Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Poradnik prezentowy: Najciekawsze książki programistyczne dla początkujących w sam raz na gwiazdkę ;-)

Święta już tuż i pewnie wiele osób zastanawia się nad zakupem prezentów pod choinkę. Dobrym pomysłem jest sprezentowanie sobie lub bliskiej osobie książki, najlepiej na temat programowania bądź ogólnie informatyki. Taki pozycja na pewno przyda się każdemu, kto lubi programować, niezależnie od stopnia umiejętności. Przyjrzyjmy się więc kilku najciekawszym propozycją wydawnictwa Helion

Fot: Janine, CC BY 2.0.

Fot: Janine, CC BY 2.0.

Początki zawsze są trudne, niezależnie od tego za co się zabieramy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby przy pierwszym starciu z programowaniem nabrać jeszcze więcej ochoty do pracy i nie zniechęcić się pierwszymi niepowodzeniami. W końcu, każdy popełnia błędy.

Head First – Rusz głową

Head First PHP & MySQLJeżeli nigdy nie mieliście styczności z tworzeniem oprogramowania, bądź zniechęciliście się po paru lekcjach to polecam zainteresować się serią książek „Rusz głową”. Są to pozycje przeznaczone dla tych, którzy w ogóle nic kompletnie nie umieją i mają problem ze zrozumieniem zasad jakie rządzą przy pisaniu kodu. Wszystko jest tam wytłumaczone na praktycznych przykładach opisujących śmieszne historyjki. Dla przykładu, jeżeli zdecydujecie się na książkę pt. „Head First PHP & MySQL” będziecie mieli okazję napisać stronę WWW umożliwiającą zbieranie informacji na temat porwanego przez kosmitów psa Marka.

Inne pozycje z tej serii są również nie mniej ciekawe. Ze swojej strony mogę wam polecić między innymi:

Head First JavaScript Head First JavaScript

„Dzięki książce „Head First JavaScript. Edycja polska” poznasz JavaScript w nietypowy, a przy tym bardzo skuteczny sposób. Ponieważ została ona napisana w oparciu o najnowsze teorie uczenia się, błyskawicznie przyswoisz sobie wiedzę o tym języku. Nauczysz się osadzać kod JavaScript w dokumentach HTML, przetwarzać dane i sterować wykonywaniem skryptu za pomocą konstrukcji warunkowych. Dowiesz się, jak korzystać z obiektowego modelu dokumentu, tworzyć i obsługiwać pliki cookie oraz procedury obsługi zdarzeń. Poznasz także techniki programowania obiektowego i sposoby wykrywania czy usuwania błędów. Przeczytasz również o technologii AJAX, opierającej się na języku JavaScript.”

Kup książkę: Head First JavaScript.

Head First C# Head First C#

„W książce „Head First C#. Edycja polska” autorzy, jak zwykle w charakterystyczny dla tej serii — niekonwencjonalny, a przy tym niezwykle skuteczny sposób, nauczą Cię niezbędnych podstaw C#. Lektura tej książki pozwoli Ci na swobodne poruszanie się wśród takich zagadnień jak wykorzystanie interfejsów czy też dziedziczenie. Dowiesz się, w jaki sposób obsługiwać wyjątki oraz zapisywać dane do pliku, aby potem je z niego odczytać. Nauczysz się korzystać z języka LINQ, a także odbędziesz krótki kurs korzystania z Visual Studio. Sposób, w jaki została napisana ta książka, gwarantuje, że szybko i z łatwością opanujesz język C#!”

Kup książkę: Head First C#.

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty

Nie ma nic gorszego jak pogmatwany źle napisany kod. Taki program ciężko potem analizować, rozbudowywać i w ogóle pewnie mało kto chciał by szukać tam błędów. „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” przeznaczony jest dla osób zarówno początkujących jak i zaawansowanych i w mojej ocenie powinien być obowiązkowy dla wszystkich, którzy zajmują się programowaniem. Naprawdę warto przeczytać tą książkę.

„W książce „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” szczegółowo omówione zostały zasady, wzorce i najlepsze praktyki pisania czystego kodu. Podręcznik zawiera także kilka analiz przypadków o coraz większej złożoności, z których każda jest doskonałym ćwiczeniem porządkowania zanieczyszczonego bądź nieudanego kodu. Z tego podręcznika dowiesz się m.in., jak tworzyć dobre nazwy, obiekty i funkcje, a także jak tworzyć testy jednostkowe i korzystać z programowania sterowanego testami. Nauczysz się przekształcać kod zawierający problemy w taki, który jest solidny i efektywny.”

Kup książkę: Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty.

Praktyczny kurs

Seria „Praktyczny kurs” Marcina Lisa to książki omawiające w prosty i przystępny sposób całkowicie od zera daną tematykę z różnych zakresów informatyki. Po zapoznaniu się z teorią czytelnik rozwiązuje szereg praktycznych zadań, które utrwalają właśnie zdobytą wiedzę, a jak wiadomo, programować można nauczyć się tylko i wyłącznie programując ;-)

Z tej serii polecam między innymi następujące pozycje:

C#. Praktyczny kurs. Wydanie II

C# Praktyczny kurs. Wydanie II„Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, czy też masz już pewne doświadczenie w korzystaniu z innych języków, książka „C#. Praktyczny kurs. Wydanie II ” będzie dla Ciebie doskonałym wprowadzeniem w arkana praktycznego stosowania języka C#. Dzięki niej poznasz wszystkie niezbędne informacje teoretyczne i szybko zaczniesz pisać swoje pierwsze programy. Dowiesz się nie tylko jak używać podstawowych konstrukcji języka, lecz również jak korzystać z zaawansowanych mechanizmów obiektowych, obsługiwać wyjątki i przeprowadzać operacje wejścia-wyjścia, a nawet tworzyć interfejsy graficzne aplikacji.”

Kup książkę: C#. Praktyczny kurs. Wydanie II.

Praktyczny kurs Java. Wydanie III

Java Praktyczny kurs. Wydanie III „Książka „Praktyczny kurs Java. Wydanie III” oferuje swoim czytelnikom możliwość łatwego i szybkiego zapoznania się z podstawami programowania w tym języku. Z jej pomocą w mig zainstalujesz odpowiednie środowisko programistyczne i poznasz reguły budowania aplikacji w Javie, typy danych oraz rodzaje zmiennych. Nauczysz się kontrolować przebieg wykonywania programu oraz wykorzystywać tablice. Zrozumiesz, na czym polega programowanie obiektowe i związane z nim podstawowe pojęcia, takie jak dziedziczenie i polimorfizm. Dowiesz się, jak obsługiwać i tworzyć wyjątki, jak działa system wejścia-wyjścia, co to są kontenery i typy uogólnione oraz czym różnią się aplikacje od apletów. A wszystko to w serii znakomitych, praktycznych ćwiczeń!”

Kup książkę: Praktyczny kurs Java. Wydanie III.

Symfonia C++

Klasyka, klasyki książka, którą każdy programista po prostu musi mieć w swojej biblioteczce. Jest to znakomita pozycja na podstawie której można się bardzo szybko i przyjemnie nauczyć programować w C++. Szczególnie polecam osobą początkującym jak i zaawansowanym.

Symfonia C++„Książka opisuje znaczną część języka w bardzo przystępny sposób. Po jej lekturze mamy wrażenie, że autor jest naszym dobrym wieloletnim przyjacielem. Trudniejsze tematy są porównane do rzeczywistości, aby czytelnik mógł łatwiej pojąć na czym polega dana technika. Jest to świetne podejście do nauki, ale rzadko spotykane w innych podręcznikach.

Zakres materiału jest bardzo szeroki, więc 3 najnowsze wydanie książki „Symfonia C++ standard” zostało podzielone na dwa tomy. Z książki dowiemy się między innymi o: operatorach, instrukcjach sterujących, typach danych i operatorach, funkcjach, tablicach, wskaźnikach, klasach, dziedziczeniu i polimorfizmie, przeładowywaniu funkcji i operatorów, bibliotekach string i wejścia/wyjścia, sterowaniu preprocesorem oraz projektowaniu orientowanym obiektowo.”

Kup książkę: Symfonia C++.

Smashing Magazine

Smashing MagazineSmashing Magazine to seria książek, które w praktyczny i miły dla oka sposób przekazują naprawdę bardzo cenną wiedzę, głównie z zakresu tworzenia stron internetowych. Materiały te redagowane są przez najlepszych specjalistów w danej dziedzinie i cieszą się bardzo dużą popularnością na całym świecie.

Gorąco zachęcam do zakupu między innymi poniższych pozycji:

Podręcznik genialnych pomysłów. Od inspiracji po realizację. Smashing Magazine

Smashing Magazin - Podręcznik genialnych pomysłów„Ta książka to niewyczerpane źródło inspiracji. Znajdziesz w niej mnóstwo ciekawych i pomysłowych stron internetowych, liczne zdjęcia oraz bezcenne porady, co robić w trudnych chwilach. Cameron Chapman nakarmi Twoją wyobraźnię dziesiątkami skojarzeń i idei! Autorka koncentruje się na uniwersalnych elementach każdego dobrego projektu, takich jak kolor, kształt, faktura, harmonia, proporcje, rytm i spójność. Na kartach tej książki znajdziesz ponad 700 przykładów rozwiązań i konceptów zaczerpniętych ze stron internetowych, świata fotografii, opakowań, architektury, projektów wnętrz, mody, mebli, zabawek, przedmiotów codziennego użytku… i nie tylko.”

Kup książkę: Podręcznik genialnych pomysłów. Od inspiracji po realizację. Smashing Magazine.

Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine

Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine„Czym byłby dzisiaj Internet, gdyby nie fantastyczne możliwości CSS? Przestrzenią pełną nudnych, podobnych do siebie i zapewne średnio atrakcyjnych dla współczesnych użytkowników stron www… Choć jeszcze dziesięć lat temu technologii tej wróżono odejście do lamusa, dziś swoją popularnością dorównała językowi HTML i stała się już niemal tak samo powszechna. Kaskadowe arkusze stylów spotkamy wszędzie, od przeglądarek internetowych, przez zaawansowane sklepy internetowe, po aplikacje do czatowania. Na tym nie koniec! CSS nadal rozkwita — jego ogromne możliwości oraz zakres użycia coraz bardziej się rozszerzają! A w branży twórców stron internetowych niewiele jest osób, które potrafią tak dobrze objaśnić wszystkie aspekty korzystania z języka CSS, jak słynny Eric Meyer — autor tej fantastycznej książki!”

Kup książkę: Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine.

W artykule zostały umieszczone linki z programu partnerskiego wydawnictwa Helion, więc jeśli ktoś robił by zakupy to miło by było gdyby skorzystał z podanych wyżej odnośników ;-).

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest