Jak pracuje się nad produktami finansowymi w Comarch? #8
Jak pewnie większość z Was zauważyła, w ostatnim czasie sporo dziennikarzy zaczęło zajmować się tematyką branży fintech. W związku z tym, wiele redakcji na co dzień zupełnie niezwiązanych z sektorem nowych technologii nagle zainteresowało się tym tematem, publikując wiele różnych artykułów, czasami niekoniecznie zgodnych ze stanem faktycznym. O pracy programistów, narosło już zresztą sporo mitów, które świadomie lub nie, są powielane przez dziennikarzy. Nie ma zresztą czemu się dziwić, bowiem ludzi coraz bardziej interesują nowe technologie. Zapewne zapotrzebowanie na teksty opisujące branżę fintech będzie dalej rosło, a co za tym idzie, do ich przygotowania będą kierowane osoby jeszcze mniej kompetentne.
Wspólnie z Comarch postanowiłem pokazać „od kuchni”, jak pracuje sektor FBU – Finanse Bankowość Ubezpieczenia, krakowskiej firmy IT. Podczas przygotowywania tego artykułu skupiłem się głównie na tematach programistycznych i około programistycznych poruszanych z punktu widzenia młodego developera. Zapraszam do lektury…
Czym w ogóle zajmuje się dział Comarch tworzący oprogramowanie dla branży finansowej?
Jak to bywa, w każdej dużej firmie poszczególne zespoły mają określone zadania i pracują nad konkretnym „ficzerem” bądź też całym produktem. Nie inaczej jest w Comarch, gdzie wszystkie rozwiązania związane z usługami finansowymi opracowywane są przez programistów pracujących w specjalnie do tego powstałym sektorze zajmującym się tą właśnie tematyką. Dostarcza on różnego rodzaju rozwiązania IT dla banków, agencji ubezpieczeniowych, domów maklerskich itp. Jak wygląda taka praca?
W skrócie to na opracowaniu, wdrożeniu i utrzymaniu konkretnego rozwiązania zarówno od strony administracyjnej, jak i klienckiej. Jest to w sumie kilka różnych aplikacji. Praca w zespołach programistycznych zorganizowana jest według konkretnych reguł opartych o metodykę Agile, oraz Scrum. Podczas tworzenia nowych funkcjonalności niezwykle ważna jest komunikacja, dlatego codziennie deweloperzy spotykają się na tzw. daily meetingi, czyli krótkie „meetingi”, na których każdy członek zespołu zabiera głos na temat postępów w swojej pracy. Jeżeli chodzi o wykorzystywane technologie to filozofią Comarch jest, aby iść z duchem czasu. Przykładowo, po pojawieniu się nowej wersji frameworka Angular aplikacje zostały do niego bardzo szybko przystosowane. Osobiście pracuję w tej technologii. Przychodząc do mojego aktualnego działu po stażu od początku miałem już przyjemność pracować w nowej technologii, co uważam za duży plus. – mówi Filip Gurgul, frontend developer w Comarch.
Choć tworzenie oprogramowanie dla sektora finansowego nie jest proste i wymagające dużej liczby testów, to i tak stażyści dołączający do zespołów programistów są mile widziani…
Staż w Comarchu to szansa na zrobienie dużego kroku w przód, oczywiście w kontekście rozwoju. Naturalnie, wiąże się to z pewnymi, czekającymi na kandydatów wyzwaniami. Staże zorganizowane są w ten sposób, aby jego uczestnicy mogli poznać tajniki pracy przy dużym projekcie. Czasami są to projekty typowo stażowe a czasami projekty dla prawdziwych klientów, które nierzadko, zostają wdrażane na produkcję. Stażyści są jednak przez cały czas objęci techniczną opieką swoich opiekunów stażowych. Uczestnicy stażu uczą się pracy zespołowej oraz nowych technologii. Czasami są to technologie, z którymi nie miało się wcześniej do czynienia. Jest to pewne wyzwanie, ale także szansa na odkrycie nowej ścieżki rozwoju, przy której będzie się chciało pozostać.
Jak wspomniałem wcześniej, frontend w naszych projektach realizowany jest głównie z wykorzystaniem Angulara. Framework ten posiada kilka cech, dzięki którym praca nad projektem staje się szybsza i przyjemniejsza w porównaniu do innych, starszych rozwiązań takich jak na przykład jQuery. W pracy nad dużymi projektami bardzo ważna jest organizacja i czytelność rozrastającego się w bardzo szybkim tempie kodu. Organizacja ta w Angularze jest osiągnięta dzięki podziałowi projektu na moduły. W naszych aplikacjach każda podstrona to osobny moduł. Każdy moduł składa się z kolei z wielu komponentów, w których realizuje się poszczególne niepodzielne funkcjonalności. Komponent taki może odpowiadać na przykład za wyświetlenie na stronie tabeli lub formularza. Dzięki temu, podczas pracy nad danym taskiem, unikamy konfliktów z innymi członkami zespołu, ponieważ dany plik definiujący komponent modyfikowany jest tylko przez jedną osobę. O Angularze można by napisać jeszcze bardzo dużo np. o wstrzykiwaniu zależności czy wiązaniu danych jednak każda z tych cech mogłaby stanowić temat na osobny artykuł. Zainteresowanym mogę polecić tutorial dostępny na oficjalnej stronie Angulara, od którego sam zaczynałem. Jest napisany bardzo przyjaznym i prostym językiem i daje naprawdę solidne podstawy. – Filip Gurgul, frontend developer w Comarch.
Dyrektywa PSD II – idealne źródło rozwoju młodych programistów.
W ostatnich czasach coraz bardziej popularne stają się usługi typu Third Party Providers (TPP). Do usług tego typu możemy zaliczyć np. pośredników płatności internetowych lub serwisy pozwalające na zarządzanie naszymi finansami. Usługi takie wymagają dostępu do pewnych danych pochodzących z naszych kont bankowych. Naturalnym problemem więc staje się kwestia bezpieczeństwa związana z nimi. Problem ten, bardzo słusznie zauważyły odpowiednie służby Komisji Unii Europejskiej, dlatego Parlament Europejski uchwalił niedawno nową dyrektywę regulującą rynek płatności – PSD II. Spośród wielu zmian, jakie wprowadza, najistotniejszą z punktu widzenia firm takich jak Comarch jest umożliwienie serwisom TTP (nazywanych też fintechami) świadczenia usług w oparciu o dostęp do rachunków bankowych swoich klientów. Wiąże się to z potrzebą implementacji nowych rozwiązań związanych z bezpieczeństwem danych w aplikacjach. Bezsprzeczna jest jednak wygoda korzystania z takich serwisów.
Nie ulega więc wątpliwości, że przed sektorem IT zajmującym się wytwarzaniem oprogramowania dla branży finansowej jest jeszcze sporo ciekawych wyzwań i jeszcze więcej pracy. Jest to więc idealny moment dla wszystkich, którzy chcieliby rozwijać swoją karierę w tej konkretnej dziedzinie. Jak zacząć? Wystarczy zajrzeć na stronę kariera.comarch.pl, gdzie znajdują się wszelkie dostępne oferty pracy lub też przeglądnąć informację o najbliższym wakacyjnym programie stażowym: kariera.comarch.pl/staze/staz-it. Myślę, że jest to ciekawa perspektywa na pokierowanie swojej kariery właśnie w tym kierunku.
Artykuł ten powstał przy współpracy z firmą Comarch. Jest on ósmym z dziesięciu wpisów, jakie ukażą się na blogu w ramach serii „Staż w Comarchu 2018”. Kolejny artykuł zostanie opublikowany za tydzień we wtorek 05.06.18. Już teraz zapraszam do lektury.