Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Publikacja wyników matur i serwery OKE leżą. Jednym słowem kpina za pieniądze podatników!

W nocy z 27 na 28 czerwca miała miejsce publikacja wyników egzaminów maturalnych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Pomimo tego, że dane te pojawiły się w okolicach godziny 2:00 to serwery OKE leżały już od 23 do 3 nad ranem. Co ciekawe sytuacja ta powtarza się co roku…

cke

Jako że zdawałem w tym roku maturę wczoraj w nocy podobnie jak zdecydowana większość licealistów wyczekiwałem na publikację wyników z egzaminu dojrzałości przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. System informatyczny dział całkiem sprawnie do godziny 23 kiedy to po próbie uruchomienia strony: www.oke.krakow.pl dostałem taki komunikat:

oke-przeciazenie-matura-wyniki

Sytuacja to powtórzyła się o godzinie 1:00 aż w końcu przed 2:00 udało mi się wreszcie wczytać stronę OKE. Co ciekawe dopiero wtedy pojawiły się wyniki. Sytuacja ta jest o tyle kuriozalna, że informatycy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doskonale wiedzieli o tym że będzie duże natężenie ruchu w tych godzinach i pomimo tego dopuścili do przeciążenia serwerów. Rozumiem, że była to duża liczba osób ale przecież nikt nie dowiedział się o tym parę minut przed 23:00 kiedy to strona OKE w Krakowie padła po raz pierwszy.

Co więcej sytuacja ta powtarza się z roku na rok. Maturzyści skarzą się na problemy działania systemów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych od kilku lat i pomimo tego nikt nic sobie z tego nie robi.

Drugą sprawą jest kwestia bezpieczeństwa. Witryna Krakowskiej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej została wykonana już bardzo dawno temu, a część jej funkcji oparta jest o kod JavaScript. Wczoraj w nocy kiedy miałem trochę czasu po małej modyfikacji formularza umożliwiającego wybór sesji egzaminacyjnej udało mi się dostać do strony na które później pojawiły się wyniki z egzaminu maturalnego z 2013 roku. Gdyby zostały one wrzucone wcześniej na serwer to w ciągu kilku minut byłbym w stanie dostać się do nich pomimo tego, że nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane:

oke-zmiana

Cyrk jaki zafundowały wczoraj Okręgowe Komisje Egzaminacyjne w całym kraju dla wielu osób może i był śmieszny ale do takich sytuacji nie powinno dochodzić. Mam nadzieję, że w przyszłości odpowiednie osoby wyciągną wnioski z tej wpadki.

wyniki

PS: Przeglądnijcie sobie kod strony www.cke.krakow.pl bo coś mi się wydaje, że ma on sporo dziur…

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest