Nauka programowania dla opornych. Czyli jak zacząć programować?

W dobie wszechobecnego internetu nauka programowania wygląda zupełni inaczej niż jeszcze parę lat temu. Dzisiaj znalezienie informacji na temat dowolnego języka programowania nie wymaga większego wysiłku. Na portalu YouTube jest cała masa kursów, a w sieci znajduje się też dużo portali poświęconych tematyce inżynierii oprogramowania. Co jednak ma zrobić osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z informatyką, a potrzebuje szybko nauczyć się programować w jakimś języku lub jeżeli nauka programowania idzie jej strasznie opornie?

bill-gates

„Rusz głową” czyli nowoczesne techniki nauczania w książkach na temat programowania

Do takich osób już parę lat temu swoją ofertę skierowały wydawnictwa zajmujące się sprzedażą książek z dziedziny informatyki. Mam tutaj na myśli Amerykańskie wydawnictwo O’Reilly, które w swojej ofercie ma znakomitą serię pod tytułem „Head First” („Rusz głową”) przeznaczoną dla osób szczególnie opornych na naukę programowania. Pozycje te w języku Polskim dystrybuowane są w naszym kraju przez wydawnictwo informatyczne Helion. Książki te co prawda opisują same podstawy danego języka ale dla osób, które nie miały wcześniej żadnej z tyczności z informatyką w mojej ocenie są obowiązkową pozycją. Ich autorzy zastosowali nowoczesne techniki nauki polegające na śmiesznych skojarzeniach, obrazkach, rebusach itd. Czytając na przykład pozycję poświęconą PHP i bazom danych MySQL czytelnik będzie tworzył skrypt którego zadaniem będzie zbieranie informacji o psu porwanym przez kosmitów czy portal „Zrób ze mnie Elvisa”.  Nauka nawet najtrudniejszych zagadnień związanych z programowaniem z książkami z serii „Rusz głową” przypomina miłą zabawę.

Pełna oferta wydawnictwa Helion: Head First. Rusz głową.

Coś dla dzieci czyli Small Basic od Microsofu

Alternatywą dla osób nielubiących zbytnio czytać może być program wydany przez Microsoft – Small Basic. Co prawda domyślnie został on przeznaczony dla dzieci jako pomoc w nauce programowania ale znakomicie nada się również dla osób, które nigdy w życiu nie maiły przyjemności napisania swojego programu komputerowego. Aplikacja ta umożliwia w bardzo ciekawy sposób zapoznania się z regułami panującymi w świecie języków programowania oraz zrozumienie ogólnego mechanizmu działania aplikacji komputerowych czy języka Small Basic opartego o Visual Basic. Jest to naprawdę bardzo fajne rozwiązanie umożliwiające wejście w świat inżynierii oprogramowania…

Oficjalna strona programu Microsoft Small Basic: Smallbasic.com.
Polskie forum poświęcone programowi Small Basic: Microsoftsmallbasic.myforum.pl.
Wprowadzenie do języka Small Basic od Microsoftu: Microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx.

Nauka programowania przez granie

Do dyspozycji mamy również bardzo popularną (co prawda parę lat temu) grę Ceebot. Co ciekawe aplikacja ta uzyskała rekomendację Ministerstwa Edukacji i Nauki jako środek dydaktyczny wykorzystywany w gimnazjach oraz szkołach średnich do nauki algorytmiki oraz programowania w językach takich jak C++ i Java. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt iż gra ta jest już bardzo stara, a jej ostatnia wersja została wydana w 2005 roku. Program ten nie grzeszy więc super grafiką i wydajnością.

Oficjalna strona gry Ceebot: Ceebot.com.

Pamiętacie jeszcze Logo Komeniusza?

Pierwszym językiem z jakim osobiście miałem styczność było LOGO. Wszystkie osoby, które kiedyś pracowały z programem Logo Komeniusz (popularnie zwanym żółwiem) na pewno wiedzą ile jest miłej zabawy z tworzeniem przeróżnych obrazków. Język Logo choć jest dość prosty i stary to uczy logicznego myślenia oraz przyswaja ogólne zasady działania komputera.

Od czego najlepiej nie zaczynać nauki programowania

Szczególnie odradzam wszystkim na samym początku zapoznawać się z językiem HTML i CSS! Po pierwsze budowa stron internetowych z wykorzystaniem tylko tych technologii nie uczy logicznego myślenia oraz powoduje bardzo wiele problemów przy późniejszej nauce prawdziwych języków programowania w których występują zmienne, instrukcje warunkowe, pętle, tablice oraz inne tego typu elementy. Każdy kto zaczyna swoją przygodę z programowaniem na początku powinien właśnie zapoznać się z typowymi językami programowania takimi jak: Java,C#, C++, Visual Basic, PHP, JavaScript…

Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie programowania czy ogólnych aspektów informatyki to śmiało piszcie w komentarzach! Na wszystkie postaram się udzielić wyczerpujących odpowiedzi…

W artykule został zamieszczony link z programu partnerskiego wydawnictwa Helion, więc jeśli ktoś robił by zakupy to miło by było gdyby skorzystał z podanego wyżej odnośnika ;-).

Przeczytaj również

, , , , , , , , ,