Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Książki o programowaniu czy warto je kupować oraz gdzie to robić?

Dzisiaj będzie dosyć luźny wakacyjny wpis na temat książek o programowaniu, a konkretnie zastanowimy się wspólnie czy warto je kupować oraz gdzie to robić. Jeśli więc cierpisz na niedostatek wiedzy odnośnie kodowania to zapraszam do lektury tego artykułu.

Na początku warto zastanowić się jaka jest najbardziej efektywna forma nauki programowania. Pewnie to co teraz napiszę dla niektórych będzie prawdą objawioną ale nie wszyscy o tym pamiętają. Nie da się uczyć kodowania bez kodowania, tzn. jeśli chcemy poznać jakąś technologię powiedzmy HTML’a i CSS’a to jedynym wyjściem jest tworzenie front-endu na strony internetowe. Na początku będziemy robić proste projekty, potem coraz lepsze, następnie zaczniemy zwracać uwagę na jakość kodu i kolejnym etapem będzie optymalizacja naszej pracy czyli poznawanie różnych framework’ów takich jak np. Bootstrap. Jeśli ktoś myśli, że przerobi sobie parę przykładów z tutorialów czy książek i nauczy się danej technologii to warto żeby uświadomił sobie, że nie ma takich tutorialów czy takich książek, które omawiały by naprawdę wszystkie problemy jakie można spotkać przy realizacji danego projektu. Oczywiście proszę tego nie brać jako krytykę zdobywania wiedzy właśnie w ten sposób – książki i internetowe poradniki są naprawdę pomocne w nauce kodowania jeśli są odpowiednio wykorzystywane.

Fot: condesign, CC0 Public Domain.

Fot: condesign, CC0 Public Domain.

Jakie książki o programowaniu wartko kupować, a jakich nie?

Powiem szczerze, że mam w domu naprawdę całą masę różnych książek odnośnie programowania, część z nich bardzo mi pomogła w mojej karierze programisty, niektóre trochę mniej, a znowu inne po prostu zajmowały tylko miejsce na półce i oczywiście uszczupliły mój portfel. Przez te paręnaście lat doszedłem do wniosku, że kupowanie niektórych pozycji nie ma w ogóle sensu, gdyż jak wiadomo branża IT zmienia się w tak szybkim tempie, że zanim zdąży się je przeczytać to po prostu są już nie aktualne. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich tytułów oraz sytuacji. Kiedy więc warto kupować książki IT, a kiedy nie?

Na to pytanie jest naprawdę cieżko dopowiedzieć, postaram się więc posłużyć małym przykładem. Załóżmy, że znamy zasady programowania zorientowanego obiektowo, podstawy Javy oraz mamy podstawową znajomość Android SDK (Software Development Kit). Taka wiedza zdobyta w jakiś tam sposób umożliwia nam tworzenie bardzo prostych aplikacji mobilnych coś na wzór trochę bardziej rozbudowanego „Hello World!”. Oczywiście jak warto się domyślić tego typu projekty młodego aspirującego developera raczej nie satysfakcjonują, każdy przecież maży o tym, żeby robić jakieś fajne gry czy wypasione aplikacje z milionem pobrań. I właśnie tutaj wszyscy zatrzymują się przed jedną sporą przeszkodą, a mianowicie pytaniem: „Jak to zrobić?”. Pewnie u większości z was w 99% przypadkach w ruch wchodzi wyszukiwarka Google gdzie po chwili trafiamy na różnego rodzaju blogi, tutoriale czy opisy książek programistycznych typu „Android Studio w 24h”. Zdecydowana większość pewnie szybko stwierdzi, że jedynym sensownym wyjściem będzie wydanie tych kilkudziesięciu złotych na wybraną pozycję. Jeśli już dojdziemy do takich wniosków to warto to bardzo dobrze przemyśleć.

W mojej ocenie nie ma nic złego w kupowaniu książek programistycznych ale trzeba to robić naprawdę z głową. Wracając do przykładu omówionego w poprzednim akapicie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Po pierwsze Android jest systemem operacyjnym, którego nowe wersje wydawane są w rocznych cyklach tzn. jeśli kupimy jakąś książkę to za rok nie będzie ona aktualna, a za dwa lata może się okazać całkowicie bezużyteczna. Rok czasu to jednak dość sporo aby zrobić z niej użytek ale pod warunkiem, że solidnie przepracujemy ten okres. Nie mniej jednak warto tu celować w pozycje, które omawiają jakąś ideę, a nie konkretne metody czy klasy akurat dostępne w danej wersji SDK.

Jakie więc książki, na przykładzie Android Developera polecam zakupić?

Jakich książek, na przykładzie Android Developera nie polecam kupować?

Skoro odradzam kupowanie książek omawiających tematykę związaną z konkretną wersją SDK to w takim razie skąd czerpać informacje na temat jakiegoś napotkanego problemu, czy danej klasy bądź metody? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – z internetu. Jeśli chodzi już o wałkowanego w tym artykule Androida to mamy dostęp do zawsze aktualnej wersji dokumentacji (developer.android.com), to samo jest z innymi technologiami np. PHP (php.net/manual) czy też .NET’em (msdn.microsoft.com). Przykładów można mnożyć. Co najważniejsze dostęp do tych informacji jest całkowicie darmowy i nie wymaga noszenia ze sobą torby podróżnej. Dodatkowo dochodzą tutaj różnego rodzaju tutoriale. Jeśli chcemy np. napisać własny widget dla WordPress’a to naprawdę głupotą jest kupowanie książki, w której będziemy mieli opisane tworzenie widgetów pod WordPress’a. W takim wypadku wystarczy sięgnąć po odpowiedni tutorial dostępny w internecie na przykład ten: Widget w WordPressie z najpopularniejszymi postami bez użycia plugin’u.

Gdzie kupować książki programistyczne?

Nie chcę tutaj robić krypto-reklamy jakiemuś wydawnictwu no ale prawdą jest, że 99% książek na temat programowania jakie mam w domu została w Polsce wydana przez wydawnictwo Helion.pl. Nie ma również co ukrywać, że jest to lider w tej branży. Niektórzy śmieją się nawet, że nie ma takiego programisty nad Wisłą, który nigdy nie skorzystał by z usług Gliwickiej firmy. Czy to faktycznie prawda? Ja osobiście nie znam nikogo kto by temu zaprzeczał.

Helion charakteruzuje się naprawdę sporym rozrzutem tematycznym. Znajdziemy tam pozycje omawiające praktycznie każdą technologię. Sporo książek to tłumaczenia ich Amerykańskich edycji, ale znajdziemy też sporo dzieł rodzimych autorów. Świetne promocje oraz tańsze wersje e-bookowe napewno spodobają się każdemu młodemu programiście, który chce oszczędzić parę złotych.

Helion.pl

Helion.pl

Oczywiście Helion nie jest jedynym wydawnictwem, które wydaje książki z dziedziny IT. Ciekawą ofertę ma również wydawnictwo PWN (it.pwn.pl) gdzie również znajdziemy wiele interesujących pozycji jak na przykład ostatnio recenzowana na blogu książka pt. „Nauka programowania z Minecraftem”. Wybór jest naprawdę spory i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Tutaj z kolei przeważają publikacje naszych rodzimych autorów.

Jeśli macie jakieś swoje ulubione wydawnictwa lub ciekawe propozycje książek to śmiało piszczcie w komentarzach i podzielcie się swoimi odkryciami z innymi czytelnikami. Niech ten wakacyjny czas sprzyja powstawaniu nowych projektów i zdobywaniu nowych umiejętności.

PS: W artykule zostały umieszczone linki z programu partnerskiego wydawnictwa Helion, więc jeśli ktoś robił by zakupy to miło by było gdyby skorzystał z podanych wyżej odnośników ;-).

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • edzio pisze:

    Warto kupować, tylko właśnie jest taki jeden mankament, tam jest pokazany czysty kod, efekty zrzutów, nie każdy umie się uczyć w ten sposób. Ja próbowałem różnych książek, ale najlepiej jeśli chodzi o naukę korzystało mi się z materiałów eduweb.pl

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest