Funkcje statystyczne cz. II
Funkcje statystyczne – zadania praktyczne
- Oblicz ilu Informatyków zatrudnia firma:
Rozwiązując to zadanie wykorzystamy funkcjęlicz.jeżeli(zakres,kryteria);
. Za zakres podstawiamy w tym wypadku komórki z przedziałuE2:E141
. Natomiast w kryteriach wpisujemy „informatyk”:Klikamy przycisk „Enter”. W komórce w której wpisaliśmy formułę pojawił się wynik „18”.
- Oblicz ilu pracowników zatrudnia firma, których nazwiska zaczynają się od liter: A, B, C, D:
To zadanie ma praktycznie identyczne rozwiązanie jak poprzednie z jednym wyjątkiem, kryterium funkcji będzie się trochę różnić.
Mamy obliczyć liczbę pracowników, którzy mają nazwiska zaczynające się na litery mniejsze od E . Wobec tego kryterium funkcji musi wyglądać tak: „<E „. Natomiast za zakres należy podać kolumnę w której wpisane są nazwiska czyli komórki z przedziałuA2:A141
: - Każdej kobiecie, którą zatrudnia firma przypisz 100 zł premii: Tutaj pojawia się dodatkowy problem ponieważ musimy rozróżnić, który pracownik to kobieta.
W Polsce według ustawy o imionach, imiona kobiece zawsze muszą kończyć się na literę „a”.
Ustawiamy się więc w komórce F2 i używając instrukcji
jeżeli(test_logiczny;wartość_jeśli_prawd;wartość_jeśli_fałsz,
prawy(tekst;liczba_znaków);
tworzymy formułę, która będzie sprawdzać czy na końcu imienia jest litera „a” (w warunku logicznym instrukcji jeżeli()), a jeśli to prawda wyświetli napis 100, natomiast jeśli to będzie fałsz wyświetli napis 0: - Oblicz wiek pracowników: Aby obliczyć wiek pracowników, należy od dzisiejszej daty (wyświetla ją funkcja – dziś()) odjąć datę urodzenia danego pracownika i podzielić wynik przez 360 dni:
Napisaną formułę wystarczy teraz przeciągnąć do dołu tabeli.
- Stwórz dla każdego pracownika unikalną nazwę użytkownika składającą się z małych liter gdzie pierwszy znak musi być pierwszą literą imienia, następnie znajdować ma się nazwisko, a na końcu dwie ostatnie cyfry roku urodzenia: Do zmiany liter na małe służy funkcja
litery.małe(tekst);
.
Natomiast rok z daty (która jest zapisana w kolumnie C) zwraca funkcjarok();
Pierwszą literę imienia pobieramy za pomocą funkcji:lewy(B2;1);
. Dwie ostatnie cyfry roku można odczytać tak:Prawy(Rok(C2));
. Wobec tego łącząc wszystkie pobrane dane oraz zawartość kolumny A, za pomocą funkcjizłącz.teksty(tekst1;tekst2;itd);
, powstaje nam rozwiązanie:Teraz napisaną formułę należy przeciągnąć do końca tabeli, a automatycznie dla każdego pracownika powstanie unikalna nazwa użytkownika.