Jak bronić urządzenia mobilne przed atakiem hakerów?

Różnego rodzaju urządzenia mobilne jak tablety czy smartphone’y są narażone na takie same niebezpieczeństwa jak komputery PC czy laptopy. Wiele jednak osób zapomina odpowiednio zabezpieczyć swoich podręcznych gadżetów, a co za tym idzie ważnych danych oraz pieniędzy, które znacznie łatwiej wykraść hakując telefon komórkowy.

home-office-336373_1920

Dynamiczny rozwój rynku urządzeń mobilnych zwiększył zainteresowanie cyberprzestępców tym sektorem. Nie ma więc się czemu dziwić rosnącej liczbie różnego rodzaju wirusów napisanych stricte pod urządzenia mobilne. Szczególną uwagę powinni głównie zwrócić użytkownicy systemu Android bowiem, aż 99% złośliwego oprogramowania powstającego na platformy mobilne przeznaczonych jest właśnie na ten system operacyjny.

Jak się zatem chronić? Przede wszystkim należy nie pobierać niczego z nieznanych źródeł i uważać, żeby przy odwiedzaniu którejś ze stron nie zainstalować żadnej aplikacji przez przypadek. Na szczęście urządzenia mobilne, podobnie jak komputery, możemy do pewnego stopnia zabezpieczyć także programami ochronnymi.

„Ochrona pochodzi z głowy, a nie z technologii” – zaznacza ekspert. Technologia się oczywiście przydaje – lepiej mieć program antywirusowy, niż go nie mieć – ale ważniejsze jest to, w jaki sposób ze swojego komputera korzystamy, co pobieramy i na jakie strony internetowe wchodzimy.

Przeczytaj również

, , , , , ,