Zmienia się prawo telekomunikacyjne. Co musisz wiedzieć?
Już od jutra zacznie obowiązywać nowa ustawa dotycząca świadczenia usług telekomunikacyjnych. Zmieni się bardzo dużo ale na korzyść konsumenta. Przeglądnijmy zatem nowe zapisy.
Po pierwsze operatorzy mają teraz obowiązek informowania konsumenta o wyczerpaniu wykupionego pakietu transmisji danych. Każda osoba korzystająca z Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego będzie więc informowana za pomocą wiadomości SMS o wyczerpaniu wykupionego pakietu. Co prawda większość operatorów już od dawna stosuje tego typu praktyki ale od 22 czerwca będzie to nakazane przez prawo. Wątpliwości wielu internautów budzi tutaj jednak zapis dotyczący tego iż stosowny komunikat ma zostać wysłany dopiero w momencie przekroczenia limitu transferu danych. Biorąc pod uwagę obecną prędkość Internetu LTE może się okazać, że przed odebraniem stosownej wiadomości SMS dana osoba przy obecnych cenach 19 gr. za 100 KB może dopłacić aż 19 zł! Zapis ten w mojej ocenie powinien zostać jeszcze dopracowany tak aby operatorzy wiadomość tą musieli wysyłać np. przy 50/30/10/5 MB pozostałych do wykorzystania.
Dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych świadczący usługę dostępu do sieci Internet w ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej jest obowiązany do oferowania pakietów transmisji danych oraz do natychmiastowego nieodpłatnego informowania abonenta o przekroczeniu przez abonenta limitu transmisji danych w ramach wybranego przez abonenta pakietu.
Efektem wprowadzenia niniejszej ustawy było również pojawienie się komunikatów na stronach internetowych dotyczących ciasteczek cookies. Ten punk w mojej ocenie przyniusł więcej szkody niż pożytku, ale przynajmniej niektóre osoby dowiedziały się o tzw. ciasteczkach stosowanych przez programistów.
Rozporządzenie to wprowadziło również pewne zmiany w treści umów podpisywanych przez konsumentów z operatorami telekomunikacyjnymi. Teraz mają one być pisane tak aby były zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego.Dodatkowo mają one być krótsze, a dane na temat naszych połączeń będą dwukrotnie krucej przechowywane na serwerach firm telekomunikacyjnych.
Źródło: Mac.