Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Recenzja magazynu „Programista” 6/2015 oraz wyniki konkursu ;-)

Do kiosków zawitał właśnie nowy numer wakacyjnego wydania miesięcznika „Programista”, pora więc zajrzeć do środka i sprawdzić co takiego ciekawego znajdziemy w najnowszym wydaniu jedynego w Polsce magazynu poświęconemu programowaniu.

programista-mag-6-2015

Ogólne wrażenia jakie mam po wstępnej lekturze czasopisma są naprawdę pozytywne. Buszując w internecie naprawdę ciężko jest znaleźć tyle materiałów tak wysokiej jakości w języku polskim co w jednym wydaniu Programisty kosztującym ok. 20 zł. W mojej ocenie warto wydać taką kwotę na zakup wybranego numeru ale najpierw zdecydowanie polecam sprawdzić czy omawiana w danym wydaniu tematyka was zainteresuje. Rozrzut tematyczny jest naprawdę olbrzymi co ma oczywiście swoje plusy i minusy ale pomimo tego może się i tak zdarzyć, że traficie na artykuły poświęcone technologią, które kompletnie was nie interesują. W takim wypadku pewnie nie będzie to trafiony zakup.

Przetwarzanie muzyki przez komputer, jak to wszystko jest zrobione?

W aktualnym wydaniu Programisty moją szczególną uwagę przykuł artykuł poświęcony przetwarzaniu dźwięku przez programy komputerowe. Zawsze zastanawiałem się jak to wszystko jest rozwiązane od strony technicznej ale nigdy jakoś nie miałem okazji poczytać coś na ten temat. Materiał autorstwa Wojciecha Sura pt. „Symfonia dźwięku” spadł mi więc jak grom z jasnego nieba. Autor w przystępny sposób opisał techniczne aspekty zapisywania dźwięku w pamięci komputera oraz krok po kroku wytłumaczył jak dochodził do rozwiązania problemu polegającego na wygenerowaniu nut dla jednego z instrumentów w usłyszanym w radiu utworu. Co ciekawe artykuł ten poza różnymi obliczeniami matematycznym i rozważaniami z dziedziny fizyki zawiera całkiem sporo kodu, który każdy może sobie uruchomić na własnym komputerze i osobiście przetestować sugerowane przez autora rozwiązanie, naprawę polecam zapoznać się z całym wpisem…

Hakujemy stronę internetową…

Drugim artykułem, który też był naprawdę ciekawy jest materiał poświęcony popełnianymi przez programistów błędami przy implementacji rozwiązań odpowiedzialnych za upload plików w aplikacjach webowych. Jest to naprawdę znakomity wpis, który pokazał mi jak szybko i łatwo można zhakować stronę internetową przy pomocy pozornie bezpiecznego formularza kontaktowego. Tekst ten szczególnie powinien zainteresować programistów pracujących w PHP. Autor pokazuje w nim popełniane przez developerów błędy oraz sposób ich wykorzystania przez potencjalnego cyberprzestępcę. Oczywiście nie zabrakło również wyczerpującego wyjaśnienia dotyczącego sposobów zabezpieczania się przed tego rodzaju dziurami bezpieczeństwa.

Git i pull request

Programista bez gita jest jak bez ręki. Warto więc dokładnie poznać wszystkie możliwości jakie oferuje system kontroli wersji, który pewnie większość z was wykorzystuje na co dzień w pracy. Z lektury artykułu dowiecie się między innymi co to jest pull request jak się go używa na przykładzie GitHuba oraz Bitbucketa i oczywiście zapoznacie się z mechanizmem który za tym wszystkim stoi od strony technicznej. Jest naprawdę sporo ciekawego materiału.

Programowanie programowaniem, ale trzeba to wszystko przetestować

Jeżeli wasze zainteresowania skłaniają się raczej w stronę testowania to również w najnowszym numerze „Programisty” znajdziecie coś dla siebie. Artykuł autorstwa Adama Romana pt. „Testowanie i analiza mutacyjna” wyczerpuje chyba tematykę tego zagadnienia. Zagłębiając się w jego lekturę dowiecie się między innymi na czym polega ta technika testowania, poznacie rodzaje mutantów, proces testowania mutacyjnego czy też operatory mutacyjne. Warto również dodać, że autor ma olbrzymie doświadczenie w tej tematyce więc poziom merytoryczny artykułu jest naprawdę wysoki. Mnie osobiście ta tematyka kompletnie nie interesuje więc nie zagłębiałem się dokładnie w treść, a jest naprawdę sporo do czytania.

Prawo do bycia zapomnianym

Jakiś czas temu opublikowałem wpis na blogu pt. „Prawo do bycia zapomnianym – w dzisiejszych czasach to kompletna fikcja…” opisałem na jego łamach w jaki sposób jesteśmy „inwigilowani” w internecie. Jeżeli zainteresował was ten temat to zachęcam do lektury artykułu o prawie tym samym tytule w najnowszym numerze „Programisty”. Autorami tego materiału jest dwóch prawników, którzy zagłębili się w ten problem od strony prawnej.

… a to jeszcze nie wszystko…

Oczywiście w czasopiśmie znajdziecie całą masę innych materiałów, o których nie wspomniałem w tym artykule. Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam do komentowania, na pewno udzielę odpowiedzi.

Najnowszy numer „Programisty” 6/2015 możecie kupić w Empiku lub za pośrednictwem strony internetowej magazynu www.programistamag.pl.

Wyniki konkursu

No to pora przejść do chyba najprzyjemniejszej części tego artykułu. W poprzednim moim wpisie ogłosiłem konkurs w którym do wygrania były 3 elektroniczne wydania magazynu „Programista” 6/2015. Zwycięzcami zostali:

  1. Wojciech Pitek
  2. Sebastian Sarnecki
  3. dianafa

Adresy email laureatów zostały przekazane wydawcy magazynu „Programista” oczekujcie więc na wiadomość z kodem dostępu. Zwycięzcą oczywiście gratuluję, a wszystkich którym się nie udało zachęcam do śledzenia bloga, w przyszłości na pewno pojawi się jeszcze wiele konkursów z równie atrakcyjnymi nagrodami.

Już teraz zapraszam do kolejnej recenzji następnego wydania „Programisty” za miesiąc ;-)

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  • Damian pisze:

    Za dużo błędów w tej Waszej recenzji. Piszcie poprawnie, jeśli już koniecznie musicie.

    • lukas124 pisze:

      Gdzie są błędy? Chętnie poprawię ;)

      • Nieznajomy pisze:

        1. „naprawę polecam zapoznać się z całym wpis…” Chyba miało być „z całym wpisem…”
        2. „Z lektury artykułu dowiecie dowiecie się między” Za dużo słów „dowiecie”
        3. No i wydaje mi się, że niektóre zdania są do lekkiej poprawy, np. „Drugim artykułem, który też był naprawdę ciekawy jest materiał poświęcony popełnianymi błędami przez programistów”

        Pozdrawiam!

      • lukas124 pisze:

        Teraz wszystko poprawiłem i powinno być w porządku ;)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest