Instalacja i konfiguracja szablonu opartego o CherryFramework 4.0
Gościnnie autorem wpisu jest Janusz Kaminski. Specjalista działu marketingu firmy TemplateMonster. W branży IT pracuje od 5 lat. Posiada doświadczenie w SEO, marketingu internetowym. Oprócz tego interesuje się projektowaniem internetowym.
Czym jest Framework?
Według statystyk, WordPress – to najpopularniejszy na świecie system CMS. Wśród miliona największych stron internetowych, aż 20% z nich zostało właśnie zbudowanych w oparciu o WordPressa. Co ciekawe w przypadku 100 najpopularniejszych blogów wskaźnik ten wynosi bagatela 50%.
Taka popularność WordPressa związana jest z wieloma faktami takimi jak prostota w administracji, obecność dużej liczby wtyczek (ponad 19 000), bardzo dużo gotowych darmowych i płatnych szablonów. Dzięki temu za pomocą WordPressa można szybko zbudować stronę internetową, a co najważniejsze dostosować ją do każdego projektu internetowego.
Sam z siebie system CMS to podstawowe narzędzie umożliwiające szybkie i sprawne dodawanie nowych treści na witrynie internetowej. Jego „czysta” instalacja zazwyczaj nie zawiera wielu różnych dodatków, na przykład, do tworzenia galerii zdjęć czy animowanego suwaka. Aby rozszerzyć możliwości takiego oprogramowania używa się różnych wtyczek.
Użycie odpowiednich pluginów do realizacji tej lub innej funkcji w systemu zarządzania treścią nie zawsze pozwala otrzymać oczekiwany rezultat. Czasami jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest napisanie własnego dodatku. Warto jednak tutaj zwrócić uwagę iż proces tworzenia i testowania takiej wtyczki wymaga poświęcenia sporo czasu, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z WordPressem. Dlatego w większości przypadków warto do napisania takiego projektu wykorzystać jakiś dostępny framework, który znacząco przyspieszy pracę.
Zgodnie z definicją framework (ang. framework – struktura) – to zestaw narzędzi i bibliotek pozwalających rozszerzyć funkcjonalność strony i zaoszczędzić czas przy realizacji własnych komponentów. Właśnie, dlatego użycie frameworków dla WordPressa robi z niego elastyczne rozwiązanie nawet dla najwybredniejszych projektantów stron internetowych.
Istnieje wiele darmowych i płatnych frameworków dla programistów WordPressa. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale najbardziej popularnymi (według danych 1stwebdesigner.com) są:
- Genesis Framework,
- Cherry Framework,
- Thesis,
- Headway,
- Gantry,
- Canvas Framework.
Każdy z podanych wyżej frameworków ma swoje wady i zalety, dlatego ciężko wybrać z pośród nich najlepszego. Jeżeli tworzyłeś już strony internetowe, to być może zdobyłeś już jakieś doświadczenie w pracy ze wspomnianymi powyżej framewokami. Więc pewnie masz jakieś swoje preferencje.
W tym artykule chciałbym zapoznać was z jednym z popularniejszych frameworków dla WordPressa – CherryFramework, który został stworzony przez specjalistów TemplateMonster i jest udostępniany zupełnie za darmo.
CherryFramework 4.0
Cherry Framework 4.0 został zaprojektowany dla potrzeb zarówno programistów i użytkowników, którzy sami robią strony internetowe. Dzięki temu, w zależności od poziomu umiejętności, każdy może znaleźć wiele przydatnych opcji potrzebnych do realizacji własnego projektu.
Co oferuje CherryFramework 4.0?
- Możliwość zapisania wszystkich ustawień motywu za pomocą kopii zapasowej. Oprócz standardowego fizycznego zapisywania na komputerze, można również tworzyć kopie bezpieczeństwa na zewnętrznym serwerze,
- Responsywnoś motywów. Każdy motyw, który używa CherryFramework 4.0 jest responsywny. To znaczy, że strona internetowa będzie dostosowana do ekranów o dowolnej rozdzielczości,
- Gotowe zestawienie shortkodów pozwalające znacznie rozszerzyć możliwości edycji wpisów,
- Edytor shortkodów. Wbudowany edytor pozwala tworzyć własne shortkody w zależności od potrzeb strony, dzięki czemu można znacznie przyspieszyć formatowanie gotowych materiałów na stronie internetowej,
- Konstruktor przestrzeni. Odpowiednio zaimplementowana funkcja pozwoli lekko i szybko sterować układem strony czyli przebudowywać szablon za pomocą myszy,
- Wsparcie WPML. Szablony stworzone pod CherryFramework są certyfikowane poprzez WPML. To znaczy, że można tworzyć wielo językowe strony internetowe bez potrzeby używania dodatkowych rozszerzeń,
- Kompatybilność z popularnymi rozszerzeniami. Framework jest kompatybilny z różnymi zewnętrznymi rozszerzeniami, co pozwala dodawać ulubione wtyczki i korzystać z nich przy tworzeniu nowej strony internetowej,
- Użycie dynamicznego CSS. W frameworku realizowane jest unikatowe rozwiązanie, które dodaje znacznie więcej możliwości niż standardowy CSS. Dzięki temu dynamiczne elementy strony internetowej można obsługiwać bez użycia skryptów JavaScript,
- Kompatybilność CSS. Wszystkie małe pliki CSS są połączone w większe co pozwala znaczniej skrócić czas ładowania strony www,
- Niezależność wtyczek od frameworku. We frameworku jest realizowana koncepcja niezależności modułów.
CherryFramework 4.0 można pobrać z tej strony.
Jak wygląda instalacja CherryFramewrok oraz opartych o ten framework motywów?
Aby uprościć instalację CherryFrameworku oraz motywów opartych o to rozwiązanie, została stworzona specjalna wtyczka dla WordPressa: Cherry Wizard, która znacząco upraszcza i przyspiesza cały proces instalacji. Prześledźmy więc krok po kroku jak to wygląda:
- Na początku pobieramy wtyczkę Cherry Wizard oraz instalujemy ją za pośrednictwem panelu administracyjnego: Plugins (Wtyczki) – Add new (Dodaj wtyczkę).
- Po zainstalowaniu wtyczki i jej aktywacji pojawi się następujący komunikat:
- Żeby przejść do instalacji motywów, należy kliknąć przycisk: Begin istallation (Rozpocznij instalację) i w kolejnym kroku podać adres e-mail:
- W nowym oknie należy wybrać motyw Template Monster, których chcemy zainstalować. Może to być szablon premium zakupiony wcześniej w sklepie, w tym celu trzeba podać jego kod oraz uzyskany po zakupie klucz. Po pozytywnym zweryfikowaniu danych, motyw zostanie automatycznie pobrany i zainstalowany. Można również zainstalować próbny szablon zupełnie za darmo. W tym celu należy kliknąć w opcję: Try a demo theme (Wypróbuj motyw demo).
- Ostatnim elementem jest sam proces instalacji frameworku, wtyczek oraz samego motywu. Wszystko to oczywiście odbywa się automatycznie.
- Na starcie oczywiście zostaną zweryfikowane wymagania techniczne stawiane przez CherryFramework oraz wybrany motyw. Kiedy wszystko przebiegnie pomyślnie, należy zgodzić się na ewentualne wprowadzenie drobnych modyfikacji w konfiguracji serwera (np. zwiększenie maksymalnego rozmiaru pliku) co automatycznie rozpocznie instalację:
- Po wykonaniu powyższej czynności instalator zacznie zgrywać wszystkie potrzebne elementy:
- Jeśli chcemy przesłać na serwer wcześniej pobrane z jakiejś innej strony dane, należy wybrać źródło: chmura TM lub komputer. Jeżeli chcemy pominąć ten krok klikamy przycisk Skip (Pomiń):
- Gotowe! CherryFramework został zainstalowany w twojej kopii WordPressa:
Darmowy motyw dla WordPress oparty na CherryFramework 4.0
Żeby mieć możliwość przetestowania wszystkich możliwości CherryFramework dobrze by było zainstalować jeden z darmowych motywów wykorzystujących tę technologię. Przykładowy motyw TM zawiera 11 dodatkowych i darmowych wtyczek, które rozszerzają jego funkcjonalność. Oprócz tego mamy do dyspozycji następujące podstrony:
- strona główna,
- o nas,
- często zadawane pytania (FAQ),
- referencje/opinii,
- zespół,
- usługi,
- portfolio,
- blog,
- kontakty.
CherryFramework 4.0 jest mocnym instrumentom dla realizacji stron www w oparciu o WordPressa. Dzięki swojej prostocie i lekkości w sterowaniu, pozwala on nawet osobom z minimalną wiedzą w projektowaniu webowym budować strony internetowe, a dla projektantów stron internetowych, podany framework znacznie rozszerzy horyzonty i pozwoli tworzyć ciekawe projekty.
Gościnnie autorem wpisu jest Janusz Kaminski. Specjalista działu marketingu firmy TemplateMonster. W branży IT pracuje od 5 lat. Posiada doświadczenie w SEO, marketingu internetowym. Oprócz tego interesuje się projektowaniem internetowym.
Zachęcam Państwa do testowania frameworku!
Czy da się osobno pobrać szablon?
Tak, można pobrać szablon na stronie http://www.templatemonster.com/pl/free-templates/szablon-wordpress-z-cherry-frameworkiem-wersji-4-0-dla-e-sklepu/
Dziękuje :)