.

W tym przypadku najbardziej opłacalnym wyborem będzie rozliczenie ryczałtem. Ale co, jeżeli weźmiemy pod uwagę ulgę IP Box? Wówczas sytuacja będzie wyglądała następująco:

 • Na 12% ryczałcie roczna kwota podatku wciąż wynosi 46 947,54 zł, a obciążenie podatkowe 15,65%.
 • Na skali podatkowej z ulgą IP Box zapłacimy roczny podatek w wysokości 41 324,57 zł, a rzeczywiste obciążenie spadnie do 13,77%. Porównując to z ryczałtem, zaoszczędzimy 5 622,96 zł w ujęciu rocznym. 
 • Przy podatku liniowym z ulgą IP Box wysokość rocznego podatku obniży się do 28 737,17 zł, a obciążenie podatkowe do 9,58%. Oszczędność na podatku w skali roku, w porównaniu z ryczałtem, wyniesie aż 18 210,36 zł.

Na tym przykładzie nietrudno zauważyć, że podatek liniowy z ulgą IP Box to wybór, który pozwala zaoszczędzić najwięcej. Sprawdźmy, jak to wygląda przy innym wynagrodzeniu netto. 

Przykład 2 

Nasze miesięczne wynagrodzenie netto wynosi 10 000 zł przy kosztach równych 300 zł. Przekonajmy się, która opcja tym razem wypadnie najlepiej.

 • Na 12% ryczałcie rzeczywiste obciążenie roczne wyniesie 16,91%, a wysokość kwoty podatku 20 294,10 zł.
 • Na skali podatkowej obciążenie roczne to 17,03%, a kwota podatku 20 432,58 zł.
 • Przy podatku liniowym w ujęciu rocznym zapłacimy podatek w wysokości 26 084,50 zł, a obciążenie wyniesie 21,74%.

Okazuje się, że w takiej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ryczałt (UWAGA: gdyby w naszych hipotetycznych rozważaniach, miesięczne koszta byłyby nieco większe, najkorzystniejszą opcją zostałaby skala podatkowa). 

Zobaczmy, jak zmienią się wyniki, gdy uwzględnimy ulgę IP Box.

 • W przypadku ryczałtu nic się nie zmienia, obciążenie to 16,91%, a kwota podatku 20 294,10 zł.
 • Na skali podatkowej z ulgą IP Box obciążenie podatkowe spada do 13,44%, a kwota podatku w ujęciu rocznym do 16 124,57 zł. Po zestawieniu z ryczałtem, w skali roku oszczędzamy 4 169,52 zł.
 • Przy podatku liniowym z ulgą IP Box obciążenie maleje do 9,22%, a roczna kwota podatku do 11 066,99 zł. W ten sposób, w porównaniu z ryczałtem, rocznie oszczędzamy aż 9 227,10 zł.

Nawet przy niższym wynagrodzeniu netto sytuacja się powtarza. Wniosek nasuwa się sam. Podatek liniowy razem z ulgą IP Box to gwarancja największych oszczędności. 

Wszystkie obliczenia zostały wykonane przez naszych doradców podatkowych z uwzględnieniem minimalnego kosztu dla IP Box. Są to zsumowane procenty odprowadzonych podatków z uwzględnieniem 300 zł kosztów oraz niewielkiego ZUSu. 

Chcesz sprawdzić, ile konkretnie zyskasz? Odbierz bezpłatną kalkulację IP Box. 

Ryczałt a podatek liniowy — różnice w składce zdrowotnej

W 2022 r. zmienił się także sposób naliczania składki zdrowotnej. Co to oznacza?

Składka zdrowotna w  przypadku podatku liniowego będzie naliczana proporcjonalnie do dochodu, a jej nowa wysokość wynosi  4,9%. Przy zarobkach 10 000 zł, wyniesie około 490 zł.
W przypadku ryczałtu wysokość składki zdrowotnej zależy od rocznych przychodów, a także płacy minimalnej. Składka zdrowotna wynosi:

 • około 540 zł – jeśli zarabiasz 60 000 zł – 300 000 zł rocznie, 
 • około 960 zł – jeśli masz roczne przychody większe niż 300 000 zł. 

Zapewne swoim bystrym okiem zauważyłeś różnicę, prawda?

A co ze skalą podatkową?

Skala podatkowa zawiera 2 progi podatkowe. Powyżej 120 tys. zł netto płacimy 32% podatku + 9% składki zdrowotnej. Widząc te liczby szybko można zauważyć, że przy średnich zarobkach osób, które korzystają z IP BOX skala podatkowa, nie będzie opłacalna. Zdarza się, iż skala podatkowa + IP BOX jest korzystniejszy dla osób, które rozliczają się ze współmałżonkiem, jednak po zmianie formy ZUSu na obliczanie z %, nawet ta forma zaczęła być mało opłacalna. 

Nowy Ład: ryczałt, skala czy podatek liniowy? Co bardziej się opłaca?

Jaką formę opodatkowania powinien wybrać programista w 2022 roku? Liczby mówią jasno: to podatek liniowy z ulgą IP Box zapewnia więcej rocznych oszczędności. A możemy je powiększyć jeszcze z dwóch powodów. 

Połącz ulgę IP Box z ulgą B+R

Od 2022 r. możesz łączyć ulgę IP Box z ulgą B+R. Ulga na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R) umożliwia podwójne odliczenie od podstawy opodatkowania 100% wydatków na innowacje. Za działania badawczo-rozwojowe uznawane są te, które przyczyniają się do rozwoju firmy, związane są z tworzeniem nowych produktów oraz ulepszaniem tych już istniejących. Koszty, które wliczają się do ulgi to:

 • wynagrodzenia pracowników,
 • zakup materiałów lub surowców związanych z działalnością badawczo-rozwojową,
 • koszty uzyskania patentów,
 • koszty prawa ochronnego na wzór użytkowy,
 • koszty prawa z rejestracji wzoru przemysłowego,
 • usługi doradcze. 

Najlepszym przykładem działań badawczo-rozwojowych z branży IT są software house’y. Przedsiębiorstwa, które wytwarzają oprogramowania, tworzą aplikacje i zasilają rynek technologicznymi nowinkami. Dzięki uldze B+R każda wydana na ten cel złotówka może zostać odliczona od podstawy opodatkowania, nawet w 200%.

Zobaczmy to na konkretnym przykładzie:

Jeśli Twój przychód wynosi 100 000 zł, a koszty kwalifikowane 40 000 zł, możesz odliczyć je dwukrotnie. Dzięki temu, zamiast zapłacić podatek od 60 000 zł, zapłacisz od 20 000 zł. 

To rozwiązanie głównie dla software house, które działają na podstawie jdg lub spółki. Z rozwiązania raczej nie skorzystają programiści posiadający jdg i współpracują z kontrahentami. Wiąże się to z brakiem kosztów, które podlegają kwalifikacji.

Połączenie ulg to szansa na większe oszczędności. Zyskujemy obniżony podatek dochodowy i możemy podwójnie odliczyć koszty naszej działalności badawczo-rozwojowej. 

Rozlicz się za 3 poprzednie lata z ulgą IP Box

Programisto, wiesz już, dlaczego podatek liniowy z ulgą IP Box bardziej Ci się opłaca. Ale czy wiesz, że ulga ta działa wstecz? Co więcej, działa nawet wtedy, gdy wybrałeś ryczałt i chcesz przy nim pozostać. Nadal możesz rozliczyć się za 3 poprzednie lata z ulgą IP Box i sporo zyskać. Ulga obowiązuje od 2019 roku, a polskie prawo daje możliwość rozliczenia się do 5 lat wstecz, o ile takie ustawy będą dalej istniały.                                                                                       
Jeśli przez ostatnie 3 lata rozliczałeś się podatkiem liniowym lub na skali podatkowej, masz prawo skorzystać z ulgi za tamten okres. IP Box działa od 2019 roku, więc warto to wykorzystać, jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś.

Zamień wysokie podatki na wysokie oszczędności

Nikt nie lubi przepłacać, prawda? Więc Ty też tego nie rób z podatkami. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze formy opodatkowania, sprawdź wszystkie dostępne możliwości. Oceń, która z nich będzie najkorzystniejsza przy Twoich przychodach i kosztach. Decyzja należy do Ciebie. 
Chcesz wiedzieć, ile konkretnie zaoszczędzisz z IP Box? Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora, porównaj roczne oszczędności i wybierz najbardziej opłacalną opcję w Nowym-Nowym Ładzie. Wystarczy, że wskażesz rodzaj składki, przychód i koszty, a wynik otrzymasz w kilka sekund.

A jeśli chcesz skorzystać z ulgi IP Box, zgłoś się do Pravna.pl. Na koncie mamy już ponad 2770+ pozytywnych interpretacji indywidualnych ze skutecznością 99,8%. A to oznacza, że jesteśmy TOP #1 w Polsce i najlepszymi ekspertami do rozmowy w tym zakresie. 

Umów się także na bezpłatną konsultację, w czasie której sprawdzimy, czy kwalifikujesz się do ulgi podatkowej IP Box.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest