Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Light: „Podejmowałem decyzje w JP Morgan w ciągu 15 minut”

W zeszłym miesiącu w gmachu Opery Krakowskiej miała miejsce poświęcona tematyce biznesowej konferencja Light. Do Krakowa przyjechało wiele znanych osobistości w świecie biznesu oraz nauki. Swoje prelekcje wygłosili między innymi Cha-Jung Tsay, Czesław Lang, Chris Lowney, Jada Smith czy też Amy Steinmann. Chodź tematyka ta co prawda nie jest bezpośrednio powiązana z „programowaniem” to jednak jest to naturalny etap w karierze każdego programisty, który po latach spędzonych na pisaniu kodu obejmuje stanowiska „liderskie”, a zakres jego obowiązków zdecydowanie się zmienia. Warto więc poświęcić temu zagadnieniu trochę czasu.

Jednym z pierwszych wystąpień jakich można było posłuchać była prezentacja autorstwa CHIA-JUNG TSAY (UK) – badaczki, a zarazem zawodowej pianistki. Pokazała ona badania w jaki sposób ludzie są w stanie tylko za pomocą wzroku ocenić która orkiestra lub też który pianista wygra konkurs muzyczny. Publiczność podejmowała swój werdykt widząc tylko obraz, a nie słuchając muzyki. Co ciekawe w większości przypadków ich ocena zgadzała się z decyzją profesjonalnego jury, które to oceniało w głównej mierze walory muzyczne danych twórców. Podobne badania zostały przeprowadzone również na podstawie samego dźwięku jednak tutaj decyzje publiczności nie były, aż tak zbieżne jak w poprzednim przypadku. Przekładając tą analogię na biznesowe aspekty możemy wysnuć wniosek, że taką samą zależność mamy przy ocenianiu zespołu oraz jego lidera. „Publiczność” skupia swój wzrok na managerze i po jego zachowaniu decyduje o tym czy dana „firma” osiągnie zakładane cele czy też nie.

Kolejną ciekawą prezentację wygłosił CHRIS LOWNEY (USA) – jest on autorem książki poświęconej heroicznemu przywództwie/życiu. W swojej karierze zawodowej zarządzał też wieloma organizacjami charytatywnymi. Podczas „Lighta” mówił o tym, że wdzięczność jest najważniejsza i że to najlepiej motywuje pracowników do lepszego działania. Chris pracował przez 17 lat w Japońskim oraz Singapurskim oddziale JP Morgan. Na jego liście nie mogło zabraknąć również New York City ale jak sam zresztą mówi, nie zagrzał tam długo miejsca gdyż to „nieszczęśliwe miasto”. Podczas swojej kariery zawodowej w JP Morgan wszystkie swoje decyzje podejmował w ciągu 15 minut – gdyż tego wymagała kultura pracy w tej organizacji. Pod koniec swojej prezentacji wspomniał o papieżu, który również jest przywódcą, a jak widać na przykładzie papieża Franciszka pomimo pełnienia tak wysokiej funkcji jest nawet w stanie osobiście zrobić pranie biednym ludziom. Wdzięczność to prawdziwa moc, która w kontekście zarządzania najlepiej potrafi podbudowywać pracowników. Jest to droga do szczęścia.

Fot: Organizatorzy Light.

Oczywiście podczas całego eventu nie zabrakło również technologicznych tematów. Zadbała o nie JADA SMITH (USA) z firmy Aptiv. Mówiła ona o autonomicznych samochodach oraz przedstawiła ciekawy sposób oceny dobrze wykonanej pracy. Jeśli „kierowcy” tracą zainteresowanie jazdą, wyciągają telefony, robią coś innego to znaczy, że firma wykonała dobrą robotę.

AMY STEINMANN (USA) – pracownik konsulatu USA poruszyła natomiast temat zasłużonego dla Polski prezydenta USA, Herberta Hoovera. Prezydent Hoover zajmował się dożywaniem dzieci i brał udział w wielu akcjach charytatywnych.

Tegoroczna konferencja Light odbyła się w Krakowie już po raz piąty. W tym roku została ona objęta patronatem medialnym przez mojego bloga, a jeden z czytelników miał okazję posłuchać wszystkich niesamowitych wystąpień na żywo. 

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest