Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

XDA-Developers: Powiedz dowidzenia Google Play

Parę dni temu opisywałem rozpoczęcie bardzo ciekawej serii na łamach portalu XDA-Developers dotyczącej Androida, a konkretniej to inwigilacji Google. Jak pisałem wcześniej, każdy artykuł na ten temat będę opisywał na łamach niniejszego portalu. Pora więc na pierwszy wpis…

Fot: astanush, Flickr | CC.

Fot: astanush, Flickr | CC.

Sklep z aplikacjami Google Play jest niezwykle popularny, a co najważniejsze umożliwia dostęp do bardzo dużej liczby ciekawych programów. Niektóre z nich są rzeczywiście bardzo przydatne i interesujące, ale przy tak dużej liczbie nie trudno natknąć się na przeróżne wirusy czy aplikacje szpiegujące daną osobę.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczącą bezpieczeństwa w Google Play jest możliwość zdalnej instalacji dowolnej aplikacji na dowolnym smartphonie. Opcja ta co prawda jest bardzo przydatna i korzysta z niej dość sporo osób ale wiąże się z pewnymi furtkami, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów. Oczywiście Google zadbał o odpowiednie zabezpieczenia zarówno w swoim sklepie oraz w samym Androidzie. W mojej ocenie po ostatnich przypadkach związanych z różnego rodzaju wirusami ochrona ta nie spełniają swojej roli. Cyberprzestępca po zdalnym zainstalowaniu tej samej aplikacji, którą już potencjalna ofiara posiada na swoim telefonie ma 50% szans na to iż zostanie ona uruchomiona. Większość bowiem osób widząc dwie te same ikony nie przejmuje się tym myśląc iż jest to błąd w oprogramowaniu.

Zrezygnujmy z Google Play na rzecz F-Droid

Alternatywą dla niedoskonałego sklepu Google Play może być darmowy katalog z oprogramowaniem F-Droid. Co ciekawe zawiera on darmowe, a przede wszystkim wolne oprogramowanie udostępniane na zasadzie licencji Open Source i nie tylko. Nie zawiera on również żadnych reklam oraz mechanizmów wykorzystujących GPS lub lokalizator. Jednym słowem przeciętny Kowalski nie jest szpiegowany tak jak ma to miejsce w przypadku korzystywania z Google Play. To jednak nie koniec zalet tego projektu, wszystkie aplikacje które są darmowe ale mają wbudowany mechanizm mikro-płatności mogą być automatycznie blokowane i ukrywane (zależy to od danych ustawień).

Większa część aplikacji udostępnianych w katalogu F-Droid ze względu bezpieczeństwa jest dodawana w postaci czystego kodu źródłówego! Plik APK umożliwiający dystrybucję danego softu jest tworzony automatycznie przez F-Droid. Co ciekawe każdy zainteresowany może w dowolnej chwili przejrzeć kod źródłowy obojętnie jakiej aplikacji.

Jeżeli chcecie przeglądnąć zawartość katalogu F-Droid to możecie to zrobić bezpośrednio z poziomu przeglądarki WWW: www.f-droid.org/repository/browse. Katalog ten zawiera tylko sprawdzone, bezpieczne i darmowe oprogramowanie. Co więcej z dnia na dzień liczba dostępnych na jego łamach aplikacji rośne. Wybór jest naprawdę bardzo ciekawy i moim zdaniem jest to bardzo dobra alternatywa dla Google Play. Przemawia między innymi za nią fakt iż nie jesteśmy szpiegowani przez giganta z Mountain View!

Polecam wam przeglądnięcie aplikacji takich jak:

Artykuł opracowany na podstawie: www.xda-developers.com/android/say-sayonara-to-the-play-store-part-1.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest