Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Nieskończone przewijanie (infinite scroll), a SEO…

Nieskończone przewijanie w wielu przypadkach jest bardzo wygodną formą paginacji dużej liczby artykułów na stronie internetowej. Internauci nie muszą tutaj tracić czasu na przełączanie się do następnej strony – wszystko odbywa się automatycznie. Pytanie tylko co z wyszukiwarkami, a w szczególności z robotami indeksującymi treść oraz internautami, którzy mają wyłączoną obsługę skryptów JavaScript?

Fot: markus spiske, CC BY 2.0.

Fot: markus spiske, CC BY 2.0.

Rozwiązanie tego problemu jakie przychodzi po chwili zastanowienia to oczywiście wyświetlanie dwóch rodzajów paginacji. Pasowało by więc udostępnić tradycyjne linki dla robotów oraz osób z wyłączoną obsługą skryptów JS oraz infinite scroll dla reszty. Trzeba również pamiętać, że nie możemy wyświetlić jednego i drugiego na raz.

Z pomocą przychodzi nam tutaj znacznik HTML 5 <noscript> </noscript>, obsługiwany jest on przez wszystkie popularne przeglądarki internetowe (IE, Chrome, Safari, Opera, Firefox) i umożliwia wyświetlenie jakiś elementów tylko wtedy kiedy nie zostanie wykryta obsługa skryptów JavaScript.

Wracając do artykułu „Paginacja w WordPressie, wczytywanie postów w tle (nieskończone przewijanie – infinite scroll)” gdzie opisałem dodanie „nieskończonego przewijania” na bazie motywu Tewnety Fifteen przerobimy teraz nasz skrypt tak aby był w pełni przyjazny wyszukiwarką.

Kod z pliku index.php (katalog główny szablonu):

Umieszczamy teraz w znaczniku <noscript> </noscript> (wcześniej został on usunięty):

Takie rozwiązanie zabezpieczy nas przed brakiem dostępu do postów przez wyszukiwarki oraz osoby nie mające włączonego JavaScriptu.

Oczywiście resztę czynności podanych w poradniku wykonujemy tak samo.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest