Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Wybierasz się na rozmowę rekrutacyjną? Oto kilka przykładowych pytań na stanowisko programisty

Jaka jest sytuacja programistów na rynku, wszyscy doskonale wiemy. Jest to w zasadzie jedyna grupa zawodowa, w której deficyt miejsc pracy jest tak wielki, że większość firm po prostu „walczy” o zdobycie nowego pracownika. Nie oznacza to jednak, że taki kandydat wynaleziony przez rekrutera gdzieś w zakamarkach internetu z miejsca zostaje przyjęty na wybrane stanowisko.

startup-photos

Zanim to się jednak stanie trzeba pozytywnie przejść rozmowę wstępną (pochwalić się swoimi kompetencjami miękkimi) oraz rozmowę techniczną (ew. rozwiązać test – w zależności od firmy). Dopiero po drugim etapie tak naprawdę odbywa się proces decyzyjny. Wszystko oczywiście jest uzależnione od wyników uzyskanych podczas całego procesu rekrutacyjnego.

Wiele osób obawia się rozmowy sprawdzającej wiedzę techniczną kandydata. Nic w tym dziwnego, w internecie narosło sporo mitów odnośnie przedziwnych pytań zadawanych przez słynnych headhunterów Google. Nie ma jednak co się martwić gdyż internetowy gigant już dawno zrezygnował z zadawania podchwytliwych zagadek swoim kandydatom, to samo zrobiły zresztą inne firmy z branży IT. Taka forma sprawdzania kompetencji zupełnie się nie sprawdzała. Specjaliści od rekrutacji doszli więc do wniosku, że zdecydowanie lepiej jest aby kandydat rozwiązywał realne problemy z jakimi w rzeczywistości może się spotkać. Ocena sposobu jego myślenia i dochodzenia do rozwiązania jest znacznie lepszą informacją dla firmy.

O tym, że nie ma się czego bać może przekona was kilka przykładowych pytań jakie mogą paść podczas rozmowy technicznej. Oto kilka z nich:

Pytanie 1
Napisz program który będzie się kompilował i nic nie robił. (Java, C++)

Pytanie 2
Dopisz do poprzedniego przykładu (pytanie 1) kod, którzy będzie wypisywał na ekran parametry, z którymi aplikacja została uruchomiona, np. app ala ma kota, powinno wypisywać: ala ma kota. (Java, C++)

Pytanie 3
Narysuj diagram UML dziedziczenia wyjątków, 3 poziomy. Jakim rodzajem wyjątku jest NullPointerException? (Java)

Pytanie 4
Napisz funkcje, która przeciąży funkcje int foo(char a) tak, aby zwracała typ char. (Java, C++)

Pytanie 5
Zaprojektuj bazę danych dla wypożyczalni rowerów. Użyj diagramu UML, wyjaśnij znaczenie poszczególnych tabel i typów użytych.

Pytanie 6
Dla bazy z poprzedniego pytania (pytanie 5), napisz zapytanie SQL, które wypisze wszyskich klientów, którzy są po terminie oddania. Dodatkowo posortuj wyniki w kolejności od najdłużej zalegających ze zwrotem.

Powyższe przykłady pokazują, że naprawdę nie ma się czego bać. Jeśli ktoś faktycznie jest dobrze obeznany w danej technologii, pracuje z nią na codzień to raczej nie będzie miał kłopotów z rozwiązaniem wszystkich problemów podczas rozmowy rekrutacyjnej.

A jakie pytania padały podczas waszych rozmów kwalifikacyjnych? Podzielcie się nimi w komentarzach…

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest