Scrum Master – kluczowa rola w zespole Agile: obowiązki i wymagania
Materiał sponsorowany, powstał przy współpracy z Pracuj.pl, właścicielem portalu „the:protocol”.
Scrum master to członek zespołu scrumowego, odpowiedzialny za przestrzeganie procesu scrum oraz jego dostosowanie. Sprawdź, co należy do jego podstawowych obowiązków i jakie umiejętności – zarówno twarde, jak i miękkie – są szczególnie istotne na tym stanowisku.
- Scrum master to pewnego rodzaju menadżer zespołu działającego zgodnie z zasadami scrum.
- Odpowiada on za uczenie oraz prowadzenie zespołu i dba o przestrzeganie procesów oraz reguł scrum, skupiając się przy tym na optymalizacji procesu tworzenia produktu.
- Oprócz znajomości metody scrum specjalista ten powinien posiadać wiedzę z zakresu funkcjonowania samego zespołu.
- Istotna jest również umiejętność pracy zespołowej, zorganizowanie, empatia oraz komunikatywność.
Co to jest scrum?
Scrum to framework, czyli ramy postępowania, na podstawie których buduje się metodykę dostosowaną do konkretnego zespołu i organizacji. Opiera się on się ściśle na pracy zespołowej i opisuje sposoby działania zespołów, które tworzą i dostarczają produkt klientowi. W tym modelu pracy zespoły realizują swoje zadania w krótkich, regularnych okresach, nazywanych potocznie sprintami i dostosowują się do zmiennych warunków czy wymagań klientów. Metodyka scrum wiąże się ze sposobem myślenia Agile, który w zarządzaniu projektami stawia przede wszystkim na elastyczność.
Szukasz zatrudnienia w obszarze product management? Sprawdź oferty pracy na internetowych portalach, np. theprotocol.it.
Scrum master – kim jest?
Scrum master to osoba odpowiedzialna za przestrzeganie procesu scrum i jego dostosowanie, a przy tym istotny członek zespołu scrumowego – tuż obok Product Ownera oraz deweloperów. Jego podstawowa rola to edukowanie, prowadzenie oraz wspieranie zespołu w zrozumieniu i prawidłowym wykorzystaniu scrum w projekcie. Specjalista pomaga w implementacji metodologii scrum i pełni rolę pewnego rodzaju mentora, dzieląc się swoją wiedzą z tego obszaru z innymi. Jako scrum master pracy można poszukiwać m.in. w firmach produkujących oprogramowania i rozwiązania z zakresu nowoczesnych technologii.
Zakres obowiązków scrum mastera
„Mistrz scrum” skupia się na optymalizacji procesu tworzenia produktu, zachowaniu jego wysokiej jakości i monitorowaniu, czy jest on wykonywany zgodnie z ustalonymi zasadami. W razie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości dba on również o ich sprawną likwidację. To właśnie scrum master pilnuje, aby zespół wdrożył nowe nawyki i je utrwalił. Do jego obowiązków należy również:
- dbanie o przestrzeganie procesów metodyki, m.in. sprintów;
- likwidacja problemów i przeszkód, które mogą mieć wpływ na pracę zespołu, a tym samym opóźniać zakończenie projektu;
- edukacja zespołu w zakresie pracy w modelu Agile.
Jeśli szukasz serwera, który można wykorzystać do hostowania i uruchamiania aplikacji Java, postaw na Apache Tomcat.
Scrum master – wymagania
Podstawą w zawodzie scrum mastera jest znajomość samej metodyki scrum oraz umiejętność pracy w zespole. Osoba zajmująca to stanowisko powinna być również skrupulatna, zorganizowana, komunikatywna i empatyczna – umiejętności interpersonalne są w tym przypadku kluczowe. Równie ważna jest wiedza z zakresu sposobu funkcjonowania danego zespołu i całej firmy. W zawodzie tym przydatna jest ponadto znajomość praktyk XP (programowania ekstremalnego) czy umiejętność biegłego posługiwania się językiem angielskim
Podsumowanie
Scrum master należy do zespołu scrumowego i odpowiada za przestrzeganie oraz dostosowanie procesu scrum. Jego obowiązki obejmują edukowanie zespołu i prowadzenie go w taki sposób, aby przestrzegał zasad i procesów tej metodyki. Jednocześnie skupia się on na optymalizacji procesu tworzenia produktu oraz zachowaniu jego jakości. Specjalista zajmujący to stanowisko powinien posiadać dużą wiedzę z zakresu frameworku scrum, a ponadto – znać sposoby funkcjonowania samego zespołu. Duże znaczenie ma także umiejętność pracy zespołowej, zdolność do organizacji pracy, komunikatywność oraz empatia scrum mastera.