Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Recenzja magazynu „Programista” 7/2015 – „Aplikacje uniwersalne w Windows 10”

Wyszedł nowy numer miesięcznika „Programista” więc pora odłożyć wszystkie inne zajęcia i zanurzyć się w lekturze nowo opublikowanych artykułów. W tym miesiącu redakcja na warsztat wzięła między innymi Windowsa 10 oraz technologię Apache Cordova umożliwiającą budowę natywnych multi-platformowych aplikacji mobilnych. Oczywiście to nie są wszystkie poruszone w obecnym wydaniu tematy…

programista-7-2015

Aktualny numer Programisty trafił idealnie w moje zainteresowania związane głownie z programowaniem różnego rodzaju aplikacji. Wreszcie udało mi się poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z technologią Apache Cordova choć muszę przyznać, że nie jestem za bardzo zwolennikiem tego typu rozwiązań. Programiści pracujący w C# mogą natomiast poczytać co nie co na temat budowy aplikacji pod najnowszy system Microsoftu – Windowsa 10. Oprócz tego zainteresowało mnie jeszcze kilka innych artykułów, na przykład materiał o tematyce projektowania interfejsów użytkownika i UX czy też wpis poświęcony logice biznesowej oraz logice aplikacji. Niestety nie miałem jeszcze czasu, żeby wszystkie dokładnie przeczytać, z czego można wyciągnąć wniosek, że artykuły są naprawdę ciekawe ;-)

Apache Cordova – Aplikacje hybrydowe dla systemu Android

Jest to pierwszy artykuł do jakiego zajrzałem zaraz po otrzymaniu aktualnego numeru Programisty. Akurat tak się złożyło, że w ostatnich dniach mam sporo do czynienia z tworzeniem aplikacji na Androida więc naturalnym krokiem było właśnie zapoznać się z tym materiałem już na samym początku.

Apache Cordova w wielkim skrócie bazuje na HTML’u 5 oraz JavaScripcie, a właściwie Node.js, który dzięki specjalnym biblioteką „uzyskuje” dostęp do natywnych funkcji systemu operacyjnego danego telefonu oraz jego podzespołów. Tak więc pisanie hybrydowych aplikacji mobilnych działających pod różnymi systemami operacyjnymi opiera się tutaj na tworzeniu zwykłej strony internetowej. Sam artykuł jest naprawdę bardzo fajnie opisany z masą praktycznych przykładów począwszy od samej konfiguracji środowiska deweloperskiego co jak wiadomo nie jest czasami rzeczą prostą, a skończywszy na w pełni działającej aplikacji mobilnej zliczającej liczbę wykonanych przysiadów. Naprawdę polecam lekturę tego wpisu…

Aplikacje uniwersalne w Windows 10

O najnowszym systemie Microsoftu obecnie sporo się pisze, głównie w kontekście niedawnej premiery tego oprogramowania. Warto więc przy okazji poczytać o bardziej technicznych niuansach jak choćby związanych z tworzeniem natywnych aplikacji. Autor w głównym artykule aktualnego wydania Programisty wyjaśnia szczegółowo wszystkie aspekty jakie mogą nurtować deweloperów. Nie zabrakło jak zwykle praktycznych przykładów i działającego kodu źródłowego, który można samemu uruchomić.

Kilka sposobów na znalezienie robaków

Kto podczas swojej kariery programistycznej nigdy nie popełnił błędu? Chyba nie ma takich osób. Sztuką nie jest unikanie bugów podczas pisania kodu, bo te i tak zawsze się znajdą ale umiejętność szybkiego ich wyłapywania. To właśnie po tym można poznać programistę, który wie co robi, a nie pisze czegoś „na czuja” nie wiedząc jak w praktyce działa dana konstrukcja. Jeżeli chcecie poznać tajniki metod odnajdywania błędów lub też dowiedzieć się co nieco o debugowaniu to właśnie artykuł pt. „Kilka sposobów na znalezienie robaków” jest dla was! Zawiera on opisane różne techniki odnajdywania popełnionych w kodzie błędów co czasami może trwać dłużej niż samo napisanie od nowa uszkodzonego fragmentu.

Wprowadzenie do architektury mikroserwisowej

Jeżeli zajmujecie się tworzeniem oprogramowania biznesowego przeznaczonego dla różnych firm to powinniście się zainteresować nowym modelem budowy tego typu softu, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Aby dowiedzieć się o co tak naprawdę chodzi z architekturą mikroserwisów, przekonać się o innowacyjności tego rozwiązania i w ogóle spróbować własnych sił w tej tematyce koniecznie przeczytajcie artykuł „Wprowadzenie do architektury mikroserwisowej”.

Boost.Corner: biblioteka String_Algo

Na uwagę zasługuje również druga część artykułu z cyklu Boost.Corner opisująca możliwości jakie dają poszczególne elementy dość sporej biblioteki Boost.Corner dla C++. Wpis ten jest naprawdę interesujący, ale jest jeden minus związany z tym iż kupując np. aktualny numer nie mamy dostępu do poprzednich części z tego cyklu. Wydawanie 20 zł na to, żeby przeczytać tylko ten jeden artykuł trochę mija się z celem. Moim zdaniem wydawca Programisty powinien pomyśleć nad udostępnieniem pakietu ze wszystkimi częściami z tego konkretnego cyklu bądź też innych, a jest ich całkiem sporo – było by to bardzo dobre posunięcie ;-)

Pełny spis treści: www.programistamag.pl/programista-7-2015-38.

Aktualny numer „Programisty” 7/2015 znajdziecie w kioskach bądź też zamówicie na stronie internetowej magazynu: www.programistamag.pl.

Zapraszam do kolejnej recenzji za miesiąc ;-)

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • WJ pisze:

    To jest recenzja czy wypracowanie w gimnazjum? Przeczytałem i czuję się oszukany. Całość można streścić jako zbędne wprowadzenie do spisu treści ze strony programisty(jest zresztą link pod koniec).

    Swoją drogą rażą też błędy stylistyczne i językowe.

    • lukas124 pisze:

      Jeśli widzisz jakieś błędy to możesz dać znać, chętnie poprawię ;-)

      Co do recenzji to opisałem tutaj te artykuły z aktualnego numeru, które moim zdaniem warto przeczytać. Jeśli masz pomysł na jakąś inną formę tego artykułu to chętnie posłucham, ja nie piszę tego po to, żeby nabić kliki, ale żeby ktoś z tego skorzystał ;-)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest