Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Programowanie w dzisiejszych czasach nie jest tylko kwestią napisania kodu. To głównie instalacja przeróżnych programów i bibliotek…

Zabierając się za pisanie jakiejś większej aplikacji przygotujcie sobie wcześniej odpowiednią ilość miejsca na dysku twardym bowiem podczas pracy może spotkać was niemiła niespodzianka. Mam nadzieję, że inżynierowie pracujący w Redmond w końcu zaczną porządnie pracować zamiast udawać że coś robią…

Fot: marissa, Flickr | CC.

Fot: marissa, Flickr | CC.

Pracowałem ostatnio nad trzema dość prostymi aplikacjami, mającymi za zadanie połączyć się z bazą danych i wyświetlić odpowiednie dane na ekranie komputera. Programy te miałem zrealizować dla trzech technologii: ASP.NET wraz z bazą MsSQL, C++ wraz z bazą MySQL i Java wraz z bazą Oracle.

Pierwsza aplikacja nad którą pracowałem przy użyciu Visual Studio poszła dość prosto i wszystko pięknie zadziałało bez instalowania dodatkowych bibliotek czy innych programów.

Większe problemy zaczęły się podczas pisania kodu C++ za pomocą kompilatora Dev C++. Tutaj okazało się, że muszę z internetu pobrać odpowiednią bibliotekę (libmysql.lib), którą następnie należy skompilować dodatkowym programem oraz wykonać jeszcze kilka innych kroków tak aby wszystko zaczęło działać. Na szczęście po wielogodzinnych poszukiwaniach udało mi się w końcu znaleźć plik, który po dodaniu do projektu mogłem bez problemu użyć do pobrania danych z bazy MySQL. Takim sposobem aplikację, która zajmuje dokładnie 28 linijek pisałem aż 6 godzin! Co ciekawe gdybym zastosował narzędzie od Microsoftu czyli Visual Studio oraz bazę korporacji z Redmond czas ten byłby zapewnie znacznie krótszy.

Ostatnim programem jaki miałem napisać była aplikacja w języku Java pobierająca dane z bazy Oracle. Pierwsze co zrobiłem to oczywiście zainstalowałem odpowiednie sterowniki oraz zaktualizowałem Java SDK na komputerze. Następnie odpaliłem oczywiście środowisko NetBeans i zacząłem pisać kod. Między czasie zainstalowałem również bazę danych i za pomocą konsoli stworzyłem w niej dwie tabelki oraz dodałem do nich dane. Wszystko było pięknie do momentu kompilacji mojej aplikacji, kiedy to okazało się, że sterownik JDBC umożliwiający połączenie się z bazą danych nie chce się załadować. Problem ten na szczęście udało mi się rozwiązać po niecałej godzinie. Niestety po kolejnej próbie kompilacji programu pojawił się następny problem wynikający z błędnymi danymi podanymi do funkcji getConnection(). To na szczęcie również udało mi się usunąć i wszystko pięknie chodziło do momentu wyłączenia i ponownego włączenia komputera kiedy to cała baza po prostu się rozsypała, a aplikacja jakimś cudem przestała działać.

Wniosek jest tylko jeden. Jeżeli zamierzacie tworzyć aplikację przeznaczone dla systemu Windows to jak ognia unikajcie środowisk programistycznych stworzonych przez inne firmy niż Microsoft. Na Visual Studio wszystko będzie wam pięknie chodziło, ale już przy użyciu innych kompilatorów pojawią się pewnie problemy. Nie wiem czy jest to celowe działanie Microsoftu czy tylko jak miałem takie kłopoty wynikające ze zbyt małej wiedzy na dany temat. Faktem jest jednak to iż w Visual Studio pracuje się znacznie lepiej niż przy użyciu innych środowisk programistycznych.

Jakie wy macie zdanie na ten temat?

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest