Koparki kryptowalut – wszystko, co musisz wiedzieć
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sferis.pl
Wirtualna waluta zdobywa coraz większe zaufanie inwestorów, jest w cenie, a jej wydobywaniem może zająć się każdy. Kupowanie kryptowaluty jest przez niektórych traktowane jako sposób na inwestycję kapitału. Natomiast jej wydobywanie to patent na spory zarobek. Wyjaśniamy, czym są koparki kryptowalut i na jakiej zasadzie działają!
Czym jest kryptowaluta?
Stwierdzenie, że kryptowaluta to wirtualna waluta lub elektroniczne pieniądze to spore uproszczenie. Jest to tak naprawdę specyficzny, rozproszony system księgowy oparty na kryptografii.
Ten, kto kupuje kryptowalutę, przechowuje ją w specjalnym, wirtualnym portfelu. Może on nią handlować – poczekać, aż jej wartość wzrośnie i dopiero wtedy ją sprzedać. Istnieje wiele wirtualnych walut, z których najpopularniejsze to Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH). Oprócz tego można kupować i wydobywać:
- Tether (USDT)
- Binance Coin (BNB)
- Cardano (ADA)
- Polkadot (DOT)
- Ripple (XRP)
- Uniswap (UNI)
- Chainlink (LINK)
- Litecoin (LTC).
Bitcoin to też środek płatniczy, którym można płacić w kilkunastu tysiącach firm na świecie. W Polsce taką możliwość daje kilkuset przedsiębiorców. Mimo tego kryptowaluty nie są pod kontrolą ani banków centralnych, ani innych państwowych organów nadzorczych.
Czym jest koparka kryptowalut?
Jeszcze w nieodległej przeszłości, aby wydobywać kryptowalutę, wystarczył zwykły komputer i specjalne oprogramowanie. Nieco później, by kopanie rzeczywiście miało sens, ulepszano i modernizowano domowe sprzęty.
Dziś wydobywanie kryptowaluty jest opłacalne tylko przy pomocy specjalnych koparek. Urządzenia te są tworzone wyłącznie z myślą o „wirtualnym górnictwie” – taki sprzęt znajdziesz m.in. na sferis.pl.
Koparka kryptowalut to urządzenie o ogromnej mocy obliczeniowej. Obecnie do wydobywania wirtualnej waluty wykorzystuje się przede wszystkim dwa rodzaje urządzeń:
- GPU – są to urządzenia, które swoje działanie opierają na kartach graficznych. Na kartach tych znajdują się procesory, które są wykorzystywane do wykonywania skomplikowanych obliczeń
- ASIC – jest to specjalizowany układ scalony – Application Specific Integrated Circuit – zaprojektowany z myślą o wykonywania tylko jednego zadania. Dlatego urządzenia te są bardzo wydajne – mają dużą moc obliczeniową.
Niektóre koparki przypominają komputery stacjonarne, a inne są konstrukcją na specjalnym stelażu. Sprzęt do kopania kryptowaluty można skonstruować samodzielnie, wykorzystując np. bardzo nowoczesne karty graficzne. Jednak coraz popularniejszą opcją jest zakup gotowych urządzeń – takich jak koparki kryptowalut na sferis.pl.
Na czym dokładnie polega kopanie kryptowaluty?
Przy pomocy takiego wirtualnego urządzenia można wydobywać dowolną wirtualną walutę. Samo kopanie coinów to nic innego ja rozwiązywanie złożonych, bardzo skomplikowanych zadań matematycznych przez zaawansowane koparki kryptowalutowe.
Wydobywanie polega na zatwierdzaniu nowych bloków, a następnie na dołączaniu ich do blockchaina, czyli łańcucha. Blok taki to miejsce, gdyż zapisuje się nowe dane o transakcjach, a także gdzie wydobywa się monety. Aby go wykopać, należy rozwiązać złożony problem kryptograficzny. Koparka robi to, odnajdując hasha, czyli sekwencję określonych znaków.
Koparka kryptowalut to urządzenie, które udostępnia moc obliczeniową, w zamian za którą jej właściciel otrzymuje wirtualne pieniądze. Kopanie coinów ma jednak sens wyłącznie wtedy, gdy sprzęt jest odpowiednio zoptymalizowany i ma wysokie parametry. W innym przypadku nie można spodziewać wysokich zysków i tego, że koszt zakupu koparki się zwróci.
Dlaczego ta obiektowość w Javie jest taka głupia, mało mało intuicyjna, zagmatwana i rozwlekła? Nauczyłem się obiektowości w takich językach jak Dart, C#, TypeScript, natomiast z tą Java jest coś nie tak. Te rozwlekłe gettery settery i inne niesmaki, które wprowadzają niepotrzebne utrudnienie. Trzeba korzystać z jakichś zewnętrznych narzędzi jak Lombok. Czy w Javie 21 nie powinni zaprojektować tak w prosty sposób gettery i settery jak w C# 11? Dopóki tego nie poprawią to wybieram inny prostszy język z prostą obiektowością.