Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Już w ten czwartek otwarcie FabLabu – królestwa nowych technologii!

Wpis ma charakter komercyjny.

W Warszawie fundacja Orange oraz stowarzyszenie Robisz.to przygotowuje się do uruchomienia FabLabu czyli nowoczesnej pracowni wyposażonej w zaawansowane technologie takie jak drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC oraz całą masę różnego rodzaju elektroniki. Wszyscy chętni do zagłębiania swojej wiedzy mogą wykorzystać cały ten sprzęt podczas licznych warsztatów jakie odbywają się przy ulicy Twardej 14/16 w Warszawie. Zajęcia kierowane są do różnych grup wiekowych w tym nawet do dzieci w wieku 8 lat!

Tak wygląda majsterkowanie w praktyce…

Interesująca oferta dydaktyczna

Oferta dydaktyczna podzielona jest zarówno na zajęcia płatne organizowane głównie przez stowarzyszenie Robisz.to oraz zajęcia bezpłatne (których jest zdecydowanie więcej) organizowane przez fundację Orange. Plan jest naprawdę dość imponujący, a tematyka proponowanych warsztatów będzie interesująca zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Sami zresztą zobaczcie czego można się spodziewać:

Masz pomysł na nietypowy pojazd? Z nami dowiesz się, jak stworzyć model i wydrukować go w 3d. Twój model zostanie wydrukowany i dostaniesz go od nas. Może kiedyś zrobisz na tej podstawie prawdziwą, działającą maszynę?
Wiek uczestników: 8-15 lat

Przy użyciu plotera laserowego i maszyn do szycia uszyj plecak-worek, umieść na nim wybraną ozdobę. To od Ciebie zależy jego wygląd! Zajęcia skończysz z gotowym plecakiem, który już w poniedziałek możesz zabrać do szkoły!
Wiek uczestników: 10 -14 lat

To tylko kilka propozycji, a jak widać już po samym opisie jest naprawdę ciekawie! Myślę, że spędzanie wolnego czasu właśnie w FabLabie przy ul. Twardej będzie jedną z najbardziej interesujących rozrywek wielu dzieci i zbawieniem dla rodziców zwłaszcza, że zdecydowana większość zajęć (w tym te których opis zacytowałem wyżej) jest organizowana zupełnie za darmo. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie na dedykowanej podstronie stronie: fablabtwarda.pl/wydarzenia.

Figurki 3D jakie można wydrukować na drukarce 3D w FabLabie.

Innymi interesującymi warsztatami sią na przykład te na których można stworzyć własną pieczątkę czy też koszyk rowerowy. Warto dodać, że miejsca bardzo szybko się rozchodzą więc trzeba się spieszyć z rejestracją.

Nowoczesne narzędzia i technologie – wszystko dostępne za darmo!

Warto dodać, że zajęcia i pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży jak i osób pełnoletnich, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. FabLab powered by Orange skupia entuzjastów ruchu DIY, konstruktorów, makerów i majsterkowiczów.

Miejsce to składa się z kilku stref, dostępnych dla każdego:

  • Makerspace to otwarta przestrzeń, w której pracować można zarówno przy komputerze, jak i przy kartce papieru. Znajdują się tu podstawowe narzędzia ręczne. W Makerspace odbywają się szkolenia i warsztaty, które nie wymagają specjalistycznych urządzeń. Miejsce można wykorzystać jako przestrzeń eventową.
  • Prototypownia to miejsce, w którym można przejść z fazy projektu do fazy realizacji. Tu można zacząć prototypowanie za pomocą plotera laserowego, który pozwala na szybkie i tanie stworzenie wstępnego produktu.
  • Strefa Druku 3D to przestrzeń, w której znajdują się zarówno drukarki DIY, jak również profesjonalne drukarki 3D pracujące w technologii FDM oraz drukarki technologii typu SLA (druk żywiczny). Można tu stworzyć dowolny przedmiot.
  • Strefa elektroniki to miejsce, w którym dostępne są podstawowe narzędzia i materiały wykorzystywane przy prototypowaniu układów elektronicznych. Trzy stanowiska wyposażone są w stacje lutownicze, zasilacze laboratoryjne, części elektroniczne, itp. Na wyposażeniu pracowni elektronicznej znajdują się również mikrokontrolery Arduino, Raspberry Pi, drukarka 3D oraz stanowisko do wytrawiania płytek PCB.
  • Strefa Szycia to mała pracownia krawiecka wyposażona w 10 maszyn do szycia, overlock, hafciarkę CNC oraz niezbędne akcesoria krawieckie. W pracowni znajduje się też stół krawiecki, prasowalnica i wiele innych narzędzi i przyborów krawieckich.
  • Stolarnia jest miejscem przeznaczonym do obróbki drewna za pomocą elektronarzędzi oraz narzędzi ręcznych. W stolarni znajdują się duże stoły stolarskie oraz maszyny takie jak piła taśmowa, ukośnica, frezarka górnowrzecionowa, wkrętarki, pilarka stołowa oraz wiele innych narzędzi niezbędnych w stolarni.
  • Pracownia CNC to przestrzeń, w której są do dyspozycji dwa profesjonalne plotery frezujące o polu pracy 1,5 m x 2,5 m i 1 m x 1,2 m oraz ploter edukacyjny o polu pracy 400 mm x 600 mm. Pracownia umożliwia wykonanie wcześniej zaprojektowanych elementów.

Startujemy!

Uroczyste otwarcie FabLabu odbędzie się już w ten czwartek – 14 września. Tak więc najwyższy czas aby zapisać się na warsztaty, a jeśli jesteście ciekawi jak powstawał Fablab to możecie się tego dowiedzieć z poniższego filmiku:

Cytując Ewę Krupę, prezes Fundacji Orange:

FabLab to królestwo nowych technologii, miejsce, w którym można puścić wodze fantazji, by wykonać dowolną rzecz. Działającego robota, latającego drona, coś z nurtu wearable technology (tzw. urządzenia ubieralne). Nie zabraknie też nauki programowania oraz pracy z układami elektronicznymi

Nie trudno nie zgodzić się ze słowami, że FabLab to królestwo nowych technologii!

Wpis ma charakter komercyjny.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest