Podzapytania: Podzapytania niepowiązane w SQL cz. I

Język SQL pozwala na zagnieżdżanie zapytań do bazy danych czyli na umieszczanie jednego zapytania w drugim itd.. Jest to możliwe dzięki temu, że serwery bazodanowe odczytują dane najpierw z wewnętrznych zapytań, a później stopniowo „przesuwają się” do tych zewnętrznych. Dzięki temu pobrane wcześniej dane możemy użyć w innych zapytaniach.

Ważne tutaj jest, żeby przy konstruowaniu kwerend zastanowić się co tak naprawdę nasze podzapytanie zwróci. Czy będzie to jedna wartość, czy może jakiś zbiór albo tabela? Jest to o tyle kluczowe, że na przykład kiedy dostaniemy zbiór danych to nie możemy tego porównać do jednej wartości. W takim wypadku należy zastosować na przykład operator IN.

W tym artykule omówię podzapytania niepowiązane, które charakteryzują się tym, że zwracają tylko jedną wartość oraz wykonywane są raz. W przeciwieństwie do podzapytań powiązanych (zostaną one omówione w II części tego wpisu) gdzie zapytanie wewnętrzne wykonywane jest dla każdego wiersza zapytania zewnętrznego z osobna.

Należy również zwrócić uwagę, że podzapytania zawsze umieszczane są w nawiasach okrągłych: ( ).

Do ćwiczeń będziemy wykorzystywać bazę danych zbudowaną z dwóch tabel:

Tabela: pracownicy

PracownicyID (♠) Miasto (♣) Imie Nazwisko Data_urodzenia Stanowisko Data_zatrudnienia
1 1 Jan Kowalski 1984-12-23 Programista 1999-12-09
2 1 Adam Adamiak 1991-08-08 Menadżer 2011-31-01
3 3 Jakub Wawrzyniak 1990-16-03 Programista 2010-01-04
4 2 Michał Jakubiak 1981-05-02 Projektant 1998-09-22

Gdzie kluczem (♠) jest kolumna PracownicyID.

Tabela: miastoZamieszkania

MiastoZamieszkaniaID (♣) Miasto
1 Kraków
2 Warszawa
3 Wrocław
4 Londyn

Gdzie kluczem (♣) jest kolumna MiastoZamieszkaniaID oraz (♣).

Obie tabele zostały połączone za pomocą relacji PracownicyID -> MiastoZamieszkaniaID (♠ -> ♣). Oznacza to, że do każdego pracownika zostało przypisane jego miasto zamieszkania.

Strony: 1 2

, , ,

Przeczytaj poprzedni wpis:
Aktualizacja WordPress’a do wersji 4.1 już dostępna. Co się zmieniło?

Parę dni temu swoją premierę miał nowy swoją drogą bardzo dobry domyślny motyw dla WordPress'a, Twenty Fifteen. Dziś natomiast została udostępniona...

Zamknij