Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Wszystko co musicie wiedzieć o studiach informatycznych

Na temat studiów informatycznych powstało już sporo różnych opinii i jeszcze więcej mniej lub bardziej prawdziwych mitów. Taki ogrom różnego rodzaju skrajnych zdań może prowadzić do sporej dezorientacji wśród młodych osób, które właśnie zastanawiają się nad wyborem własnej drogi do osiągnięcia upragnionego zawodu informatyka czy też programisty (tak, to dwie różne profesje ;)). Postanowiłem więc wspólnie z Warszawską uczelnią Vistula.edu.pl – która w ofercie ma między innymi studia podyplomowe z testowania oprogramowania oraz studia I i II stopnia z informatyki, zebrać wszystkie najważniejsze informacje odnośnie studiów informatycznych, ich programu, przebiegu oraz odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy warto jest studiować informatykę? Z tego artykuły dowiecie się naprawdę wszystkiego co tylko potrzebujecie do podjęcia właściwej decyzji, a jeśli coś pominąłem to śmiało piszcie w komentarzach.

Fot: Pixabay, CC0.

Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad tym co tak naprawdę mogą nam dać studia informatyczne i czy w ogóle warto wybrać właśnie tę drogą w celu zdobycia niezbędnej wiedzy z zakresu inżynierii oprogramowania, informatyki teoretycznej, sztucznej inteligencji czy też robotyki, zastanówmy się nad tym jakie są inne alternatywne ścieżki kariery z zakresu nauk komputerowych. Być może to właśnie one będą bardziej interesujące?

Kurs, bootcamp, a może projekt?

Znane od czasów starożytnych słynne powiedzenie – „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, choć odnośni się do dróg w cesarstwie Rzymskim, których za zadaniem, było połączenie stolicy kraju z mniej lub bardziej oddalonymi miastami imperium w celu szybkiego przemieszczania się wojsk, de facto opisuje również bieżącą sytuację maturzystów chcących kontynuować swoją zawodową karierę w branży IT. Jak już wiemy na przełomie III i IV w n.e. kiedy to Rzymianie opanowali praktycznie wszystkie tereny wokół basenu Morza Śródziemnego, sposobów dotarcia do stolicy kraju były setki, a może i tysiące. Nie inaczej jest dzisiaj kiedy ten sam tok rozumowania przeniesiemy na płaszczyznę wyboru dróg umożliwiających dotarcie, a raczej uzyskanie wymarzonego zawodu między innymi programisty.

Jak pewnie wiecie sposobów na to jest cała masa, zaczynając od darmowych internetowych kursów, tutoriali, bootcampów, konferencji, a kończąc na szkołach programowania oraz studiach informatycznych. Wszystkie te metody wyróżniają się dwoma zasadniczymi cechami – ilością i poziomem zagłębiania poruszanych zagadnień oraz długością trwania. Zdecydowanym liderem w tym zestawieniu są oczywiście studia na których nauczymy się najwięcej, ale tym samym również poświęcimy na nie najwięcej czasu. Natomiast zupełnym przeciwieństwem są tutaj różnego rodzaju kursy programowania czy też jak to w ostatnim czasie stało się modne „szkoły programowania”.

„Nie ma dymu bez ognia” – dlatego też decydując się na różnego rodzaju „szybkie” formy przyswajania wiedzy odnośnie konkretnej technologii programistycznej musimy pamiętać o tym, że to czego się nauczymy w miesiąc lud dwa będzie okrojone do granic możliwości. Nie da się bowiem w tak krótkim czasie przerobić całego materiału lub nawet jego większej części jaki jest poruszany na 3,5 letnich lub też 5 letnich studiach inżynierskich oraz magisterskich. Jest to po prostu niemożliwe i jeżeli ktoś mówi inaczej to znaczy, że po prostu kłamie.

Fot: Tamás Mészáros, CC0.

Program studiów informatycznych

Zanim przejdziemy dalej warto odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie czego tak naprawdę uczymy się na studiach informatycznych? Nie jest to wiedza tajemna i jednocześnie ściśle określona w wymaganiach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a mimo to na ten temat narosło już sporo różnych dziwnych dywagacji i opinii nie koniecznie prawdziwych.

Do dalszych rozważań weźmy więc pod lupę program studiów stacjonarnych, I stopnia na kierunku informatyka oferowanych przez Warszawską uczelnię wyższą „Vistula University”. Dla przypomnienia studia te trwają 3,5 roku czyli 7 semestrów, a po ich ukończeniu uzyskujemy dyplom inżyniera informatyki z jedną z wybranych wcześniej specjalizacji.

Podczas toku studiów na I roku żacy zapoznają się z zagadnieniami takimi jak:

  • bazy danych,
  • podstawy programowania (oraz programowanie obiektowe na II semestrze),
  • tworzenie stron internetowych,
  • analiza matematyczna,
  • algebra,
  • elektronika.

Oczywiście pomijam tutaj obowiązkowy kurs języka angielskiego, który w pracy programisty jest przecież i tak nieodzowny. Warto tutaj zwrócić uwagę na przedmioty typu analiza matematyczna, algebra, elektronika czy fizyka. Są to zagadnienia, których próżno szukać w jakichkolwiek kursach programistycznych, a tym bardziej internetowych tutorialach. Niektórzy twierdzą, że tego typu zajęcia są stratą czasu czy też zupełnie niepotrzebne. Ja jednak nie mogę się zgodzić z taką opinią, bowiem nauka matematyki, a konkretniej algebry oraz analizy matematycznej to nie tylko poznawanie różnych zależności w funkcjach czy też liczenie pochodnych, całek itp. ale przede wszystkim jest to po prostu nauka logicznego myślenia bez którego żaden programista nie jest w stanie się obyć.

Na kolejnym, drugim roku studenci informatyki według planu studiów uczęszczają na zajęcia takie jak:

  • matematyka dyskretna,
  • sztuczna inteligencja,
  • algorytmy i złożoność,
  • architektura systemów komputerowych,
  • systemy operacyjne,
  • metody probabilistyczne i statystyka.

Myślę, że teraz dokładnie widać różnicę między studiami, a na przykład szkołami programistycznymi. Jak widać na studiach mamy bardzo silny nacisk na naukę rzeczy uniwersalnych, które z biegiem lat cały czas są aktualne. Mam tutaj na myśli właśnie algorytmikę, teorię grafów (poruszaną na matematyce dyskretnej), algorytmy dotyczące działania sztucznej inteligencji czy też sposób działania ówczesnych komputerów wykorzystujących bramki logiczne.

Szkoły programowania kładą z kolei nacisk na poznanie konkretnej technologii, a czasami nawet konkretnego jednego frameworka. To podejście jest oczywiście interesujące z punktu widzenia pracodawców ale musimy brać pod uwagę fakt iż de facto skazuje nas to na pracę w niezbyt ciekawych projektach nie wymagających matematycznej wiedzy, którą można zdobyć na studiach.

Trzeci rok to z kolei równie ciekawe przedmioty o których niestety nie usłyszymy nigdzie indziej:

  • technologie sieci komputerowych,
  • systemy wbudowane,
  • inżynieria oprogramowania,
  • bezpieczeństwo systemów komputerowych.

Jak widać, po ciężkiej nauce matematyki na drugim roku w kolejnych latach wykorzystujemy zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce, co z punktu widzenia programistycznego jest niezwykle interesujące.

Ostatni semestr studiów inżynierskich to również nie mniej ciekawe zagadnienia takie jak:

  • projektowanie oprogramowania urządzeń mobilnych,
  • rozproszone systemy komputerowe,
  • open learning,
  • projekt zespołowy.

Podsumowując, na studiach informatycznych poza nauką matematyki mamy okazję zastosować zdobytą wcześniej wiedzę w praktycznych projektach programistycznych co wierzcie mi z punktu widzenia developera pracującego już sporo czasu w zawodzie jest mega interesującym zajęciem. Poza tym jak już wspomniałem wcześniej uczelnie wyższe kładą szczególny nacisk na to aby studenci poznali zagadnienia, które z biegiem czasu nie tracą ważności w przeciwieństwie do poznawanych na różnych kursach konkretnych technologii.

Fot: Field Engineer, CC0.

Koła naukowe, projekty unijne i znajomości…

Pisząc na temat studiów informatycznych nie można pominąć kwestii związanych z różnego rodzaju działalnością studencką. Często zdarza się bowiem, że doświadczenie jakie zdobędziemy w trakcie realizacji różnego rodzaju projektów w kołach naukowych, konkursach studenckich czy po prostu w trakcie pisania pracy dyplomowej jest z punktu widzenia pracodawcy znacznie więcej warte niż ukończenie dwustu tysięcy kursów programistycznych oraz jakieś tam certyfikaty. Wszystko zależy od tego jaki projekt realizowaliście na uczelni, a jak wiadomo na pewno nie będą to systemy ERP, których jedyną funkcjonalnością jest przepisywanie danych z jednej bazy do drugiej ale o wiele bardziej ambitniejsze zagadnienia, jak choćby budowa łazika marsjańskiego czy systemu tłumaczącego mowę w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo warto też pamiętać, że na uczelniach mamy możliwość skorzystania z różnych programów unijnych czy też po prostu oferowanych przez uczelnie, a które umożliwiają nam na przykład zdobycie jakiegoś certyfikatu bądź udział w jakimś interesującym komercyjnym projekcie.

Ostatnią rzeczą o jakiej warto wspomnieć jest po prostu fakt iż po studiach informatycznych mamy całą masę różnych znajomych pracujących w wielu firmach stricte z branży IT. O tym, że jest to niesamowite wsparcie w późniejszej karierze zawodowej chyba nikomu mówić nie trzeba.

Fot: Chevanon Photography, CC0.

Czy więc warto studiować informatykę?

Odpowiedź na to pytanie nie mogła być inna – zdecydowanie tak! Jest jednak kilka warunków – po pierwsze nie możecie całych studiów po prostu „przespać”, warto angażować się w różne projekty czy robić dodatkowe rzeczy tylko wtedy studiowanie będzie miało sens.  Po drugie, warto skorzystać z możliwości jakie daje posiadanie legitymacji studenckiej i zainteresować się stażem gdzie pod okiem profesjonalnych programistów będziecie mieli okazję rozwijać komercyjny projekt, a dodatkowo nauczycie się pracować w grupie i poprawicie swoje kompetencje miękkie, które są równie ważne jak te twarde, techniczne.

Vistula University

Artykuł powstał na przykładzie studiów oferowanych przez Warszawską uczelnię Vistula.edu.pl. Więcej na temat studiów inżynierskich z informatyki oraz studiów magisterskich z informatyki przeczytacie bezpośrednio na stronie uczelni. Tam też znajdziecie wszystkie niezbędne informacje odnośnie rekrutacji.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (3)

  • Tomek pisze:

    Informatyka zawsze była moją pasją i zależało mi aby zarażać nią innych :) Udało mi się to dzięki studiowaniu kierunku Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie – Technik informatyk na WSKZ. Świetna uczelnia z długoletnim doświadczeniem, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy. Zdecydowanie polecam.

  • Justyna pisze:

    a jak z pomocami naukowymi? jak to u nich wygląda? też chciałabym się zapisać właśnie na informatykę i poszukuję Uczelni.

    • Weronika pisze:

      Potwierdzam – warto! zmieniając całkowicie ścieżkę kariery wybrałem wskz, rezlizuję kierunek, który dał mi możliwość nauczania informatyki i w końcu robię to co lubię. A nauka na wskz to sama przyjemność, logujesz się kiedy i gdzie chcesz :)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest