Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Bank Centralny USA padł ofiarą ataku grupy Anonymouse!

O grupie internetowych aktywistów, którzy nazywają siebie "anonimowi" (ang. anonymouse) było bardzo głośno niecały rok temu, kiedy świecie oraz w Polsce przeszła fala protestów przeciwko ustawom takim jak ACTA, SOPA oraz PIPA. Jednak jak to zwykle bywa z hakerami – schodzą oni z czołówek gazet i portali internetowych aby znowu za jakiś czas spektakularnie trafić na usta dziennikarzy z całego świata!

Tym razem grupa Anonymouse obrała sobie za cel ataku jedną z największych instytucji państwowych w Ameryce – Bank Centralny USA, chcąc oczywiście odegrać się na rządzie Stanów Zjednoczonych i zemścić się za śmierć Arona Swartza określanego dzieckiem internetu, który popełnił samobójstwo 11 stycznia 2013 roku. Swartz został bowiem oskarżony przez rząd USA o złamanie praw autorskich poprzez publikację 4 milionów artykułów naukowych opracowanych i udostępnianych przez MIT. Za to wykroczenie groziła mu kara 30 lat pozbawienia wolności, co prawdopodobnie skłoniło go do odebrania sobie życia.

Anonymous

Operacja ataku na jedną z największych instytucji w Stanach Zjednoczonych odbyła się w trakcie meczu Super Bowl, który w Ameryce jest niezwykle popularny. Hakerzy wykradli dane ponad 4 tysięcy pracowników Banku Centralnego w tym loginy, hasła, adresy oraz numery IP. Wszystkie wykradzione informacje zostały natychmiast opublikowane na portalu Twitter, a następnie rozeszły się po całym internecie. Operacja ta została wykonana w ramach akcji Last Resort, której celem jest pomszczenie wspomnianego już Arona Swartza.

Według oficjalnego komunikatu przedstawicieli Banku Centralnego USA luka, którą wykorzystali hakerzy do złamania zabezpieczeń została już załatana. Poinformowano również, że wszyscy klienci mogą spać spokojnie, bowiem atak nie wpłynął na działanie systemów informatycznych. Niesety nie wiadomo jak pracownicy banku centralnego zamierzają rozwiązać sprawę wykradzionych danych osobowych, bo loginy i hasła, które zostały opublikowane już pewnie dawno zostały zmienione. No cóż, ataki hakerskie były, są i będą nękać nas w najbliższym czasie coraz częściej – oby były one przeprowadzane w słusznej sprawie!

Fot: Vincent Diamante.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest