Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Jakich narzędzi używają programiści?

Zastanawiałeś się kiedyś z jakich narzędzi korzystają programiści? Praca nad dużym projektem informatycznym wymaga pewnej organizacji co nie jest przecież takie łatwe. Poza standardowym IDE jest przecież szereg innych narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy developerów.

Fot: COLLINS, CC BY-SA 3.0.

Fot: COLLINS, CC BY-SA 3.0.

Kontrola wersji

Podstawowy element pracy zespołowej to system kontroli wersji bez tego naprawdę nie da się pracować nad kodem w kilka osób, a jak wiadomo w dzisiejszych czasach w pojedynkę sami niewiele zrobimy. Najczęściej tutaj wybierany jest GIT albo SVN. Wszystko zależy od preferencji danej firmy bądź organizacji.

Repozytorium trzeba gdzieś hostować. Do tego celu większość developerów wybiera więc GitHub’a lub jakiś inny tego typu serwis internetowy. Firmy stawiają w tym aspekcie na prywatne rozwiązania.

Zarządzanie projektem

Kodowanie kodowaniem, ale całym projektem trzeba jakoś zarządzać. Ostatnio w branży IT strasznie popularny zrobił się SCRUM, kto nie słyszał to jest to iteracyjna i przyrostowa metodyka zarządzania procesami produkcyjnymi zaliczana do tak zwanych metodyk zwinnych zgodnych z manifestem Agile. Brzmi strasznie? W dużym skrócie polega to po prostu na iteracyjnym przydzielaniu programistom pewnych zadań.

Oczywiście aby wszystkim się dobrze pracowało i każdy wiedział do którego tasku został przypisany, przeważnie używa się odpowiedniego oprogramowania, które zresztą łączy funkcję obsługi repozytorium, dokumentacji itd. Coś podobnego oferuje np. Gitlab.

Komunikacja między zespołem

E-maile odchodzą powoli w zapomnienie na rzecz różnych komunikatorów. Jedynym z najpopularniejszych jest oczywiście Slack o którym pewnie już nie raz słyszeliście. Przyznam szczerze, że sam go używam i spisuje się naprawdę bardzo fajnie…

Wyszukiwarka internetowa

No i na koniec podstawowe narzędzie pracy programisty czyli przeglądarka internetowa i wyszukiwarka, tego chyba tłumaczyć nie trzeba ;)

Podsumowując…

Co wchodzi w skład standardowego zestawu narzędzi z jakich korzystają programiści? Po pierwsze przeglądarka internetowa, IDE, aplikacja do obsługi repozytorium, aplikacja do zarządzania projektem, komunikator. Jak widać nie ma tego wiele ;)

A wy z jakich innych narzędzi korzystacie w codziennej pracy?

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (3)

 • Jeśli chodzi o komunikację z zespołem to świetny jest Basecamp :)

 • Trochę mało szczegółów w tym artykule :) Przydałby się chociażby opis popularnych IDE (np. jakie są alternatywy dla produktów firmy JetBrains).

  Natomiast trzeba byłoby wspomnieć o takich tytułach jak HipChat, Jira, Redmine czy Bitbucket. A to pewnie tylko wierzchołek góry lodowej :)

 • Oczywiście GIT :) Prywatne repo na Bitbucket, publiczne – Github (ale to od niedawna ;) ).
  Czy ja wiem czy SCRUM to tak ostatnio? Ja w nim pracowałam już od lat ;) W temacie zarządzania zadaniami – JIRA <3 Jest niesamowita. Tzn. w przypadku projektów informatycznych.
  Obok podstawowych narzędzi programisty wymieniłabym jeszcze Stack Overflow, na równi z wyszukiwarką Google ;P
  Popieram, że przydałoby się trochę więcej szczegółów i przykładów narzędzi :) Ale rzeczywiście na co dzień nie jest tego za dużo. Choć na start sporo do opanowania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest