Staż w Comarchu 2018: Jak wygląda praca z projektami? #2
Co jest najciekawsze w pracy programisty? Oczywiście tematyka projektów. Nie ma nic gorszego dla młodego developera jak mało wymagająca, nudna aplikacja, którą trzeba non stop poprawiać, a dodatkowo jedynymi ficzerami, jakie są do zrobienia to zapisywanie i odczytywanie danych z bazy. Wiem coś o tym, bo kiedyś właśnie pracowałem w takim projekcie i szczerze mówiąc, nie polecam nikomu, zero rozwoju, zero wyzwań… nawet nie chce się wychodzić do biura. Co innego jednak kiedy nasza praca wymaga ciągłego dokształcania, rozwiązywania przeróżnych problemów i codziennie stawiane są przed nami inne wyzwania. Dzisiaj więc pochyliłem się nad tematyką i charakterem projektów z jakimi mają styczność stażyści Comarch. Zapraszam do lektury.
Jak to wszystko wygląda w praktyce?
O organizację pracy podczas programu stażowego zapytałem jednego z pracowników Comarch – Pana Igora Kulewskiego, który pełni funkcję opiekuna zespołu stażystów pracujących w dziale produkcyjnym. Pierwszą kwestią, jaką chciałem poznać był charakter projektów, z jakimi będą mieli okazję zmierzyć się młodzi adepci informatyki:
Stażyści, będący pod moją opieką, mają okazję zasilić szeregi działu produkcyjnego, gdzie zostają członkami teamu wdrożeniowego lub zespołu R&D. Dział produkcyjny jest częścią departamentu odpowiedzialnego za wymianę danych i zarządzanie dokumentami oraz wsparciem sprzedaży w dywizji, która dostarcza systemy informatyczne dla dużych przedsiębiorstw.
Produktami, nad którymi pracujemy na co dzień, są głównie aplikacje webowego do szeroko pojętego wsparcia sprzedaży. Stażyści mają okazję rozszerzyć istniejący produkt o nowe rozwiązania. W większości przypadków zadaniem stażowym jest stworzenie od podstaw całego modułu. Po skończeniu praca stażystów jest wdrażana do istniejącego i stale utrzymywanego produktu.
Ważną kwestią z punktu widzenia niedoświadczonego developera jest również wsparcie, jakie można otrzymać od starszych programistów, którzy są w stanie udzielić rady lub po prostu pomóc w wykonaniu danego zadania. Jak to wygląda w dziale produkcyjnym?
Stażyści są pod stałą opieką doświadczonych developerów. Podział w zespołach jest różny, jednak z reguły na jednego stażystę przypada dwóch senior developerów oraz dwóch regular developerów. Osoby wyznaczone do pomocy stażystom są dostępne przez cały okres trwania stażu. Stażyści oczywiście mogą zaczerpnąć rady od wszystkich programistów w dziale, praktycznie przy każdej możliwej okazji. Ilość stażystów włączonych do działów jest różna i zależna od wielkości projektu, jednak zwykle są to 2 lub 3 osoby.
Nie mogło również zbraknąć pytania o stack technologiczny…
Głównym produktem jest aplikacja webowa oparta o rozwiązania .NET MVC. Po stronie back-end’u dominuje C# oraz T-SQL, natomiast po stronie front-end’u AngularJS, TypeScript, HTML/LESS. Uczestnicy stażu mogą rozwijać się w trzech kierunkach: back-end developera, front-end developera oraz fullstack developera. Większość stażystów nie ma doświadczenia w dużych projektach komercyjnych. Rozumiemy to, dlatego podczas stażu, każdy stażysta w dowolnej chwili może zmienić swoje ukierunkowanie.
Interesujący jest również sposób organizacji pracy i zarządzania zespołem, jak to wygląda w tak dużej firmie?
Zarządzanie zespołem developerskim odbywa się w oparciu o techniki Agilowe, głównie SCRUM. Stażyści są członkami zespołu developerskiego, dlatego też biorą udział we wszystkich ceremoniach SCRUM’owych. Dzięki codziennym stand-up’om stażyści szybciej poznają zespół oraz wdrażają się w projekt. Biorą też udział w demach, gdzie pod koniec sprintów pokazują wyniki swojej pracy. Mają również realny wkład w wyceny zadań, przez co szybciej pozyskują umiejętności potrzebne do przybliżonego szacowania pracochłonności zadań.
Jak widać dzieje się naprawdę sporo, a to tylko schemat pracy przedstawiony na przykładzie konkretnego zespołu w konkretnym dziale. W Comarchu pracuje kilka tysięcy inżynierów, którzy zajmują się różnymi projektami realizowanymi dla wielu klientów z całego świata. Nie mniej powyższe odpowiedzi powinny dać Wam informacje odnośnie tego, czego można się spodziewać oraz nauczyć się aplikując do udziału w programie stażowym.
Jak pracownicy Comarch oceniają pracę ze stażystami?
Nie byłbym sobą, gdybym nie zapytał również o to, jak z punktu widzenia doświadczonego developera wygląda praca ze stażystami? Czy rzeczywiście są oni przysłowiową „kulą u nogi”?
Osobiście trafiłem na świetnych stażystów zarówno w roku 2016, jak i 2017. Praca z takim zespołem stażowym była czystą przyjemnością. Powierzone im zadania były zawsze wykonywane na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w projekt oraz w zdumiewającym tempie poszerzali wachlarz swoich umiejętności. Nie mieli żadnych problemów w zrozumieniu celów biznesowych. Technologie, jakich użyto w projekcie, również nie stanowiły dla nich przeszkód.
Przypominam również, że na staż możecie aplikować do 26 kwietnia 2018, do godz. 16:00 pod adresem: kariera.comarch.pl/staze/staz-it.
Artykuł ten powstał przy współpracy z firmą Comarch SA. Jest on drugim z dziesięciu wpisów jakie ukażą się na blogu w ramach serii „Staż w Comarchu 2018”. Kolejny artykuł będzie miał swoją premierę za tydzień we wtorek 17.04.18.