Podsumowanie roku 2018!
Czas leci nie ubłaganie i tak oto minął kolejny już czwarty rok odkąd zdecydowałem się na uruchomienie bloga pod domeną StrefaKodera.pl. Mijające dwanaście miesięcy było dla mnie dość dużym krokiem na przód ale też czasem refleksji i przemyśleń. Udało mi się kolejny rok z rzędu zwiększyć liczbę czytelników (przynajmniej według danych z Google Analytics), ale przede wszystkim przygotowałem dla Was całkiem sporo interesujących materiałów. Wiele z nich nie powstało by gdyby nie wsparcie różnych firm z branży IT, za co serdecznie dziękuję.
To właśnie w mijającym roku udało mi się przekroczyć barierę 30 000 UU w skali miesiąca. Tak dla ścisłości zdarzyło się to trzy krotnie – po raz pierwszy w marcu potem w październiku oraz listopadzie. Końcówka była więc niesamowita, notowałem rekordowe wyniki „czytelności” w skali jednego dnia – nawet 1 642 UU. Co ciekawe w całym 2018 roku zanotowałem ponad 270 000 UU. Takie rezultaty dają naprawdę sporo energii do pracy, a ciekawych pomysłów mam całkiem sporo.
Przez ostatni rok opublikowałem 39 artykułów, wychodzi więc średnio 3,25 wpisów na miesiąc czyli niewiele brakło aby średnio co tydzień pojawiał się nowy materiał. Wy natomiast napisaliście 76 komentarzy, statystycznie 1,94 komentarza pod każdym nowym artykułem. Liczba „fanów” w serwisie społecznościowym Facebook wzrosła z 900 na 1292 obserwujących przy 1241 „polubieniach”. Dwa dni temu uruchomiłem również newsletter (możesz się do niego zapisać poprzez formularz znajdujący się na końcu artykułu, w okienku pop-up, które wyświetla się po wejściu na bloga lub poprzez widget po Twojej prawej stronie), dołączyły już do niego pierwsze osoby. Za okazanie tak dużego zaufania serdecznie dziękuję.
Najpopularniejsze wpisy?
Interesujące są też dane odnośnie najczęściej czytanych w mijającym okresie artykułów. Podium wygląda następująco:
Miejsce 1: Co może być przyczyną problemów z uwierzytelnieniem Wi-Fi?
Miejsce 2: Tworzenie, usuwanie i modyfikacja tabel w SQL
Miejsce 3: Podstawowy szkielet strony internetowej oparty o HTML 5 – dodajemy treść
Dalej klasyfikacja prezentuje się tak:
- Pierwsza aplikacja w Android Studio,
- Obsługa plików w C++ – odczyt danych,
- Tworzenie wykresu regresji liniowej,
- Przeszukiwanie danych za pomocą operatora LIKE oraz ich sortowanie w SQL,
- Wczytywanie i wypisywanie danych w C++ za pomocą Scanf i Printf – szybsza alternatywa dla cout oraz cin,
- Instrukcja CASE w zapytaniach SELECT języka SQL.
Jak widać czołówkę zdominowały wpisy stricte techniczne, które swoją premierę miały już jakiś czas temu. Takie też było moje założenie kiedy tworzyłem tego bloga, chciałem aby znajdowały się na jego łamach materiały ponadczasowe takie, które będą dla Was przydatne nie tylko przez dwie godziny od publikacji ale również w kolejnych latach. Co prawda w branży IT sporo rzeczy z biegiem czasu się dezaktualizuje to jednak pewne mechanizmy i założenia pozostają cały czas aktualne.
Jakie plany na kolejny rok?
Najbliższe miesiące będą, a przynajmniej taką mam nadzieję, czasem pewnych zmian związanych z moim podejściem do blogowania. Parę tygodni temu naszła mnie taka refleksja, że co prawda już od kilku lat prowadzę swoją stronę internetową to tak naprawdę nigdy nie przeczytałem żadnych materiałów o tym jak to w zasadzie robić. Cała moja wiedza odnośnie blogowania to wiedza zdobyta przez doświadczenie, własne próby i wyciąganie wniosków po błędach. Postanowiłem, że coś muszę z tym zrobić. Chciałbym dostarczać Wam drodzy czytelnicy jeszcze lepszych jakościowo treści, przede wszystkim interesujących i pociągających. Mam nadzieję i głęboko wierzę w to, że to się uda. Efekty mojej pracy będziecie zresztą mieli okazję obserwować w nadchodzących artykułach.
Stay tuned!
PS: Pierwsze efekty na blogu są już widoczne, nie przypadkowo postanowiłem uruchomić nowy kanał kouminikacyjny z Wami czyli tak zwany newsletter. Do zapisów gorąco zachęcam ;-)
Życzę nowych osiągnięć w 2019 roku!