Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Kilka prostych porad odnośnie optymalizacji SEO

Wpis ma charakter komercyjny.

Czy ruch na stronie internetowej można zwiększyć nawet o 100%? Tak! Co prawda wymaga to znaczącego nakładu czasu i pracy, jednak wiele elementów łatwo wprowadzić do struktury serwisu. Optymalizacja stron pod kątem oczekiwań przeglądarek, znana pod angielskim skrótem SEO (Search Engine Optimization) służyć ma zwiększeniu widoczności serwisu internetowego w wynikach wyszukiwania. W Polsce optymalizację najlepiej przeprowadzać względem najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej czyli Google. Zarówno w zakresie rozwiązań technicznych, jak i merytorycznego kształtu publikowanych treści, proces optymalizacji napotkać może na szereg problemów.

computer-767776_1920

Oto kilka rad dotyczących optymalizacji, które pozwolą właścicielom internetowych sklepów dogonić, a może nawet przegonić konkurencję:

Pamiętaj o tytule

Dopracuj znaczniki <title> </title>, tak aby wprost prosiły się o kliknięcie. To ważne, bo wyniki wyszukiwania wskażą właśnie na ten tytuł. Umiejętnie wpisane w treść tytułu pozycjonowane frazy zapewnią wysokie miejsce serwisu na liście rankingowej. Pamiętaj aby tytuł nie był zbyt długi oraz nie zawierał samych słów kluczowych, wypisanych po przecinku.

Ciekawe i unikalne treści

Jeśli prowadzisz sklep internetowy zadbaj o ciekawe, niepowtarzalne opisy produktów, a w przypadku blogów dbaj o wysoką jakość artykułów. Wprowadź do treści opisów słowa kluczowe, ich zadaniem będzie generowanie ruchu na stronie. Postaraj się zrobić to z finezją. Pamiętaj, że artykuł lub opis produktu w pierwszej kolejności ma się dobrze czytać, zwróć uwagę, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Artykuł idealny dla robota Google może nie być ciekawy dla zwykłego internauty, taka strona będzie się więc cechowała dużą liczbą wyjść co w efekcie również obniży jej ranking w wynikach wyszukiwania.

Dane strukturalne również są ważne

Uwzględnij dane strukturalne, a zatem dodatkowe informacje przekazywane przeglądarce lub widoczne w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu pod tekstem albo opisem produktu pojawią się jego oceny.

Dodaj meta tagi

Pamiętaj o dodaniu tagu meta description, czyli opisu strony, który będzie się wyświetlał w wynikach wyszukiwania. Ten tekst ma zachęcić do odwiedzania serwisu. Dodatkowym jego atutem będzie przycisk call in action albo inna treść o charakterze reklamowym.

Tekst w tagach nagłówkowych

Warto zwrócić również uwagę na tekst wpisywany w tagi nagłówkowe (h1, h2, h3...) oraz wszystkie inne tagi wyróżniające dany fragment treści (np. b – pogrubienie), to właśnie na podstawie ich zawartości robot Google będzie decydował o miejscu Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Domykanie znaczników HTML

Domykaj znaczniki HTML – nie ma nic gorszego jak nie domknięty znacznik w kodzie twojej strony. Niechlujstwo przy „obrabianiu” tekstu na stronie internetowej może kosztować Cię utratę wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Zawsze więc pamiętaj o tym, że wszystkie znaczniki muszą być domknięte! Niedopuszczalne jest zostawienie na przykład czegoś takiego: <p><em>tekst tekst</p>.

Opisy obrazków

Przy dodawaniu obrazków na stronie internetowej za pomocą znacznika <img /> pamiętaj o uzupełnieniu atrybutu alt="" gdzie napisz w kilku słowach co znajduje się na zamieszczonym zdjęciu. Robot Google dość kiepsko radzi sobie z rozpoznawaniem zawartości obrazków więc taki zabieg zdecydowanie poprawi pozycję twojej strony.

Po pierwsze – mobile!

Kluczowym elementem bez którego naprawdę jest dzisiaj w erze post-pc wybić się to, dopasowanie strony internetowej do małych ekranów urządzeń mobilnych! Jeżeli ktoś myśli, że wyda sobie natywną aplikację na Androida/iOS/WP to jest w głębokim błędzie, na taki ruch mogą sobie pozwolić tylko najwięksi rozpoznawalni na rynku gracze pozostali brakiem dopasowania swojej strony internetowej do małych ekranów smartphone’ów narażają się na znaczne obniżenie rankingu portalu w wynikach wyszukiwania.

Przykład

Jest wiele sklepów internetowych, które nie zwracają uwagę na SEO bądź bagatelizują proste zmiany jakie mogę wprowadzić na swoich stronach internetowych. Tego typu praktyka wiąże się z realną utratą klientów, a co za tym idzie zysków. Jednak kilka prostych zabiegów może znacząco zwiekszyć sprzedaż oferowanych produktów, a w konsekwencji przyczynić się do sukcesu danej strony internetowej. Przykładem dobrze przeprowadzonej optymalizacji SEO może być sklep OmegaSoft gdzie wchodząc na przykład na stronę kategorii produktów Corel Draw możemy ujrzeć między innymi dużą ilość dobrze napisanego tekstu zawierającego sporo słów kluczowych, unikalne opisy poszczególnych produktów czy też oceny oraz opinie użytkowników. Wszystko to wpływa na ranking w wyszukiwarce.

Podsumowanie

Decyzję o rozpoczęciu przygody Waszej firmy z SEO musicie oczywiście podjąć sami lecz mam nadzieję, że tych kilka rad okaże się przydatne. Pamiętajcie, że sukces optymalizacji jest pochodną wielu czynników, z których do najważniejszych należą: technologia serwisu, kompetencje osób zaangażowanych w proces, a także wielkość strony.

Wpis ma charakter komercyjny.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest