„C++ 11, nadchodzi rewolucja” – recenzja magazynu „Programista” 9/2015
Głównym tematem listopadowego wydania miesięcznika „Programista” jest zapowiadana już od dawien dawna nowa wersja języka C++ oznaczona numerkiem 17. Technologia ta w ostatnim czasie niewątpliwie przeżywa swój renesans i jak widać społeczność zakasała rękawy i ostro wzięła się do pracy, czego efekty możemy dzisiaj oglądać. Oczywiście to nie jedyny temat jaki został poruszony w tym miesiącu przez redakcję, w czasopiśmie możemy poczytać również na temat ECMAScript 6, przetwarzania równoległego i rozproszonego czy też dowiedzieć się na czym polega audyt bezpieczeństwa aplikacji webowych. Jak to zwykle bywa, rozrzut tematyczny jest naprawdę spory, co moim zdaniem jest małą wadą. Zdecydowanie wolałbym kupować tylko wybrane numery ale w całości poświęcone konkretnej tematyce, która mnie interesuje. Powróćmy jednak do tego, co znajdziemy w aktualnym numerze…
„C++ 17 – Nadchodzi rewolucja”
Główny artykuł na temat najnowszej wersji C++ jak to zwykle bywa jest naprawdę fajnie napisany. Autor na jego łamach omówił kilka ciekawych modyfikacji składni oraz nowe funkcje jakie czekają na developerów. Oprócz tego znalazło się też kilka praktycznych przykładów wykorzystujących debiutujące nowinki techniczne, jak choćby wyrażenie yield
czy algorytm sortowania zaimplementowany w bibliotece ranges
. Oczywiście nie obyło się również bez opisania ulepszonych w najnowszej wersji mechanizmów umożliwiających współbieżne wykonywanie poszczególnych zadań, obsługi plików czy też strumieni sieciowych. W skrócie, warto zapoznać się z tym materiałem. Na pewno nie znajdziemy podobnego opracowania w sieci.
„ECMAScript 6 – standard przyszłości”
Czy ECMAScript to standard przyszłości? Biorąc pod uwagę iż z biegiem czasu do internetu podłączamy coraz więcej urządzeń (pralki, lodówki czy też samochody) na pewno na rynku pojawi się zapotrzebowanie na uniwersalną technologię, która pozwoli programistą sprawnie wszystko zaprogramować. Według Grzegorza Dąbrowskiego, autora artykułu na temat ECMAScript w najnowszym numerze „Programisty”: „(…) ECMAScript 6 i jego następne wersje będą dosłownie otaczać każdego z nas (…)” Czy tak będzie? Szczerze powiedziawszy, po lekturze dość sporego artykułu na ten temat mam co do tego pewne wątpliwości, ale jedno jest pewne – na pewno warto zapoznać się z możliwościami tej technologi. Jak już wspomniałem materiał na ten temat jest trochę długi i miejscami „nudny” ale mam nadzieję, że wszyscy dotrwacie do końca…
„Proces grupowy w Zespole Developerskim z perspektywy Scrum Mastera i Product Ownera”
Niewątpliwie dobra organizacja czasu to klucz do sukcesu. W pracy z zespołem programistów ma to szczególne znaczenie, żeby nie powiedzieć najważniejsze. Tak naprawdę to właśnie od dobrego podziału obowiązków zależy to czy projekt się powiedzie czy też nie. Warto choćby nawet dla samego tego zapoznać się z artykułem na temat procesów grupowych w zespołach developerskich omówionych z perspektywy scrum mastera oraz product ownera. Wpis ten jest naprawdę dobrze napisany z mnóstwem praktycznych przykładów. Mogę polecić jego lekturę.
„Czym jest audyt bezpieczeństwa aplikacji webowych?”
Sam tytuł tego artykułu pewnie zachęcił 99% z was do dalszej lektury. Niewątpliwie temat bezpieczeństwa systemów informatycznych jest jednym z najciekawszych zagadnień z punktu widzenia programisty. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się w jaki sposób w praktyce przeprowadza się audyty bezpieczeństwa to zachęcam do dogłębnej lektury tego artykułu, na pewno nie pożałujecie…
Podsumowanie
Powyżej opisałem kilka moim zdaniem najciekawszych artykułów zamieszczonych w magazynie „Programista” 9/2015. Zaznaczam, że jest to tylko niewielki ułamek tego co możecie znaleźć w czasopiśmie i polecam zapoznać się z całym spisem treści jaki znajdziecie na stronie www.programistamag.pl. Czasopismo, możecie oczywiście znaleźć w kioskach bądź zakupić w internecie na stronie wydawnictwa. Jeśli macie jakieś pytania co do innych artykułów itd. to śmiało piszcie w komentarzach, na pewno udzielę odpowiedzi, a tymczasem miłej lektury!