Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Na stażu w Comarchu poznam… embedded #3

Skoro wtorek, to czas na publikację kolejnego artykułu związanego z programem stażowym w firmie Comarch. Dzisiaj na warsztat wziąłem tematykę związaną z technologią embedded. Jest to o tyle ciekawe zagadnienie, że tak naprawdę w tym roku dopiero po raz drugi zostanie uruchomiony staż dla studentów informatyki, który będzie poruszał zagadnienia związane z elektroniką oraz popularnym w ostatnim czasie Internet of Things. Co więcej, studenci będą mieli okazję poszerzać swoje umiejętności w jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów tego typu w Europie, dlatego też ten profil stażowy jest dostępny tylko dla kandydatów gotowych spędzić wakacje w Krakowie.

Laboratorium IoT – Comarch. Fot. Piotr Krajewski.

Jak to wygląda od kuchni?

Staż będzie polegał na aktywnym udziale w projektowaniu elektroniki oraz w rozwoju aplikacji typu embedded. Jego zaletą będzie to, że zadania które zostaną przydzielone stażystom, będą powiązane z urządzeniami, nad którymi aktualnie są prowadzone prace. Nie będą to zadania wymyślone specjalnie na potrzeby stażu – efekty pracy stażystów będą zaimplementowane w produkcyjnych urządzeniach. Dzięki temu stażyści staną się pełnoprawnymi członkami zespołów R&D. Projekty stażowe będą tak dobierane, aby nie były zbyt proste, ale stanowiły pewnego rodzaju wyzwanie. Z drugiej strony, aby były możliwe do ukończenia w czasie trwania stażu, gdyż jego celem jest zapoznanie stażystów z całym profesjonalnym cyklem R&D elektroniki i rozwoju oprogramowania embedded – od koncepcji poprzez projektowanie i R&D po testowanie.

Jak już zresztą wspomniałem, Comarch posiada halę IoT Plant wyposażoną w najnowszy sprzęt do szybkiego prototypowania oraz montażu urządzeń, co pozwoli stażystom zapoznać się również z profesjonalną produkcją urządzeń elektronicznych. Stażyści będą mieli okazję poznać tę stronę świata embedded, o której na studiach się nie mówi albo mówi się niewiele. Pracownicy Comarch przedstawią między innymi ograniczenia, jakie są stawiane profesjonalnej elektronice poprzez dyrektywy UE oraz jak sobie z nimi radzić (kompatybilność EMC, bezpieczeństwo elektryczne i inne). Studenci poznają również charakterystykę pracy w zespole oraz będą mieli okazję zapoznać się z narzędziami do zarządzania projektami.

Co ciekawego będzie można zrobić?

Projekty, nad którymi obecnie prowadzone są prace, są projektami z branży medycznej, a dokładniej są to urządzenia telemedyczne. Jak sama ich nazwa wskazuje, są zdolne wykonywać badania medyczne, a ich wyniki przesyłać drogą radiową do placówki medycznej. Urządzenia te w związku z tym integrują w sobie różne moduły służące do komunikacji radiowej, co stawia znaczne wyzwania zarówno dla programistów embedded, jak i dla elektroników. Jeżeli chodzi o część diagnostyczną, są to głównie urządzenia do badania aktywności mięśnia sercowego (EKG), ale nie tylko. Comarch posiada również wyspecjalizowany dział testowy elektroniki embedded, gdzie opracowywane są urządzenia i oprogramowanie testujące gotowe produkty, często współpracujące z jednym z najnowocześniejszych w Polsce systemów testujących Seica FLYING PROBE TESTER PILOT V8.

Co trzeba umieć, żeby zostać przydzielonym do działu zajmującego się embedded?

Z pewnością zainteresują Was wymagania, jakie należy spełnić aplikując na omawiany profil stażowy. Oczywiście, żadne komercyjne doświadczenie nie jest konieczne, ale dobrze by było, abyście dysponowali wiedzą z zakresu routingu i layoutu PCB 2, znajomością oprogramowania Altium Designer/Eagle oraz ogólnymi informacjami z zakresu elektroniki cyfrowej – takie wymagania właśnie będą stawiane studentom chcącym rozwijać się w zakresie projektowania elektroniki.

Osoby zainteresowane stricte profilem embedded powinny wykazać się dobrą znajomością języków niskopoziomowych C i C++, języka Python oraz architektury ARM.

Podczas projektowania elektroniki wykorzystywane jest środowisko Altium Designer. Pracownicy Comarch korzystają z zarówno układów analogowych, cyfrowych jak i RF. Layout głównie prowadzimy z wykorzystaniem stackup’u 4 i 6-cio warstwowego. Jeżeli chodzi o część związaną z oprogramowaniem embedded, to tutaj dominują języki C i C++. W dziale testowym swoje zastosowanie znalazł także język Python. – mówi Paweł Zajdel, kierownik zespołu elektroniki w Comarch.

Charakterystyka pracy w dziale embedded

Comarch rozwija wiele produktów jednocześnie, co wiąże się z potrzebą stosowania odpowiednich technik zarządzania projektem oraz zespołem. Podczas rozwoju zarówno elektroniki, jak i oprogramowania wykorzystywane są techniki Agile oraz odpowiedni software umożliwiający sprawną pracę z metodykami zwinnymi (JIRA). Studenci będą mogli poznać te metodyki i narzędzia. Wspólnie z opiekunami stażu zobaczą, w jaki sposób planowane są produkty, jak przydzielane są zadania, jak zgłaszane są nowe wymagania oraz błędy i zobaczą, w jaki sposób za pomocą tychże narzędzi można kierować pracą w zespole.

Co oferuje staż w Comarch?

Uświadomiłem sobie, że nie napisałem nic o tym, co Comarch oferuje stażystom, tak więc nadrabiam zaległości. Poza zdobyciem doświadczenia w pracy przy ciekawych projektach, ich realizacji pod okiem specjalistów IT, studenci mogą liczyć między innymi na miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2525 brutto. Ponadto do dyspozycji każdego studenta jest pięć dni płatnego urlopu. W Krakowie stażyści mogą również korzystać z centrum rekreacyjnego (basen, siłownia, sauna) znajdującego się w kampusie firmy.

Jak aplikować?

Jeśli zainteresował Was profil embbeded i chcielibyście zaaplikować to wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na stronie: kariera.comarch.pl/staz/staz-embedded. Ja ze swojej strony przypomnę tylko, że czas na wysyłanie zgłoszeń na tegoroczną edycję stażu macie do 25 kwietnia 2018, więc warto się pospieszyć.

Artykuł ten powstał przy współpracy z firmą Comarch SA. Jest on trzecim z dziesięciu wpisów, jakie ukażą się na blogu w ramach serii „Staż w Comarchu 2018”. Kolejny artykuł będzie miał swoją premierę za tydzień we wtorek 24.04.18.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest