Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Jak wysoki podatek opłaca Google?

Ostatnio zrobiło się dość głośno o Google głownie za sprawą konferencji I/O i nowych produktów jakie zostały tam zaprezentowane, ale czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się ile ta firma płaci podatku i czy w ogóle to robi?

Fot:  401(K) 2013, Flickr | CC.

Fot: 401(K) 2013, Flickr | CC.

Każda korporacja niezależnie od tego co produkuje oraz na jakim rynku działa powinna rozliczać się z podatków podobnie jak przeciętny obywatel danego kraju. Niestety praktyka wyszukiwania luk w systemach podatkowych danych państw jest stosowana przez prawie wszystkie większe korporacje. Na tego typu zagrywkach tracą nie tylko zwykli obywatele ale małe przedsiębiorstwa, które nie mogą pozwolić sobie na takie przekręty, a przez co skazane są na większe stawki (ktoś przecież musi zapłacić za tych co unikają opłacania podatków). Do firm szczególnie aktywnych w tym nielegalnym procederze należy Google.

Amerykańska korporacja stosuje trik, który został określony jako „podwójna irlandzka” (ang. double Ireland). Polega on na tym, że oddziały Google zarejestrowane na przykład w Polsce czyli Google Polska to tak naprawdę filia głównej centrali w Irlandii, gdzie technicznie zatwierdzane są wszelkie przelewy oraz innego rodzaju sprawy związane z pieniędzmi. Taka zagrywka pozwala na uniknięcie opłacania podatków w krajach Europejskich, oczywiście poza Irlandią gdzie stawka ta jest najniższa. Jeżeli ktoś jednak myśli, że w Irlandii Google zostawia miliardy dolarów, które zarabia to jest w wielkim błędzie. Stamtąd pieniądze z tytułu opłat dotyczących praw autorskich przesyłane są do oddziału Google na Bermudach gdzie podatek od firm wynosi 0% (czyli nie istnieje). Tak samo dzieje się z zyskiem pochodzący cym ze Stanów Zjednoczonych, on też jest przesyłany na Bermudy.

Wynika więc z tego, że Google w ogóle nie płaci podatków. Dlaczego? Ponieważ stosuje tak zwaną „kreatywną księgowość” co w Polsce jest przestępstwem. Czy jednak któraś z prokurator postanowiła przyjrzeć się tej sprawie? Oczywiście, że nie…

W jakim kraju żyjemy takim się stajemy, proponuje żeby wszystkie firmy zastosowały ten patent, a zaoszczędzą całkiem spore pieniądze!

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest