Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Piszemy pierwszy program w Pascalu

Po zapoznaniu się z obsługą kompilatora Free Pascal, pora napisać pierwszy program. Aplikacja, którą stworzymy będzie miała za zadanie wyświetlać napis ”Witaj Świecie!” do momentu kliknięcia jakiegokolwiek przycisku. Oto kod:

program mojPierwszyProgram;

uses crt; {deklarujemy użycie modułu CRT}

begin {początek programu}
    writeln(‘Witaj Świecie!’);  {wyświetlamy napis}
    repeat until KeyPressed; {oczekujemy na wciśnięcie przycisku}
end. {koniec programu}

Powyższy kod wpisujemy w głównym oknie Free Pascala (na niebieskim tle). Jeżeli wyświetla się czarne tło – ekran główny, to z menu File wybieramy opcję New .

Aby uruchomić aplikację, możemy skorzystać z klawiaturowego skrótu: Ctrl + F9 – odpowiada on opcji: Run => Run. Czyli kompilacji kodu i uruchomienia.

Po włączeniu programu pojawi nam się okno z czarnym tłem i białym napisem „Witaj Świecie!”. Jeżeli tak się nie stanie oznacza, to że popełniłeś błąd przy wpisywaniu treści kodu.

Pisząc program w języku Pascal, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Słowo kluczowe – Program, zawsze występuje ono na samym początku, a zaraz za nim podajemy nazwę programu (bez polskich liter, oraz znaków spacji),
  • Instrukcję BEGIN oraz END – pierwsza informuje komputer że rozpoczyna się kod programu, a druga, że zakończył się kod programu. Instrukcja END, może również występować ze średnikiem (End;) i wtedy oznacza, że zakończyła się dana procedura lub jakaś funkcja, albo inny blok kodu,
  • Każdą funkcję należy kończyć znakiem średnika (;), jeżeli go nie będzie, kompilator zwróci błąd – jest on obowiązkowy po instrukcjach przypisania, warunkowych, procedurach, funkcjach i oznacza ich koniec.

W naszej pierwszej aplikacji użyliśmy jeszcze funkcji writeln(‘tekst tekst’); która odpowiedzialna jest za wyświetlanie tekstu, który widnieje w nawiasach oraz przenosi kursor do linijki niżej (instrukcja write działa tak samo jak writeln, ale nie przenosi kursora do linijki niżej).

Pamiętaj, że w słowach kluczowych nie wolno używać spacji, oraz polskich liter.

Znaki „{” i „}” odpowiadają za rozpoczęcie komentarza („{”) i zakończenie („}”). Komentarze pomijane są przy kompilacji kodu i ułatwiają jego późniejszą analizę.

Przy pisaniu kodu, pamiętaj o wcięciach oraz komentarzach. Te dwa elementy są bardzo ważne.

Zadania

  1. Popełnij w programie kilka błędów, żeby zobaczyć co się stanie. Możesz na przykład skasować średnik.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest