Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Jak całkowicie usunąć Android Studio z OS X?

Miałem dzisiaj bardzo ciekawą przygodę z Android Studio, a mianowicie ni stąd ni z owąd nagle „wysypały” mi się wszystkie projekty nad którymi pracowałem, nie pomogło przywracanie kodu z repozytorium, a z każdą próbą zmian IDE rzucało coraz więcej błędów związanych z plikami konfiguracyjnymi Gradle, bibliotekami oraz brakiem pluginów. Przyznam szczerze, że w pierwszej chwili nie miałem pojęcia co się stało, ale kiedy okazało się, że w zasadzie nie da się stworzyć nowego projektu było już w zasadzie jasne – coś podczas serii aktualizacji, którą nota bene przeprowadzałem wczoraj, poszło nie tak.

android-studio

Rozwiązanie w takiej sytuacji jest banalnie proste – reinstalacja IDE. No i tutaj pojawiły się pierwsze schody. Jak sami pewnie wiecie system Apple ma bardzo specyficzną politykę usuwania aplikacji, mianowicie wszystko sprowadza się po prostu do „przeciągnięcia” danej paczki z katalogu „Aplikacje” do kosza i po kłopocie, rzecz w tym, że w ten sposób nie usunę plików konfiguracyjnych Android Studio oraz starych bibliotek czy też Android SDK, które również chciałem wyrzucić z komputera. Po krótkich przemyśleniach udało mi się również rozwiązać i tą sytuację. Nie obyło się jednak bez niezawodnego terminala.

Być może komuś się to przyda więc postanowiłem opublikować w tym wpisie wszystkie komendy jakimi możemy całkowicie usunąć z komputera Android Studio wraz ze wszystkimi plikami konfiguracyjnymi oraz Android SDK.

Usunięcie całego Android Studio (IDE, bibliotek oraz logów i cache):

rm -Rf /Applications/Android\ Studio.app
rm -Rf ~/Library/Preferences/AndroidStudio*
rm ~/Library/Preferences/com.google.android.studio.plist
rm -Rf ~/Library/Application\ Support/AndroidStudio*
rm -Rf ~/Library/Logs/AndroidStudio*
rm -Rf ~/Library/Caches/AndroidStudio*

Dodatkowo przy odinstalowywaniu Android Studio polecam usunąć wszystkie pliki Gradle:

rm -Rf ~/.gradle

Pliki emulatora Android Virtual Devices (AVD) – i tak przy ponownej instalacji wszystko to zostanie wgrane od nowa:

rm -Rf ~/.android

Oraz Android SDK:

rm -Rf ~/Library/Android*

Po uruchomieniu powyższych komend w terminalu całkowicie pozbędziecie się Android Studio z komputera. Wszystkie wasze projekty nie powinny zostać usunięte, ale pamiętajcie żeby dla bezpieczeństwa zrobić sobie kopię zapasową.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest