Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Czy systemy informatyczne zawierające dane o numerach PESEL, paszportach oraz innych dokumentach są bezpieczne? Od dzisiaj tak…

W XXI wieku systemy informatyczne zawierające dane osobowe takie jak numery PESEL, informacje na temat paszportów, dowodów osobistych itd. są bardzo ważne, a awaria jakiegokolwiek serwera mogła by doprowadzić do paraliżu wielu instytucji między innymi administracji państwowej czy innych punktów takich jak przejścia graniczne, lotniska. W Polsce MSW na szczęście podjęło odpowiednie kroki do zabezpieczenia „cyfrowego serca” kraju.

przenoszenie-serwerow-MSW

Podczas dzisiejszej konferencji Ministra Spraw Wewnętrznych – Bartłomieja Sienkiewicza poznaliśmy parę ciekawych szczegółów dotyczących alokacji cyfrowych rejestrów zawierających najważniejsze państwowe dane. Do operacji tej od paru miesięcy przygotowywali się specjaliści Centrum Personalizacji Dokumentów oraz Centralnego Ośrodka Informatyki MSW. Poważnym problemem z jakim musieli zetknąć się informatycy pracujący przy przenoszeniu państwowych danych była niepełna dokumentacja sieci teleinformatycznej oraz brak jakichkolwiek procedur które należy wdrożyć na wypadek awarii systemu.

Nad całą operacją czuwała Policja oraz funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Przy końcowej fazie pracowało ponad 150 osób 24 godziny na dobę przez 4 dni. Wszystkie serwery zostały bezpiecznie przeniesione w inne miejsce i odpowiednio zabezpieczone tak aby w przyszłości nie trzeba było się obawiać ewentualnych awarii.

Co ciekawe odpowiednie zabezpieczenie państwowych systemów jakie zostało dzisiaj zakończone to dopiero początek całego projektu o nazwie „pl.ID”, którego celem jest między innymi modernizacja Centrum Przetwarzania Danych. 

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest