Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Jak poprawiłem swój komfort pracy?

Typowy dzień programisty, to siedzenie przy biurku i wpatrywanie się w duże rozstawione na drugim końcu blatu monitory. Co prawda nie ma w tym nic nadzwyczajnego ale nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że siedzący tryb pracy raczej nie jest zbyt mile widziany z punktu widzenia naszego zdrowia, a w szczególności kręgosłupa i wzroku. Nie ma zresztą co ukrywać, że wśród informatyków znajdziemy najwięcej osób, które z jakiegoś powodu musza nosić okulary bądź mają problemy z wadą postawy. Z tym stwierdzeniem raczej zgodzimy się wszyscy.

Kiedy siadamy przy komputerze warto więc zwrócić szczególną uwagę na kilka często pomijanych aspektów. Jednym z nich jest poprawne ustawienie wysokości blatu biurka oraz krzesła. Mało kto o tym pamięta, a jest to naprawdę ważna rzecz wpływająca później na komfort oraz efektywność naszej pracy. Warto też dokładnie przyjrzeć się temu w jakiej odległości mamy ustawiony ekran oraz czy przypadkiem nie znajduje się on poniżej linii naszego wzorku.

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak dużo osób podkłada pod monitor różnego rodzaju książki lub inne tego typu przedmioty? Powód takiego stanu rzeczy jest prosty, chodzi miedzy innymi o to, że w większości przypadków wyświetlany na ekranie obraz znajduje się po prostu zbyt nisko. To w efekcie powoduje, że siedzimy w nieco nienaturalnej pozycji z pochylną głową w dół. Nie trudno sobie wyobrazić jakie w dłużej perspektywie rodzi to  konsekwencje. Pomijając fakt iż jest to pozycja mało wygodna co przekłada się na nasz komfort pracy to równocześnie narażamy się na problemy z postawą oraz nadwyrężamy w ten sposób szyjny odcinek kręgosłupa, a przecież i tak jest on mocno eksploatowany między innymi podczas korzystania ze smartphone’ów.

A może statyw?

Odkąd pamiętam zawsze kiedy korzystałem z zewnętrznego monitora podpiętego do laptopa to pracowało mi się jakoś tak mało wygodnie. Niema zresztą czemu się dziwić bo jak pisałem wcześniej wszystkiemu winny był fakt iż wyświetlany na ekranie obraz znajdował się poniżej mojej linii wzroku. Godzinami siedziałem więc przygarbiony i w dość niewygodnej pozycji. To w efekcie powodowało nadmierne zmęczenie oraz dekoncentrację. Podstawianie książek pod monitor lub inne tego typu sztuczki raczej nie wchodziły w grę, gdyż i tak urządzenie to zajmowało mi zbyt dużo miejsca na biurku. Teoretycznie patowy problem ale przecież zawsze musi być jakieś rozwiązanie!

Poszperałem więc trochę w internecie i znalazłem! Moim zbawieniem okazało się kupno tak zwanego statywu studyjnego czyli inaczej mówiąc statywu który przykręcamy do krawędzi biurka, a następnie mocujemy do niego monitor. Co więcej urządzenie to rozwiązało mi przy okazji trzy ważne kwestie.

Pierwsza z nich to oczywiście poprawienie mojego komfortu pracy. Od teraz monitor mam znacznie wyżej niż miałem wcześniej dzięki temu łatwiej mi utrzymać poprawną postawę co wpływa zarówno na moją efektywność jak i samopoczucie.

Drugą kwestią jest dodatkowe miejsce jakie uzyskałem dzięki usunięciu dość dużej podstawki jaką używałem wcześniej. Teraz przestrzeń pod monitorem mogę dowolnie zagospodarować co równocześnie rozwiązało mój drugi problem czyli ciągły brak miejsca.

Trzecią kwestią jest natomiast możliwość skorzystanie z funkcji PIVOT, która z punktu widzenia programistów jest naprawdę przydatna. Statyw umożliwia bowiem przekręcenie monitora na bok, a odpowiednie opcje w ustawieniach systemu operacyjnego, zmianę orientacji obrazu. Dzięki temu wykorzystamy 100% wyświetlacza.

Czy wszystkie monitory są kompatybilne ze statywem?

I tutaj niestety muszę powiedzieć, że nie. Pewnie zdecydowana większość używanych przez was monitorów bądź telewizorów została wyposażona w specjalne otwory z tyłu obudowy umożliwiające montaż uchwytu ściennego. Niestety nie zawsze jest to regułą, przed zakupem warto jest więc dokładnie wszystko sprawdzić.

Jeśli niestety wasz model nie umożliwia montażu statywu lub chcielibyście wymienić go na nowy to najlepsze telewizory oraz monitory znajdziecie na Allegro. Tam też również możecie kupić odpowiedni statyw i inne przydatne akcesoria.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest