Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Strony internetowe będą działać jak aplikacje mobilne – offline

Całkiem niedawno wszyscy webmasterzy zaczęli zachwycać się zapytaniami media w CSS 3, które umożliwiły projektowanie stron internetowych automatycznie dopasowujących się do szerokości ekranu danego urządzenia. Technika ta jest obecnie wykorzystywana na prawie każdej „szanującej” się stronie internetowej, ale już niedługo może ona zostać zapomniana bowiem szykuje się kolejny przełom w budowie stron internetowych.

html5-171876_1920

Google właśnie pochwalił się nowym projektem o nazwie „Service Workers”, który w wielkim skrócie można właściwie opisać jednym zdaniem – „lepiej załadować cokolwiek, niż nic”. Cała idea polega na tym, aby z sieci WWW całkowicie zniknęły błędy 404 spowodowane nagłym brakiem zasięgu sieci Wi-Fi, awarią routera czy po prostu utratą dostępu do internetu. Takie podejście umożliwi przeglądanie zasobów globalnej sieci offline. Będzie to możliwe poprzez „zapisywanie” za pośrednictwem danej strony internetowej pewnych informacji bezpośrednio na urządzeniu internauty. Obecnie podobną technologię możemy zaobserwować korzystając z pamięci podręcznej gdzie dla przyspieszenia ładowania danej witryny zapisywane są niektóre dane, na przykład obrazki. To jednak jest nie wystarczające aby swobodnie poruszać się po przeglądanej stronie internetowej zupełnie offline.

Service Workers ma umożliwić witryną WWW zapisywanie całej swojej zawartości, łącznie z elementami multimedialnym, obrazkami czy kodem HTML i CSS. Ma to umożliwić w przypadku utraty połączenia z internetem dalsze przeglądanie zasobów danej strony internetowej. Co ciekawe w przypadku „odzyskania” dostępu do globalnej sieci odpowiedni algorytm sprawdzi, które elementy zostały zaktualizowane i pobierze tylko te, które uległy zmianie. Jak nie trudno się domyślić rozwiązanie to znacząco przyspieszy wczytywanie stron WWW w trybie online.

Oczywiście jak z każdą nową technologią nie oczekujmy, że będzie ona dostępna „od jutra” jest jeszcze daleka droga do jej wprowadzenia jako standardu. Obecnie musimy zadowolić się całkiem sporymi możliwościami HTML 5 i CSS 3. Ap-ropo Service Workers i zapisywaniu stron internetowych to należy tutaj również zaznaczyć iż na pewno nigdy nie doczekamy się w pełni działającego internetu offline, w przeciwnym wypadku brakło by nam po prostu miejsca na dysku żeby wszystko pomieścić.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest