Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Laptop dla gracza, programisty?

Artykuł powstał przy współpracy z Neonet.pl.

Zdania na temat kupowania laptopów gamingowych są podzielone i tak różne, jak oczekiwania poszczególnych graczy. Jedno jest pewne – laptop dla gracza może stanowić dobry zamiennik dla jednostki stacjonarnej. Wystarczy wybrać odpowiedni model, charakteryzujący się dobrze dobranymi podzespołami.

W wyborze laptopa do gier liczy się przede wszystkim jego wydajność. Warto też pamiętać o wyglądzie i komforcie użytkowania, a także odpowiednich akcesoriach dodatkowych.

Dlaczego laptopy do gier cieszą się tak dużą popularnością?

Dla zapalonych graczy tryb multiplayer nie zawsze jest tym, czego aktualnie potrzebują. Laptop do gier cieszy się ogromną popularnością wśród graczy, ponieważ, w odróżnieniu od jednostek stacjonarnych, można go bez problemu przenosić. Dysponując lekkim i wydajnym laptopem do gier, można oddawać się ulubionej rozrywce zawsze i wszędzie, nie tylko we własnym domu, ale również w trakcie podróży czy na wakacjach.

Co powinien mieć dobry laptop gamingowy?

Dobry laptop gamingowy, tzn. jaki? Za najlepsze jednostki do gier uważane są te, które posiadają wydajne podzespoły, zapewniające możliwość grania na najwyższych ustawieniach gry. Sercem każdego laptopa dla gracza jest niewątpliwie procesor. Stosunkowo łatwo go wybrać, ponieważ wystarczy znajomość kodowania nazwy. Pierwsza cyfra (lub liczba) oznacza generację – im jest ona wyższa, tym nowszy okazuje się być procesor. Nazwa zazwyczaj kończy się literą, która oznacza typ układu. Dla graczy najlepsze są układy HF lub H. uwagę warto zwrócić również na ilość rdzeni. Im ich więcej, tym bardziej wymagające gry może obsłużyć CPU.

Procesor zazwyczaj dopasowywany jest do karty graficznej, która dla gamerów odgrywa bardzo ważną rolę. Najlepsza będzie ta dedykowana, z górnej półki, która otworzy przed graczem wiele możliwości, również korzystania z najnowszych technologii, jak choćby ray-tracing. Co prawda, inwestycja w topową jednostkę będzie pokaźna, jednak z pewnością szybko się zwróci, m.in. w jakości gry, płynności wyświetlania obrazu czy większej szczegółowości.

Kluczowe znaczenie ma odpowiednia ilość pamięci RAM. Absolutne minimum to 8GB, chociaż chcąc grać na laptopie w wymagające gry, warto zainwestować w wydajniejsze kości 12, 16, a nawet 32 GB. Dzięki nim system będzie działał idealnie, a gracz będzie mógł cieszyć się z płynnej rozgrywki nawet w przypadku starszych tytułów. Równie ważna jak wielkość jest szybkość pamięci. Ta nie powinna schodzić poniżej DDR4-2400. Jeśli gracza nie ogranicza budżet, warto zainwestować w laptopa z szybszymi pamięciami o częstotliwości 2800, a nawet 3000 MHz.

Płynność działania zapewni również szybki dysk. Trudno nie zgodzić się, że najlepszym wyborem będzie pojemny dysk SSD, najlepiej na złączu M.2, na którym wydajnie będzie działał zarówno system, jak i wymagające gry. Jednostki SSD są jednak wciąż kosztowne, dlatego chcąc oszczędzić nieco funduszy, można zainwestować w dysk SSD o niewielkiej pojemności, np. 256GB, a dodatkowo dokupić pojemniejszy dysk HDD.

Nawet najwydajniejsza jednostka nie zapewni odpowiedniego komfortu grania, jeśli laptop nie zostanie wyposażony w odpowiedni ekran. Odpowiedni, to znaczy taki, który będzie miał przekątną 17,3″, matrycę typu IPS oraz matową lub antyrefleksyjną powłokę. Liczy się również częstotliwość odświeżania, idąca w parze z ilością FPS karty graficznej, oraz rozdzielczość – standardem jest Full HD, jednak jeśli jest taka możliwość, warto kupić jednostkę z ekranem 4K. Dodatkowym atutem będzie laptop, który obsłuży technologię Nvidia G-Sync, niwelującą artefakty obrazu, jak choćby jego rozrywanie.

Funkcjonalność, jaką powinien posiadać laptop dla gracza, wynika z trzech czynników: odpowiedniej klawiatury, wydajnego chłodzenia i wytrzymałej obudowy. Klawiatura powinna być podświetlana i wyposażona w wytrzymałe, programowalne klawisze. Mając szansę zakupu jednostki z klawiaturą z mechanicznymi przełącznikami, warto w nią zainwestować, ponieważ ten rodzaj klawiszy znacznie przyspiesza reakcję. Za wytrzymałość i odporność na zniszczenie odpowiada obudowa. Powinna solidnie ochraniać ekran i klawiaturę, a także nie wycierać się w miejscach zaraz pod klawiaturą, gdzie najczęściej gracz trzyma ręce. Laptop gamingowy nie będzie tak smukły jak inne jednostki, a to ze względu na wydajne chłodzenie. Radiatory i wentylatory muszą działać bez zarzutu, aby efektywnie wydmuchiwać gorące powietrze na zewnątrz laptopa, a tym samym chronić jego podzespoły przed przegrzaniem.

Akcesoria do laptopów gamingowych – na co zwrócić uwagę?

Żaden laptop do gier nie jest samowystarczalny,. Chociaż posiada klawiaturę, wbudowane głośniki, mikrofon i touchpad, to grając w ulubiona grę, ciężko korzystać jedynie z nich. Niezbędna okaże się funkcjonalna myszka oraz dobrej jakości słuchawki, najlepiej z mikrofonem. Przydatna może być również zewnętrzna klawiatura, jeśli ta standardowa w laptopie nie spełnia oczekiwań gracza.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest