Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

XDA-Developers: Powiedz dowidzenia Google Contacts Sync

Witam wszystkich w drugiej części cyklu artykułów pod tytułem „Powiedz dowidzenia Google”. Seria ta prowadzona jest na łamach portalu XDA-Developers.com, na podstawie której opracowywany jest niniejszy wpis.

Fot: etnyk, Flickr | CC.

Fot: etnyk, Flickr | CC.

Dzisiaj przyszła pora aby przyjrzeć się usłudze Google Contacts Sync umożliwiającej synchronizację telefonów pracujących pod kontrolą Androida z innymi urządzeniami jak choćby komputerem PC oraz tabletem. Alternatywą dla tej usługi giganta z Mountain View jest projekt OwnCloud. Oczywiście jest to aplikacja udostępniona na licencji AGPLv3, co więcej jej kod możecie pobrać bezpośrednio z serwisu GitHub i uruchomić na własnym serwerze.

O OwnCloud

OwnCloud jest aplikacją webową na licencji AGPLv3, pozwalającą stworzyć osobistą "chmurę" z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. W łatwy sposób można ją zainstalować na własnym komputerze, serwerze czy na praktycznie każdym hostingu posiadającym Apache2, nginx i ligttdp, PHP5 oraz bazę MySQL, PostgreSQL lub SQLite.

OwnCloud posiada m.in prosty grupowy edytor tekstowy bazujący na Cloud9 IDE wspierający 35 języków programowania z podświetlaniem składni, wsparcie dla plików PDF i ODF dzięki któremu bezpośrednio w OwnCloud przeglądniemy pliki PDF i ODF (libreoffice, openoffice), wygodną galerie zdjęć z shoutbox-em, odtwarzacz plików muzycznych oraz kilka innych funkcjonalności, dzięki dodatkowym wtyczkom, łatwym do włączenia z poziomu ustawień.

Dostęp do plików możliwy jest nie tylko poprzez przeglądarkę, ale również przez protokół WebDAV, część aplikacji zarówno desktop-owych, jak i mobilnych posiada obsługę dodawania zasobów z wykorzystaniem tego protokołu. W łatwy sposób można udostępnić pliki, kalendarze i galerię zdjęć wewnątrz chmury pomiędzy grupami i pojedynczymi użytkownikami, jak również publicznie. Możliwe jest również montowanie innych zasobów i usług dyskowych  m.in. FTP, DropBox czy Google Drive.

Dostępny jest klient OwnCloud-a dla systemów Windows, Mac OS X oraz Linux (przygotowane są repozytoria dla Ubuntu, Debian, Fedora, OpenSUSE i CentOS). Dzięki klientowi można synchronizować wybrane katalogi pomiędzy komputerem a "chmurką".

Dostępna jest także aplikacja mobilna dla platformy Android oraz iOS, dostępna do pobrania w sklepie Google Play oraz Apple Store.

OwnCloud oprócz dostępu do plików, pozwala nam na zarządzanie kontaktami, kalendarzami i zakładkami. Posiada synchronizację kontaktów i kalendarzy z urządzeniami mobilnymi i aplikacjami poprzez protokoły calDAV i cardDAV. OwnCloud umożliwia zarządzanie grupami kalendarzy oraz udostępnianiem ich wybranym użytkownikom, grupam oraz publicznie.

OwnCloud posiada również webowy odtwarzacz muzyczny, dzięki czemu możemy posłuchać swojej kolekcji muzyki również u znajomych czy w pracy. A dzięki wsparciu Ampache możemy słuchać muzyki  na swoim telefonie z  Androidem (Just Player z providerem, Ampache.net), iPhone'em (iAmpache), BlackBerry'm (Ampacheberry) jak również na PC-ie (amarok, Rhythmbox, Winamp).

Bezpieczeństwo przechowywania plików zapewnia wersjonowanie plików wraz z szyfrowaniem całego katalogu użytkownika. Dzięki możliwości szyfrowania plików żaden z administratorów nie ma do nich dostępu, tylko ty masz dostęp do swoich plików. Obsługa wersjonowania plików, ułatwia kontrole nad zmianami w plikach i zawsze będziesz mógł wrócić do wcześniejszej wersji twojego pliku wtedy gdy będziesz tego potrzebować. Posiada również kosz (od wersji 5.0.0) na usunięte pliki, które w łatwy sposób można przywrócić.

Jak zacząć?

Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z chmurą OwnCloud to możesz to zrobić na dwa sposoby. Jedną z możliwości jest zainstalowanie tego oprogramowania na własnym serwerze (szczegóły tutaj (w j. polskim)) lub skorzystać z gotowych hostingów OwnClud (szczegóły tutaj (w j. polskim)).

OwnCloud i Android

OwnCloud to znakomita chmura mogąca w 100% zastąpić Google Contacts Sync ale niestety jej „połączenie” z Androidem jest trochę skomplikowane. CardDav  nie jest natywnie obsługiwany przez system Google co zmusza to zainstalowania alternatywnej aplikacji dostępnej jedynie w Google Play. Dostępna jest ona pod tym adresem: www.play.google.com/store/apps/details?id=org.dmfs.carddav.sync. Choć jest to wersja Beta to według zapewnień twórcy możecie ją używać bez żadnych obaw.

Po zainstalowaniu tej aplikacji możecie przystąpić do procesu konfiguracji. Tutaj proponuję włączyć opcję „one-way only”. Włączenie pełnej synchronizacji jest w mojej ocenie trochę ryzykowne (ze względu na różne błędy) ale znacznie bardziej wygodniejsze. Musicie tutaj sami zdecydować co wybierzecie. Być może nie dojdzie do żadnych problemów z chmurą OwnCloud i synchronizacja. Stosowanie tej metody zdecydowanie odradzam użytkownikom telefonów HTC ze względu na błędy związane z nakładką HTC Sense.

Po skonfigurowaniu aplikacji CardDav twój telefon powinien przesłać wszystkie pliki, kontakty idt. do chmury OwnCloud. Jest jeszcze bardzo ciekawa opcja umożliwiająca całkowite zastąpienie Google, wystarczy tylko wyeksportować wszystkie kontakty do pliku VCF i zaimportować je bezpośrednio przez interfejs WWW OwnCloud z pominięciem aplikacji CardDav.

Teraz możecie bez żadnych obaw wyłączyć synchronizację kontaktów dla kont Google oraz usunąć je z serwerów giganta z Mountain View.

Dzięki chmurze OwnCloud kolejny element Androida jest wolny od szpiegowania Google!

Artykuł opracowany na podstawie: www.xda-developers.com/android/say-sayonara-to-google-contacts-sync-introducing-owncloud, www.owncloud.org.pl.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest