Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Pamiętaj o dobrej postawie podczas programowania!

Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Praca zdalna czy stacjonarna? Tam, gdzie dwóch programistów, tam trzy opinie na ten temat. Jedni nie wyobrażają sobie pracować ciągle z domu, a dla drugich to „must have” przy wyborze pracodawcy. Ja osobiście mam na ten temat poglądy nieco bardziej „wycentrowane”. Raz na jakiś czas lubię popracować zdalnie, ale też za bardzo nie chcę z tym przesadzać. W biurze pracuje mi się zdecydowanie lepiej, wygodniej no i jak wiadomo mamy mniej „rozpraszaczy”. Nie oznacza to jednak, że praca z domu jest zła. Dla niektórych osób będzie wręcz idealnym rozwiązaniem. Zanim jednak na nią się zdecydujesz, warto dla własnego komfortu i zdrowia zadbać o odpowiednie biurko oraz krzesło. Nie ma chyba nic gorszego od siedzenia na krzywym, twardym taborecie, wpatrując się coraz bardziej przygarbionym w monitor komputera.

Sam przez długi czas nie przywiązywałem do tego wyposażenia domu zbyt dużej wagi. Zwykły prosty stół oraz krzesło z Ikea wystarczało mi przez lata. W końcu pomyślałem sobie, że może nadszedł czas, by coś z tym w końcu zrobić. Tyle się mówi o zdrowym trybie życia, więc może nadszedł czas na małą rewolucję?

Do zmiany są dwie rzeczy, pierwsza to biurko – tutaj skłaniam się w stronę jednej funkcjonalności, czyli elektrycznie regulowanej wysokości, a druga to oczywiście krzesło. Praca w pozycji „stojącej” jest generalnie bardzo zdrowa i również ma pozytywne skutki, jeśli chodzi o produktywność. Ale ile można stać? Czasami trzeba usiąść i tutaj dobrze byłoby, aby fotel, z którego korzystam, był wygodny oraz dbał o moją postawę i ergonomię pracy. Pracując stacjonarnie z biura, już od dawna korzystam z tak zwanych foteli ergonomicznych z odpowiednio wyprofilowanym oparciem oraz zagłówkiem. Ich zadaniem jest właśnie dbanie o postawę. Różnica między zwykłym drewnianym krzesłem z popularnego sklepu meblowego jest naprawdę spora. Większego szoku można jednak doznać, kiedy pójdzie się jeszcze o krok dalej i posiedzi na „fotelu gamingowym” – nie wiem, czy to jest poprawna nazwa, ale chodzi mi tutaj o takie „wypasione” krzesła przeznaczone głównie dla graczy. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z nich w innych celach niż rozrywka. Miałem jakiś czas temu okazję przetestować taki „sprzęt” no i muszę przyznać, że w wielkich bólach przesiadałem się do mojego starego zwykłego zestawu biurowego. Różnica robi wrażenie.

Kierując się zakupem takiego fotela, warto zwrócić uwagę na odpowiednio wyprofilowane oparcie oraz, co mi się najbardziej spodobało, na odpowiednią konstrukcję, tzn. czy produkt ma poduszkę przeznaczoną do wsparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Taka funkcjonalność jest niezbędna, aczkolwiek nie wszyscy lubią z tego rozwiązania korzystać. Ja w tych sprawach ekspertem nie jestem, więc gdyby któryś z czytelników miał większą wiedzę na ten temat, to zapraszam do polemiki w sekcji komentarzy.

Fotele „gamingowe”, czyli te najbardziej „wypasione” wbrew pozorom nie są również bardzo drogie. W sklepie specjalizującym się w sprzedaży tego typu produktów – Centrumkrzesel.pl możemy znaleźć modele w okolicach pięciuset złotych, a najtańsze z nich to wydatek rzędu trzystu pięćdziesięciu złotówek. Oczywiście, dokonując takiego zakupu, odradzam sugerowanie się wyłącznie ceną. Wiadomo, ona jest ważna, ale fotel to rzecz, którą wykorzystuje się przez lata, warto więc czasami dołożyć trochę więcej w zamian za lepszy produkt.

Fotel „gamingowy”. Fot. CentrumKrzesel.pl

Przy okazji, jeśli już jesteśmy w temacie ergonomii pracy, to do odpowiedniego fotela i biurka polecam wam również skorzystanie ze statywu, do którego można przymocować monitor i ustawić go sobie na optymalnej wysokości. Sam korzystam od lat z tego rozwiązania i jestem naprawdę zadowolony. Kilka moich przemyśleń na ten temat znajdziesz w moim artykule o komforcie pracy, który ukazał się na blogu w 2017 roku, ale nadal pozostaje aktualny.

Jak widzicie, dzisiaj zaproponowałem wam parę rozwiązań. Myślę, że są bardzo interesujące. W końcu programowanie to praca, która nie wymaga zbyt dużego wysiłku fizycznego, a to powoduje wiele różnych problemów zdrowotnych. O odpowiednią postawę trzeba dbać cały czas, zwłaszcza podczas pracy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Anonim pisze:

    W obecnych czasach komputer stał się narzędziem do nauki już na etapie wczesnoszkolnym. W związku z tym ustawienie jego elementów w obszarze biurka, ma istotny wpływ na przybieraną przez nas postawę ciała podczas siedzenia.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest