Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Nauka programowania dla opornych. Czyli jak zacząć programować?

W dobie wszechobecnego internetu nauka programowania wygląda zupełni inaczej niż jeszcze parę lat temu. Dzisiaj znalezienie informacji na temat dowolnego języka programowania nie wymaga większego wysiłku. Na portalu YouTube jest cała masa kursów, a w sieci znajduje się też dużo portali poświęconych tematyce inżynierii oprogramowania. Co jednak ma zrobić osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z informatyką, a potrzebuje szybko nauczyć się programować w jakimś języku lub jeżeli nauka programowania idzie jej strasznie opornie?

bill-gates

„Rusz głową” czyli nowoczesne techniki nauczania w książkach na temat programowania

Do takich osób już parę lat temu swoją ofertę skierowały wydawnictwa zajmujące się sprzedażą książek z dziedziny informatyki. Mam tutaj na myśli Amerykańskie wydawnictwo O’Reilly, które w swojej ofercie ma znakomitą serię pod tytułem „Head First” („Rusz głową”) przeznaczoną dla osób szczególnie opornych na naukę programowania. Pozycje te w języku Polskim dystrybuowane są w naszym kraju przez wydawnictwo informatyczne Helion. Książki te co prawda opisują same podstawy danego języka ale dla osób, które nie miały wcześniej żadnej z tyczności z informatyką w mojej ocenie są obowiązkową pozycją. Ich autorzy zastosowali nowoczesne techniki nauki polegające na śmiesznych skojarzeniach, obrazkach, rebusach itd. Czytając na przykład pozycję poświęconą PHP i bazom danych MySQL czytelnik będzie tworzył skrypt którego zadaniem będzie zbieranie informacji o psu porwanym przez kosmitów czy portal „Zrób ze mnie Elvisa”.  Nauka nawet najtrudniejszych zagadnień związanych z programowaniem z książkami z serii „Rusz głową” przypomina miłą zabawę.

Pełna oferta wydawnictwa Helion: Head First. Rusz głową.

Coś dla dzieci czyli Small Basic od Microsofu

Alternatywą dla osób nielubiących zbytnio czytać może być program wydany przez Microsoft – Small Basic. Co prawda domyślnie został on przeznaczony dla dzieci jako pomoc w nauce programowania ale znakomicie nada się również dla osób, które nigdy w życiu nie maiły przyjemności napisania swojego programu komputerowego. Aplikacja ta umożliwia w bardzo ciekawy sposób zapoznania się z regułami panującymi w świecie języków programowania oraz zrozumienie ogólnego mechanizmu działania aplikacji komputerowych czy języka Small Basic opartego o Visual Basic. Jest to naprawdę bardzo fajne rozwiązanie umożliwiające wejście w świat inżynierii oprogramowania…

Oficjalna strona programu Microsoft Small Basic: Smallbasic.com.
Polskie forum poświęcone programowi Small Basic: Microsoftsmallbasic.myforum.pl.
Wprowadzenie do języka Small Basic od Microsoftu: Microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx.

Nauka programowania przez granie

Do dyspozycji mamy również bardzo popularną (co prawda parę lat temu) grę Ceebot. Co ciekawe aplikacja ta uzyskała rekomendację Ministerstwa Edukacji i Nauki jako środek dydaktyczny wykorzystywany w gimnazjach oraz szkołach średnich do nauki algorytmiki oraz programowania w językach takich jak C++ i Java. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt iż gra ta jest już bardzo stara, a jej ostatnia wersja została wydana w 2005 roku. Program ten nie grzeszy więc super grafiką i wydajnością.

Oficjalna strona gry Ceebot: Ceebot.com.

Pamiętacie jeszcze Logo Komeniusza?

Pierwszym językiem z jakim osobiście miałem styczność było LOGO. Wszystkie osoby, które kiedyś pracowały z programem Logo Komeniusz (popularnie zwanym żółwiem) na pewno wiedzą ile jest miłej zabawy z tworzeniem przeróżnych obrazków. Język Logo choć jest dość prosty i stary to uczy logicznego myślenia oraz przyswaja ogólne zasady działania komputera.

Od czego najlepiej nie zaczynać nauki programowania

Szczególnie odradzam wszystkim na samym początku zapoznawać się z językiem HTML i CSS! Po pierwsze budowa stron internetowych z wykorzystaniem tylko tych technologii nie uczy logicznego myślenia oraz powoduje bardzo wiele problemów przy późniejszej nauce prawdziwych języków programowania w których występują zmienne, instrukcje warunkowe, pętle, tablice oraz inne tego typu elementy. Każdy kto zaczyna swoją przygodę z programowaniem na początku powinien właśnie zapoznać się z typowymi językami programowania takimi jak: Java,C#, C++, Visual Basic, PHP, JavaScript…

Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie programowania czy ogólnych aspektów informatyki to śmiało piszcie w komentarzach! Na wszystkie postaram się udzielić wyczerpujących odpowiedzi…

W artykule został zamieszczony link z programu partnerskiego wydawnictwa Helion, więc jeśli ktoś robił by zakupy to miło by było gdyby skorzystał z podanego wyżej odnośnika ;-).

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (24)

  • Yeloon pisze:

    Polecam gre uczaca podstaw programowania kodbot.pl

  • JohnDoe pisze:

    No dobrze, a co, jeśli ktoś, tak, jak ja zaczął naukę programowania (choć znam takich, którzy twierdzą, że HTML nie jest stricte językiem programowania, ale w tę dyskusję pozwolę sobie się nie wdawać) od HTML-a?

    Czy to znaczy, że moja chęć nauki PHP z góry skazana jest na niepowodzenie, albo też będzie okupiona mnóstwem krwi, potu i łez – w sensie mniej, albo bardziej dosłownym. bo już przez taką, a nie inną drogę nabrałem złych nawyków?

    Dodam tylko, że HTML to póki co jedyna rzecz, z jaką miałem styczność (no i moooże odrrobiny CSS-a, ale to na prawdę odrobiny – nawet nie wiem, czy nie należałoby tego pominąć. Jest jeszcze jedna rzecz, z którą się zetknąłem a mianowicie Turbo Pascal, ale to zamierzchła przeszłość, a z resztą i tak nie wiem, czy ma to związek).

    Mam więc jakieś szanse, czy, przez pryzmat opisanych wyżej doświadczeń moją naukę PHP (+ MySQL, choć SQL-a w jakieś mierze na pewno znam) można z góry określić orką na ugorze?

    • lukas124 pisze:

      W artykule napisałem, że nie zalecam rozpoczynać nauki programowania od HTMLa gdyż w HTMLu nie występują takie elementy jak pętle, zmienne, instrukcje warunkowe, klasy, obiekty… Powiedzmy sobie szczerze, HTML NIE JEST językiem programowania, to technologia do tworzenia interfejsów użytkownika. Artykuł ten pisałem z punktu widzenia programisty zajmującego się back-endem jeśli chcesz w przyszłości pracować z technologiami front-endowymi to nie ma sprawy, ucz się HTML, CSS, SASA itd. Jeśli zacząłeś od HTMLa a chcesz poznać PHP, Jave, C++ czy jakiś inny język programowania to na pewno nie będzie ci łatwiej ze zdobytą obecnie wiedzą, dalej jesteś na początku swojej długiej drogi…

  • Jakub Spoko pisze:

    Witam
    Jest coś z serii „Rusz głową” na temat php? Bo nie znalazłem.
    Pozdrawiam.

  • Rita pisze:

    wg mnie dobrym początkiem jest własnie C/C++ lub Python

  • Przemek pisze:

    Czy dla ciebie ą i om są tozsame?

  • Wall-E pisze:

    Dlaczego napisałeś że nie warto uczyć się od html i CSS. Przecież jeżeli ktoś chce tworzyć np tylko strony to jest mu to niezbędne .Przecież nie będzie pisał strony w Pascalu czy język c ?

  • Niestety język znaczników HTML właśnie zalicza się do języków internetowych
    ale nie języków programowania, jest to tylko język opisu strony jej struktury tak samo język stylów przeglądarki CSS.
    Jezykami programowania internetowymi są PHP, Javascipt, Java, Python, Perl, C#
    a programowania także C, C++, C#, Pascal, Turbo Pascal, Delphi, Visual C++, Visual Basic i wiele starych języków, których już nie uczą a także na procesor 8-bitowy np.język BASIC

  • Jest także język obsługi baz danych SQL zaliczany także do internetowych języków programowania, dawzniej językiem dBASE był podobno clipper lub coś takiego.
    Za pomocą SQL także można programować, kto tylko kupił ksiązkę
    LARREGO ULLNMAN-a o serwisach E-commerce, drugi projekt w ksiązce
    niemal całkowicie wyeliminował w tym przykładzie język PHP duża część aplikacji
    została stworozona dzięki specjalnym zapytaniom SQL
    polecam ksiązki joe celko te z mikomu i te z heliona

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest