Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Stereotypy o informatykach – niestety często są powtarzane, a mijają się z prawdą…

Programista to najfajniejszy zawód na świecie. Niestety bardzo wiele osób pogłębia na jego temat przeróżne czasami odbiegające od rzeczywistości stereotypy. Na szczęście dzięki inicjatywom takim jak: Hackathon dla e-wolontariatu powoli zaczyna się to zmieniać…

bill-gates

Pewnie po przeczytaniu powyższego akapitu większość z was zaczęła się zastanawiać co to w ogóle jest „Hackathon dla e-wolontariatu”? Otóż jest to maraton programistyczny, którego celem jest stworzenie przeróżnych pomocnych programów głównie dla organizacji charytatywnych. Impreza ta organizowana jest przez Fundację Orange oraz Dobra Sieć i odbędzie się 23-24 marca 2013 roku w Warszawie przy ulicy Twardej 18 w siedzibie Orange. Udział w tym wydarzeniu może wziąć każdy! Wystarczy tylko wypełnić formularz zgłoszeniowy. Oczywiście organizatorzy zapewniają dla wszystkich uczestników catering (nikt przecież nie będzie kodował o „suchym pysku” ;-)).

Niestety większość osób do programistów nastawiona jest nieco staroświecko. Nie ma zresztą się czemu dziwić, bowiem osobom, które komputer traktują jako urządzenie do rozrywki lub korzystają z niego tak rzadko, że nie pamiętają hasła do swojego konta kiedy słyszą od kogoś, że zajmuje się programowaniem natychmiast na myśl przychodzą im przeróżne kawały na temat informatyków. Swoją drogą to kiedy zajrzymy do wyszukiwarki Google szybko się przekonamy, że najwięcej kawałów dotyczy blondynek oraz pracowników szeroko pojętej branży IT. Niektóre są nawet całkiem śmieszne, ale większość z nich powtarza stare stereotypy znacznie odbiegające od prawdy. Na portalu YouTube natrafiłem kiedyś na film pod tytułem „Dział IT” w którym programiści nazywani są między innymi „psychopatami” czy „kabelkowymi zboczeńcami”,  czy to czasem nie przekracza dość cienkiej granicy dobrego smaku? – Zresztą sami zobaczcie:

Osoby, które tworzą tego typu materiały najprawdopodobniej nie mają bladego pojęcia o informatyce, albo próbują być śmieszni na siłę zatajając fakty. Dokładnie to samo można powiedzieć na temat każdego innego zawodu. Rok temu na łamach portalu NaTemat.pl pojawił się artykuł o jakże wymownym tytule: „Dziennikarze, informatycy, finansiści i agenci ubezpieczeniowi. Coś ich łączy – piją w pracy” w którym autor dość kontrowersyjnie wypowiada się na temat informatyków:

„Są to ludzie często odizolowani od społeczeństwa, żyjący w swoim własnym świecie. – Informatyk to osoba borykająca się ze swoją samotnością. Ich pracy często towarzyszy "upadlanie się" przed ekranami komputerów – mówi Mellibruda. Ci ludzie nie przyznają się do picia, nawet przed samym sobą. – Jest to tzw. zamaskowany alkoholizm, który nie kończy się w rynsztoku a w zamkniętym świecie informatyka.”

Jest to klasyczny stereotyp całkowicie odbiegający od rzeczywistości. To właśnie informatycy mogą pochwalić się wysokimi zarobkami oraz pracą w warunkach o którym innym nawet się nie śniło. Mam tutaj na myśli biura wielu firm zajmujących się branżą IT, nie tylko Google czy Microsoft oferują swoim pracownikom warunki pracy, które można porównać do dobrze urządzonej willi. Darmowej jedzenie czy inne dodatki to już podstawa. Jeżeli nie zajmujecie się informatyką to zastanówcie się czy wasz pracodawca też tak dba o swoich pracowników? Coś mi się wydaje, że nie…

Niestety przeciętny Kowalski po przeczytaniu artykułów osób takich jak Krzysztof Majak czy oglądnięciu przeróżnych filmów choćby na portalu YouTube bardzo szybko wyrobi sobie zdanie o tym jakże ciekawym zawodzie. Mało kto przecież czyta portale poświęcone tematyce programowania, nowych technologii i tak dalej, wobec tego mało kto wie jaki jest standard pracy w firmach zajmujących się branżą IT, a o biurach Google każdy słyszał pewnie wiele legend…

Prawda jest taka, że informatyka to jeden z najciekawszych dobrze płatnych zawodów dzięki któremu teraz korzystamy z takich wynalazków jak „Internet” czy „telefonia komórkowa” informatyka to nie tylko inżynieria oprogramowania, ale też elektronika, robotyka itd. Zanim więc powtórzycie kolejny stereotyp na temat informatyków zastanówcie się dwa razy czy rzeczywiście jest on prawdziwy…

Za parę miesięcy swoją premierę będzie miał film pod tytułem ”Staż”, który opowiada o kulisach pracy w Google. Może warto go obejrzeć, przed powtarzaniem kolejnych kawałów z serii „o informatykach”!

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • informatykwarszawa.com pisze:

    bardzo fajny artykuł. wiele stereotypów niestety jest na ten temat, ale na szczescie nie kazdy w nie wierzy :)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest